تبریزبیدار
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ ۰۷:۳۷:۱۸ شناسه خبر : ۱۰۷۷۱۳۱

آنچه در جلسه فوق العاده شورای شهر تبریز گذشت؛

طعنه استاندار به مدیران غیربومی / تفحص از عملکرد شهرداری با کلیدواژه های حاشیه نشینی و سرمایه گذاری

صد و سی ششمین جلسه علنی شورای پنجم اسلامی کلانشهر تبریز عصر دیروز(سه شنبه) بصورت فوق العاده با حضور استاندار آذربایجان شرقی و با دستور جلسه گزارش عملکرد شهرداری برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، صد و سی ششمین جلسه علنی شورای پنجم اسلامی کلانشهر تبریز عصر دیروز(سه شنبه) بصورت فوق العاده به ریاست شهرام دبیری و با حضور محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

غیبت پرتکرار محمد اشرف نیا که دلیل آن نقاهت وی است، یکی از نکات این جلسه شبانه بود.


مطالبه از وزیر برای ساماندهی حاشیه نشینی تبریز عملی نشده

 دستور جلسه عصر دیروز گزارش عملکرد شهرداری تبریز در حضور استاندار آذربایجان شرقی و بررسی مشکلات و راهکارهای موجود شهرداری بود.

شهرام دبیری ضمن خیر مقدم به استاندار و تشکر از حمایت های وی از شورا و شهرداری، گفت: مدیریت هماهنگی در تبریز وجود دارد. بدنه شهرداری متورم شده و هزینه ها بالا رفته و اداره شهرداری سخت شده، باید کمک شود تا این مشکلات به صورت ریشه ای حل شود.

وی ادامه داد: در زلزله اخیر دیدیم که باید به بافت فرسوده و حاشیه نشین توجه بیشتری شود. با بازدیدی که از روستاهای زلزله زده داشتیم، فکر می کنم مقاومت ساختمان های روستاها بیستر از ساختمان های بافت فرسوده شهر است.

رئیس شورای شهر تبریز افزود: در زمان حضور وزیر راه در استان نیز در خصوص ساماندهی حاشیه نشین درخواست هایی داشتیم که تاکنون انجام نشده است.

کمک دولت به متروی تبریز کاهش یافته

وی ضمن اشاره به اولویت های تبریز بیان داشت: اکنون در خصوص بحث مترو کمک دولت کاهش یافته و نزدیک نیم میلیارد هزینه شده که فقط در خط یک مترو هزینه شده که شهرداری خودش هزینه کرده است.

دبیری در ادامه از اعضای شورا خواست تا مسایل اساسی شهر را در حضور استاندار مطرح کنند.

عبدالله تقی‌پور عضو شورای اسلامی شهر تبریز با گذشت دقایقی از شروع جلسه، به جمع اعضای جلسه ملحق شد. 

در ادامه محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی طی سخنانی ضمن تبریک هفته وحدت گفت: به هیات رئیسه جدید تبریک و از زحمات هیأت رئیسه قبلی تشکر کرده و خسته نباشید می گویم.

وی افزود: ما به این شورا با چشم امید نگاه می کنیم که می تواند در آینده مدیریت شهر نقش مهمی داشته باشد. نباید به این صندلی ها امید بست و باید به مردم خدمت کرد. این مردم لایق خدمت بیشتری هستند.

طعنه استاندار به مدیران غیربومی استان

استاندار آذربایجان شرقی اظهار داشت: نمی خواهم از فردی گلایه گنم اما مثلا فردی که از زنجان می آید، می گوید امکانات صدا و سیمای زنجان بیشتر است و یا فردی که از استان دیگر به نیروی انتطامی می آید، امکانات آنجا را بیشتر می داند.

وی با اشاره به زلزله میانه و سراب گفت: باید خدا راشکر کنیم که این زلزله با این شدت، تلفات کمتری داشت. اما خدا به انسان عقل داده، زلزله هم قابل پیش بینی نیست اما قابل پیشگیری است.

