تبریزبیدار
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ۱۱:۲۰:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۷۷۲۸۷

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

سازمانی در شهرداری برای رقابت با گوگل با کارکنان وزارت اطلاعات!!

جلسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز صبح امروز به ریاست شهرام دبیری و در غیاب اندیش و تقی پور برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز صبح امروز به ریاست شهرام دبیری و در غیاب سونیا اندیش و عبدالله تقی پور در عمارت شهرداری تبریز برگزار شد.

اندیش و تقی پور با هماهنگی قبلی با هیات رئیسه حضور نداشتند. محمد اشرف نیا هم بعد از مدت ها غیبت بدلیل نقاهت، امروز در صحن علنی حاضر شد.

شهرام دبیری با اشاره به جان باختن  ۲ نفر از پاکبان های شهرداری در حادثه تصادف دیروز گفت: از شهرداری می خواهم مسایل ایمنی را رعایت کند تا دیگر شاهد این حوادث تلخ نباشیم.

تعرفه عوارض محلی سال 99 وارد فاز بررسی شد

شهین باهر شهردار تبریز نیز در واکنش به این موضوع گفت: ما همه مسایل ایمنی را به شرکت ها ابلاغ کرده ایم ولی بازهم برای جلوگیری از وقوع این حوادث بیشتر تاکید خواهیم کرد.

وی در ادامه بیان داشت: بحث تعرفه عوارض محلی سال ۹۹ جمع بندی شده و شفافبت این تعرفه، غیر قابل تغییر بودن، تسهیل امور شهروندان است. سعی کرده ایم خدمات شهری از بابت کمی و کیفی پیشرفت داشته باشد.

شهردار تبریز با بیان اینکه نظرات و شکایات مردم را از طریق تلفن ۱۳۷  پیگیری کرده ایم، افزود: تعرفه امسال را نیز به سمت مواردی که در تعرفه سال گذشته اعمال شده برده ایم و ابهامات موجود را رفع کرده ایم.

حسین زاده مدیر درآمد شهرداری تبریز در این مورد گفت: در سال اول شورای پنجم، تعرفه را شکلی و ماهیتا تغییر دادیم و شعارمان قانونمند سازی تعرفه بود.

وی با بیان اینکه در تمام مناطق جلسه گذاشته و نظرات همکاران را اخذ کرده ایم، افزود: شفاف سازی که عامل جلوگیری از فساد سازمانی است، در نظر گرفته شده است. در سهم شهرداری انعطاف ایجاد کرده ایم تا در جذب سرمایه گذاری استفاده شود.

دستور اول جلسه: بررسی صورتجلسه شماره 54 مورخ 28/3/98 کمیسیون عمران وحمل ونقل و ترافیک مبنی بر افزایش نرخ سرویس مدارس در سال98 (افزایش 18% نسبت به سال97)


محمد اشرف نیا ضمن تشکر از شورانشینان و شهردار بجهت پیگیری کسالت خود، اظهار داشت: آقای بابایی بعنوان نایب رییس این کمیسیون تمامی جلسات کمیسیون را برگزار کرده است و کمیسیون اصلا تعطیل نبوده است.

بی خبری روحانی از نرخ بنزین همچنان جریان ساز است

وی خاطر نشان کرد: بعد از بررسی های کارشناسانه ما ۱۸ درصد افزایش سرویس مدارس را تصویب کرده ایم و به صحن ارایه شده است.

غلامحسین مسعودی ریحان در این باره بیان داشت: این لایحه چون بعد از افزایش قیمت بنزین برای تصویب در شورا آمده است، نوعی پارادوکس ایحاد می شود. به نظرم یا باید برای بررسی بیشتر به کمیسیون برگردد و یا در اینجا تصمیم دیگری گرفته شود.

بابایی اقدم نیز اظهار داشت: این مصوبه با حضور کارشناسان کمیسیون و اداره کل آموزش و پرورش انجام شده و ربطی به افزایش قیمت بنزین ندارد اما چون در زمان انتخابات هیأت رئیسه انجام شده بود، کمی با تغییر رسید سال گذشته ۱۵ درصد بود که ۱۲ درصد تصویب شد.

سرویس مدارس فعلا گران نشد!

مسعودی ریحان با کنایه به رئیس جمهور پاسخ داد: صحبت های شما شبیه حرف های رییس جمهور است که گفت از افزایش قیمت بنزین خبری نداشت.

