تبریزبیدار
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ۱۳:۴۰:۳۴ شناسه خبر : ۱۰۷۷۳۰۴

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

هیجان آنفلوآنزا در بیمارستان ها و داروخانه ها / حالا هم دیر نیست...

نگرانی مردم باعث‌ شده است تا ‌درصد زیادی از افرادی که حتی مبتلا به آنفلوآنزا نیستند، از ترس ابتلا به این بیماری به بیمارستان‌ها مراجعه کنند، در حالی‌ که این موضوع تنها منجر به شلوغی بیمارستان‌ها و افزایش مراجعه به آنها می‌شود.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار 

این روزها آمار مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به آنفلوآنزا و همچنین آمار بالای مراجعه افراد به بیمارستان‌ها برای بستری و خرید واکسن آنفلوآنزا دست‌به‌دست می‌چرخد.

هنوز به صورت رسمی آمار مشخصی درباره میزان مراجعه بیماران به بیمارستان‌ها منتشر نشده است. اما به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، در کل کشور، ٣‌هزار و ٧٢٢ نفر مبتلا به بیماری‌های تنفسی شدند که بیماری ٢٦٣ نفر از آنها آنفلوآنزاست.

بیشترین آمار ابتلا هم مربوط به استان‌های آذربایجان شرقی، قزوین، مرکزی، آذربایجان‌غربی و تهران است.


شیوع ویروس آنفلوآنزا، مردم را نگران کرده، آمار فوتی‌های این بیماری در هفته گذشته‌ 19 نفر اعلام شده که 10 نفر مربوط به تبریز است.

به گفته دکتر روزبه رجایی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز  این ۱۰ نفر با شروع فصل سرما در بیمارستان‌های شهر تبریز از جمله بیمارستان امام رضا (ع)، کودکان، سینا و شمس جان خود را از دست داده اند.

او اضافه کرد: فوت‌شدگان از گروه سنی بزرگسالان و کودکان هستند و هم اکنون چند نفر مشکوک به علائم آنفلوآنزا در بیمارستان‌های تبریز بستری هستند و تا زمان اعلام نتایج آزمایشات نمی‌توان به طور قطعی اعلام نظر کرد.

دکتر رجایی خاطرنشان کرد: مردم در صورت مشاهده هر گونه از علایم این بیماری، از تزریق خودسرانه هرگونه آمپول خودداری و حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند.

او افزود: به نظر می‌رسد شیوع این بیماری امسال بالا باشد، از این رو توصیه می‌شود تا افراد بهداشت فردی خود را رعایت کنند.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت نیز به ایرنا خبر داد: از اول مهر تاکنون ٤‌هزار نفر به علت ابتلا به بیماری‌های تنفسی و مشکوک به آنفلوآنزا در بیمارستان بستری شدند که از این تعداد ۵۶ نفر بر اثر آنفلوآنزا جان خود را از دست دادند.

به گفته کیانوش جهان پور  ٤‌هزار نفر مبتلا به بیماری‌های تنفسی شدند که تمام این افراد به‌طور قطعی به آنفلوآنزا مبتلا نبوده اند، بلکه مشکوک به آنفلوآنزا بودند.

 نشانه‌های این بیماری، شباهت‌های زیادی با سرماخوردگی دارد، اما تب، درد عضلانی و استخوانی، تهوع و استفراغ، در میان افراد مشکوک به آنفلوآنزا دیده می‌شود.

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه بیشترین آمار قربانیان مربوط به آذربایجان‌شرقی و تهران است، توضیح داده است: ویروس در کل منطقه و حاشیه مدیترانه به شدت شایع شده، درگیری کشورهای کویت، عمان، قطر و ... از ما هم بیشتر است و شیوع این بیماری ربطی به مسافرت‌ها و انتقال آن از زائران اربعین ندارد.


اما با بالا رفتن آمار ابتلا به آنفلوآنزا، تخت‌های بیمارستانی هم شاید پر شود و بیماران برای پیدا کردن جای خالی برای بستری به زحمت بیفتند.

حسین عرفانی، رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره موج شدید مراجعه بیماران به بیمارستان‌ها و پرشدن تخت‌های مراکز درمانی به می‌گوید: حدود ٩٨‌درصد موارد آنفلوآنزا را عفونت تنفسی خفیف تشکیل می‌دهد که واقعا هم نیازی به مراجعه پزشک نیست، فرد می‌تواند با استراحت در منزل و مصرف مایعات، روند بهبودی را طی کند و از طرف دیگر، بیماری را به دیگران منتقل نکند. نیازی نیست که افراد نسبت به ابتلا به این بیماری نگرانی داشته باشند و در فضای مجازی دنبال خبرها بگردند.

او می‌گوید که نگرانی مردم باعث‌ شده است تا ‌درصد زیادی از افرادی که حتی مبتلا به آنفلوآنزا نیستند، از ترس ابتلا به این بیماری به بیمارستان‌ها مراجعه کنند، در حالی‌ که این موضوع تنها منجر به شلوغی بیمارستان‌ها و افزایش مراجعه به آنها می‌شود.


اما این روزها داروخانه‌ها نیز شاهد افزایش مراجعه مردم برای خرید واکسن آنفلوآنزا هستند و گاهی هم در برابر سوال مردم، پاسخ منفی می‌دهند. 

در صورتی که مسئولین وزارت بهداشت می گویند در هیچ جای دنیا واکسن آنفلوآنزا همگانی نیست، افراد در معرض خطر، یعنی کودکان زیر ٥ سال، افراد مسن بالای ٦٥ سال، زنان باردار، افراد دچار چاقی مفرط، افرادی که به‌طور مداوم آسپرین مصرف می‌کنند، بیماران تحت درمان با کورتون، افرادی که شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی می‌کنند، افرادی که مبتلا به بیماری‌های کبدی، کلیوی و ریوی‌اند، افراد مبتلا به بیماری‌های غدد و متابولیک مثل دیابت و... باید واکسن آنفلوآنزا بزنند، حالا هم دیر نیست.

بر اساس اعلام پزشکان دو هفته پس از تزریق واکسن، بدن در برابر آنفلوآنزا مقاومت پیدا می‌کند و تا بهار ‌سال آینده هم در بدن می‌ماند، تنها پزشک می‌تواند این دارو را تجویز کند، حتی اگر هم در مراجعه به داروخانه‌ها این دارو پیدا نشد، افراد نگران نباشند، اینها به دلیل برخوردهای هیجانی افراد است. اگر واکسن هم نبود، مشکلی پیش نمی‌آید، کافی است افراد اصول پیشگیری را رعایت کنند و از همه مهم‌تر از دست‌دادن و روبوسی‌کردن خودداری کنند.


گزارش از یحیی بهجت