همه زلزله زدگان اسکان موقت دارند و خلاف آن را تکذیب می کنم

پورمحمدی خاطر نشان کرد: در زلزله اقدامات خوبی انجام شد اما من نمی خواهم از خودم تعربف کنم. نزدیک ۶۰ دستگاه در شورای مدیریت بحران حضور داشتند و همه خوب کار کردند. الان هیچکس از بابت اسکان موقت و مواد غذایی هیچ مشکلی ندارد، هر خبری در این خصوص منتشر شود من تکذیب می کنم.

وی در خصوص اقدامات انجام یافته برای زلزله زدگان گفت: تاکنون ۲۶۱۷ چادر توزیع شده و تا دیشب بسته غذایی ۷۲ ساعته پخش شد ما از دیروز بسته غذایی یک ماهه نیز توزیع کردیم.

پورمحمدی با تاکید بر سردی هوا گفت: تبدیل اسکان اضطراری به موقت، یک سری تجربه نیاز دارد. کانکس نزدیک ۳۰ میلیون هزینه دارد و تهیه اش مهم است. زلزله آذربایجان اولین زلزله ای است که در آن دو روز بعداز وقوع، هیأت دولت اعتباری نزدیک به ۳۰۰ میلیارد  تومان تخصیص داد.

وی افزود: برای اسکان دایم و بازسازی، دولت ۴۰ مبلیون وام بلاعوض و ۱۰ میلبون وام قرض الحسنه و ۵ میلیون بلاعوض برای خرید لوازم خانه اختصاص داده است.

پورمحمدی همچنین از تماس تلفنی و اعلام آمادگی استانداران کرمانشاه و ایلام برای کمک به زلزله زدگان استان خبر داد.

وی در ادامه به موضوعات شورای شهر پرداخته و بیان داشت: مایه سربلندی است که شورا به طور هماهنگ برای پیشبرد اهداف تلاش می کند. در کنار ایرادات ، تبریز بخوبی مدیریت می شود و ۴۵ درصد جمعیت استان در این شهر است.

استاندار آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: در خصوص بحث حاشیه نشینی و ناوگان شهری رئیس جمهور تاکید کرده اما ما به خوبی عمل نکردیم.

در ادامه دبیری ضمن درخواست از استاندار گفت: بعضا در بین زلزله زدگان در خصوص اولویت بندی در خدمات و توزیع، نارضایتی وجود داشت، از شما خواهش می کنم به مسئولان تذکر بدهید.

80 درصد تحقق بودجه با 36/5 درصد افزایش حقوق

سپس ایرج شهین باهر شهردار تبریز طی سخنانی به تشریح عملکرد شهرداری پرداخت و اظهار داشت: از روزی که آقای استاندار در استان هستند،تمام قد از ما حمایت کرده اند تا بتوانیم به مردم خدمت کنیم و به جز حوادث غیر مترقبه مشکل دیگری در شهر نداشتیم.

وی ادامه داد:در شش ماه اول امسال  ۸۰ درصد تحقق بودجه داشتیم که بدون احتساب اعداد تکراری ۷۵ درصد است. ۱۴۰۰ میلیارد تومان مکان های تصرف شده شناسایی شده و عملکرد عمرانی نیز  ۴۸ درصد است.

شهردار تبریز افزود: هزینه جاری شهرداری ۵۲ درصد بوده و  ۳۶/۵ درصد نیز افزایش حقوق و ۱۸ درصد کاهش هزینه داشته ایم.


کاهش ماموربت های غیر ضروری و حذف سفرهای خارجی در شهرداری 

افزایش درآمد شهرداری با پرونده های قدیمی و چک های برگشتی

وی با بیان اینکه ماموربت های غیر ضروری کاهش یافته و سفرهای خارجی حذف شده، گفت: در بحث صدور پروانه، پرونده هایی که مانده و چک های برگشتی موجب افزایش درآمد شده است.

شهین باهر تاکید کرد: مهمترین کار شورا و شهرداری، تدوین برنامه (چشم انداز راهبردی ۱۲ ساله ، برنامه ۵ ساله) است. بحث شفاف سازی نیز انجام شده و در سایت شهرداری همه چیز مشخص است و  نظرسنجی نیز در سایت انجام می شود.