محمد فرج قلیزاده هم طی واکنشی گفت: زمان مناسبی برای انعکاس این خبر در جامعه نیست و شاید در بین مردم اینطور منعکس شود که کل کرایه تاکسی ها افزایش می یابد و به نظرم حداقل یک ماه مسکوت بماند.

تقی زاده به نمایندگی از فرمانداری نیز طی سخنانی گفت: اکنون زمان مناسبی نیست و پیشنهاد می دهم یک ماه مسکوت بماند.

در نهایت با رای اعضا این موضوع به مدت یک ماه مسکوت ماند.

چکش کاری برای صدور پروانه ساختمانی


در ادامه اشرف نیا در بررسی تعرفه عوارض محلی گفت: شهرداری وظایفی دارد. اگر نقاط ضعیفی باشد ملاک قانون است که شورا باید به دستورالعمل ها نظارت کند و هر بخشنامه برای تسهیل صدور مجوز باشد همگی اعضای شورا استقبال می کنند.


قلیزاده هم اظهار داشت: فلسفه این پیش نویس  این است که کار کوتاه باشد و مردم در اخذ پروانه راحت باشند و چیزی که در بحث پرونده اثر گذار است در خصوص نظام مهندسی است که در بعضی مقاطع شهرداری اختیاراتی دارد که به نظام مهندسی واگذار کرده است که باید جلسه ای برگزار کنیم تا به خوبی مشکلات مردم حل شود.

شهین باهر: دستگاه های دیگر پشت شهرداری پنهان می شوند

شهین باهر در پاسخ گفت: در بحث صدور پروانه، مشکل اصلی مدت زمان است که مردم را درگیر می کند در حالی که نقش ما به مدت یک هفته تا ۱۰ روز است اما تمام سازمان ها کارشان را به پروانه ما وصل کرده اند و دستگاه های مختلف ایفای نقش می کنند و تاخیر و زمان بری کار هایشان در شهرداری خلاصه می شود.

ششهردار تبریز افزود: کارهایی که در شهرداری طی می شود  یک هفته ای است و دستگاه هایی که در این زمینه نقش دارند به طور مثال ۶ ماه مسکوت نگه می دارند. نباید دستگاه های دیگر پشت شهرداری پنهان شوند باید مشخص شود این تاخیری نقش کدام دستگاه ها است.

اکبرنژاد هم طی انتقادی گفت:برای مردم نتوانستیم تسهیلات ایجاد کنیم معمولا در کشورهای دیگر مانند انگلستان مردم اول پروانه را می گیرند سپس پول می دهند.

وی بیان داشت: برخی بندهای این لایحه کارشناسی است و بهتر است دوباره به کمیسیون شهرسازی بازگردد.


در نهایت با رای اعضا این لایحه در خصوص صدور پروانه ساختمانی تصویب شد.


دستور دوم جلسه: بررسی لایحه شماره93/33274 مورخ 22/5/98 شـهرداري تبریز درخصوص اعمال مساعدت و کاهش 50%
مبناي محاسبه عوارض هاي صدور مجوز احداث بنا و پرداخت ما بقی بصورت نقد به حساب شهرداري مربوط
بـه احــداث یکبـاب مـدرسه غیر دولـتی توسـط مؤســسه مهـد قرآن آذربایجـان شــرقی در شــهرك شــهید
یاغچیان (صورتجلسه70کمیسیون برنامه و بودجه تخفیف ۱/۲ عوارضها به شرط پرداخت مابقی بدهی)


این لایحه با رای اعضای شورا تصویب شد.دستور سوم جلسه: بررسـی اساسـنامه سازمـانهـای وابسـته به شـهرداری تبریز (اساسـنامه سازمـان فناوري اطلاعات و ارتباطات مصوب کمیسیون برنامه و بودجه)

بهشتی در این باره گفت: به دلیل اهمیت برنامه پیشنهادم این است در جلسه بعد فقط این لایحه بررسی شود که اکنون به ماده ۹ رسیده ایم.

در حاشیه صحبت های بهشتی با خروج دبیری از صحن شورا و غیبت اندیش، جلسه شورا به مدت چند دقیقه بدون رییس و نائب رئیس اداره شد!!!!


شهین باهر در واکنش به این دستور جلسه گفت: از سال قبل بخشنامه کرده ایم هیچ پرونده حقوقی را بدون مدیریت حقوقی جلو ببرند و موظف به رعایت هستند و نیازی ندارد دوباره در اساسنامه گنجانده شود.