وی ادامه داد: ۳۶۰ پروژه بدون ترک تشریفات انجام شده است. ۸۸ هزار نفر از اماکن تاریخی تبریز بازدید داشته و آمار ساخت هتل بالا رفته و ساماندهی و بازسازی بازار و راسته ها مورد توجه است.

دستگاه های دیگر برای صاف کردن بدهی، حتی حاضر به تهاتر با شهرداری هم نیستند

شهردار تبریز اظهار داشت: موضوعاتی که انتظار داریم، بحث حمایت از درآمد پایدار شهرداری است. در گذشته شهرداری مشهد با استانداری هماهنگ بود و تمام بدهی های دستگاه ها به شهرداری را سند کردند و الان حل شده است. ما الان یک سال است به دنبال دستگاه ها هستیم اما اصلا همکاری نمی کنند نمی دانم چه فکری می کنند در حالیکه ما تهاتر خواهیم کرد و ریالی از آنها نمی گیریم.

وی افزود: مسیر راه آهن از خاوران می گذرد اما هنوز ریالی نگرفته ایم. خواهش می کنم به دسنگاه ها بگویید بدهی های خود را سند کنند. اگر نهاد های دولتی از زمین های خود محافظت کنند، هیچگاه تصرف و ساخت و ساز غیر مجاز انجام نمی گیرد.

از آسفالت پتروشیمی فقط دودش به مردم می رسد!

شهین باهر خاطر نشان کرد: بیش اژ ۷۰۰ میلیارد تومان از پتروشیمی طلب داریم. در داخل شهر آسفالت تولید می کند و دودش را مردم می خورند اما به ما آسفالت نمی دهد. علی رغم قید در بودجه سالانه تاکنون حتی یک بشکه هم قیر یارانه ای نگرفته ایم.

اتوبانی که در جنوب شهر از آن غفلت شده!

در ادامه جلسه محمدباقر بهشتی دیگر عضو شورا طی سخنانی ابراز داشت: سعی کرده ایم به نظارت توجه بیشتری کنیم و در امر تصویب، بر اساس قانون عمل کرده ایم.

وی افزود: چشم انداز ۱۲ ساله را تصویب کرده ایم و برنامه ۵ ساله را تنظیم کردیم. مرکز پژوهش های شورا را ایجاد کردیم. خواهش می کنیم این برنامه ۵ ساله، در شورای دستگاهی استان بعنوان برنامه شهر تبریز تصویب شود.

بهشتی با بیان اینکه اتوبان جنوب تبریز جزو مطالبات مردم است، گفت: انرژی خود را به قطارشهری گذاشته ایم اما دولت سهم پنجاه درصدی خود را نداده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر بیان داشت: دوام آسفالت ما کمتر از سه سال است که در حالت آرمانی ۳۰ سال باید باشد.

شهین باهر در واکنش به بخش پایانی سخنان بهشتی گفت: ما در آسفالت ریزی، اول زیرسازی می کنیم و گاها تا یک متر زیرسازی می کنیم و از داخل آسفالت آشغال در می آوریم.

در ادامه کریم صادقزاده عضو هیات رئیسه شورای شهر گفت: کسی فعالیت های شهرداری را کتمان نمی کند اما باید بیشتر از این باشد.

وی ادامه داد: ۲۵۰۰ هکتار بافت فرسوه و ۲۴۰۰ هکتار حاشیه نشین است و تاکنون کاری انجام نشده است.

وی نیز به موضوع مترو اشاره کرده و گفت: علاوه بر سهم ۵۰ درصدی دولت در مترو، استانداری نیز کمک کند.

سخنگوی شورا با تاکید بر توجه بیشتر به درآمدهای پایدار گفت: بیش از ۹۰ درصد مردم از اتوبوس استفاده می کنند اما ۴ سال است هیچ اتوبوسی خریده نشده است.