در نهایت با رای اعضا ماده ۹ با اضافه کردن یک تبصره تصویب شد.

در ادامه محمدباقر بهشتی گفت: سازمان فناوری اطلاعات باید هدایتگر کلی باشد و نباید موازی سایر سازمان ها باشد.

وی با بیان اینکه این اساسنامه چندین ماه است بررسی می شود، افزود: اگر در خصوص ماده ۱۰ پیشنهادی دارند بگویند.

سازمانی در شهرداری برای رقابت با گوگل با کارکنان وزارت اطلاعات!!

این عضو شورای شهر تبریز تاکید کرد: کارکنان و مدیران این سازمان باید تاپ باشد، این سازمان باید با فیسبوک و گوگل توان رقابتی داشته باشد.

وی افزود: رشته تحصیلی مدیرعامل این سازمان باید آی‌تی باشد و این سازمان باید لوکوموتیوران تمام سازمان ها باشد.

شهردار تبریز نیز طی واکنشی گفت: برخی از رشته هایی که تعیین شده، شاید دانشجو داشته باشد اما این سابقه ۵ ساله مشخص شده فقط در بین کارکنان وزارت اطلاعات پیدا می شود و در بین افراد عادی نفر پیدا نمی شود مانند رشته امنیت اطلاعات.

در نهایت با رای اکثریت اعضا ماده ۱۰ بدون در نظر گرفتن پیشنهاد شهردار مبنی بر استفاده از افراد دارای سایر رشته های مهندسی، و فقط با اضافه کردن تبصره مدرک از دانشگاه های معتبر، تصویب شد که موجب ناراحتی شهردار نیز شد.

ماده ۱۱ نیز با رای اعضای شورا تصویب شد.

ماده ۱۲ با حذف جمله آخر تصویب شد.


مواد ۱۳ تا 21 نیز تصویب و ماده ۲۲ با اصلاح «وابستگان نیز طبق قانون منع مداخله دولتی» تصویب شد.

در اثنای جلسه که علی آجودان زاده عضو شورای شهر با تلفن همراه خود مشغول بود با واکنش دبیری مواجه شد و رئیس شورا طی تذکری به او گفت: آقای دکتر در جلسه هستید؟

در ادامه بررسی این اساسنامه نیز ماده ۲۳ تا ماده ۲۶ ماده ۲۸ تصویب شد تا این اساسنامه با ۸ فصل، ۲۸ ماده و ۱۲ تبصره تصویب شود.


در ادامه کریم صادق زاده طی تذکری گفت: گرانی بنزین نگرانی در بین مردم ایجاد کرده است که رانندگان استیجاری شهرداری نیز نگران هستند.

وی افزود: قرار شد از اول آذر مبلغ ۶۰۰ هزار تومان بعنوان کمک هزینه افزایش بنزین به رانندگان استیجاری اضافه شود.

در ادامه جلسه با موافقت اعضا ۱۵ دقیقه تمدید شد.

مسعودی ریحان نیز ضمن اشاره به جان باختن پاکبانان شهرداری گفت: شهردار آسیب شناسی کنند تا دیگر شاهد این حوادث تلخ نباشیم. اگر ما می گوییم شهرپاک، این در سایه شورا و شهرداری نیست بلکه در سایه تلاش و زحمات شبانه روزی پاکبانان است.

سوال یک عضو شورا از استاندار و شهردار: چرا برای فوت مظلومانه پاکبانان پیام صادر نکردید؟

این عضو شورای شهر تبریز افزود: اما این پاکبانان خیلی مظلومانه فوت می کنند در حالی که خدمات این پاکبانان بالاتر از پزشکان است. لااقل یک روز عزای عمومی و یا یک دقیقه سکوت بکنیم تا خانواده این عزیزان متوجه شوند که به این ها ارزش قایل هستیم.

وی افزود: من انتظار داشتم آقای استاندار و شهردار و رییس شورا پیام تسلیتی صادر می کردند.

شیوه نامه سرمایه گذاری معلق بین شورا و  هیات تطبیق

مسعودی ریحان همچنین در انتقادی گفت: چندین هفته است که شیوه نامه سرمایه گذاری تصویب شده اما هنوز به هیأت تطبیق نرفته است

وی ادامه داد: ۳۳ مورد تذکر و سوال به شهردار داده ام که نامه ای به ما دادند اما تعداد زیادی از سوالات بی پاسخ مانده است.