صادق زاده خاطر نشان کرد: باید در مدیریت سرمایه گذاران اقدام جدی شود . از قشر زحمتکش کارگر حمایت شود تا بدون دغدغه کار کنند.

زمین های میلیاردی که با نظارت شورا احیا شدند

در ادامه غلامحسین مسعودی ریحان با بیان اینکه تقنین و تصویب وظیفه شورا است، افزود: تحقیق و تفحص از املاک شهرداری را ما کلید زدیم که این باعث شد ۱۴۰۰ میلیارد زمین که فراموش شده بود برگردد که این از اهمیت نظارت است.

تفکر دولتی غالب بر تفکر سرمایه گذاری

وی اظهار داشت: نبود ترک تشریفات نیز جزو همین وظیفه نطارتی شورا است. شاید نتوانیم بگوییم در طول این ۶ ماه سرمایه گذاری خاصی انجام شده است در استان ما بیشتر از تفکر سرمایه گذاری، تفکر دولتی و پیمانکاری وجود دارد.

این عضو شورای اسلامی تبریز با بیان اینکه بحث کسب و کارهای نو یا همان استارت آپ ها نیز مغفول مانده، گفت: از آقای استاندار خواهش می کنم دستور دهید طبقه بالای بازار جواهر را بعنوان مرکز استارت اپ ها انتخاب کنید.

استاندار دانشگاهی به نخبگان توجه بیشتری کند

در ادامه شکور اکبرنژاد نیز طی سخنانی به موضوع حاشیه نشینی پرداخته و گفت: در خصوص بحث حاشیه نشینی دیگر باید عملیاتی کار کنیم.

وی خطاب به استاندار گفت: شما فردی هستید که از دانشگاه به استانداری آمده اید و باید به نخبگان توجه بیشتری در استانداری شود.

اکبرنژاد خاطر نشان کرد: در بحث شهر هوشمند از کلانشهرهای دیگر عقب هستیم و از شما می خواهم در این خصوص توجه بیشتری شود. در بحث حفاظت از محیط زیست نیز بییشتر کار شود.

اتوبان 15 کیلومتری بالاخره کِی تمام می شود

عبدالله تقی‌پور  بعد از سخنان اکبرنژاد با اشاره به مسایل مطرح شده گفت: برای برون رفت از مشکلات اقتصادی، انتظار بود که شما تحول ایجاد کنید و اگر نگاه ما، نگاه مدیریتی باشد، باید تسهیلات ویژه ای برای ساخت و ساز در شهر بدهیم حتی اگر برای شهرداری درآمدی نداشته باسد، بازهم این تسهیلات را بدهیم.

وی ادامه داد: نمی دانم اتوبان ۱۵ کیلومتر تبریز سهند کی تمام می شود با اتمام این پروژه ترافیک دیزل آباد به سهند کاهش می یابد که نیازمند دستور مدیریتی است.

در ادامه سونیا اندیش نائب رئیس شورا با تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری در تبریز گفت: تجربه نشان داده موفق ترین پروژه ها،متعلق به بخش خصوصی است. باید بسترسازی برای بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری انجام شود.

حجم کارها موجب غفلت از سرمایه گذاری می شود

وی افزود: سرمایه گذاران با اندک حمایت و تشویق کار می کنند و در تبریز پول زیاد است اما باید حمایت شود و برای ورود سرمایه گذار خارجی باید از سرمایه گذاران داخلی حمایت شود.

اندیش گفت: حجم کارهای اجرایی شهرداری به قدری است که به سرمایه گذاری کمتر توجه می شود.

وی ترافیک دیزل آباد را یکی از معضلات شهری عنوان کرده و گفت: علت اصلی این ترافیک راه آهن و گمرک است. حتی رئیس گمرک نیز گفته انتقال محل گمرک به خود گمرک نیز لازم و مفید است.

سعید نیکوخصلت آخرین عضو شورا بود که در حضور استاندار سخن گفته و اظهار داشت: حضور آقای استاندار در جمع مردم زلزله زده، غیر پوپولیستی و مایه آرامش مردم است که بدون خدمه و حشم رفته بودند و باید این رویکرد افزایش یابد.

وی افزود: این جلسات شاید دستاورد بزرگی نداشته باشد اما این رویکرد توسعه و تعامل نیاز است.

در مدیریت بحران طوری قوی شویم که بدون هماهنگی تلفنی همه تکلیف خود را بدانند

عضو شورای شهر تبریز ضمن تاکید بر توسعه ورزش در شهر گفت: جایی که ورزش باشد، مواد مخدر نمی تواند نفوذ کند.

وی بیان داشت: شهر ما تاریخی است قبل از صنعتی بودن، تاربخ و فرهنگ دارد باید این ویژگی ها را زنده کنیم.

نیکوخصلت تاکید کرد: ما باید طوری در مدیریت بحران قوی باشیم که بدون هماهنگی تلفنی همه مسئولین بدانند تکلیفشان چیست.


در پایان استاندار آذربایجان شرقی در واکنش به سخنان اعضای شورا گفت: من هر چقدر هم انسان مقیدی باشم، در مسایل اداری تعارف ندارم. این شورا مایه افتخار شهر ما است و از همه تخصص ها در پشت این میز حضور دارند.

پورمحمدی ادامه داد: خدا را شکر می کنیم که در مواردی مانند زلزله همدلی داریم و من و تو نمی کنیم.

وی اظهرا داشت: برای حل مشکلات شهری همه  کنار هم هستیم. من در کنار شما و شما در کنار من هستید.

برای ساختن یک پارک حلوا حلوا می کنیم‌

استاندار آذربایجان شرقی افزود: از سال ۷۶ هرچقدر به این سمت آمده ایم آنچنان پروژه های بزرگ،کاهش یافته که برای ساختن یک پارک حلوا حلوا می کنیم‌. هرچند به گذشته نیز انتقاد داریم.

وی ادامه داد: متاسفانه یک سری مدیران متوجه نشدند که اگر بدهی هایشان را نگویند، مشکل پیدا می کنند. همه فکر می کنند مشکلات فقط با شهرداری حل می شود درحالیکه پول شهرداری پول مردم است.

پورمحمدی به مسایل زیست محیطی اشاره کرده و گفت: در خصوص پتروشیمی بحث ها و نقل و قول ها مختلف است. آنها می گویند آلاینده نیستند.

در این حین شهین باهر به این حرف واکنش نشان داده و گفت: محیط زیست اعلام کرده است که آنجا آلاینده است.

پورمحمدی سخنان خود را چنین ادامه داد: پس باید جلسه ای در این خصوص برگزار کنیم.

وی همچنین به بحث حاشیه نشینی پرداخته و گفت: ۴۰۰ هزار حاشیه نشین شایسته شهر ما نیست باید فکر اساسی در این موضوع بکنیم.

استاندار خاطر نشان کرد: بحث تبدیل وضعبت کارکنان و نحوه ورود و خروج از دغدغه های مهم شورا است که باید تصمیم جدی گرفته شود چون که مشخص شدن تکلیف ۱۵۰۰ نفر می تواند برای هزینه شهرداری نیز خوب باشد.

وی در واکنش به مطالبه مسعودی ریحان نیز گفت: کلیات بحث مکان برای استارت آپ در شورا تصویب شود چون این کسب و کار های نو برای شهر بسیارمفید است.

پورمحمدی در پایان گفت: تامین زمین برای برای شهرداری جهت بازآفرینی شهری نیز تصویب شود تا جزییاتش بحث شود.

این جلسه بدون مصوبه خاصی به پایان رسید.

نظرات

محمد
IR

سلام اتوبان کنار گذر شمال شهر از آرپادره سی الویت است تا اتوبان تبریز زنجان را به بزرگراه مرند متصل نماید کنار گذرهای دوم وسوم اصفهان با پول مرکز بیست وپنج سال پیش ساخته شده اتوبان پاسداران به خیابان شلوغ شهری تبدیل شده از نمایندگان در مجلس شورا بخو.اهید حرکتی کنند