تبریزبیدار
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ۱۱:۵۲:۴۴ شناسه خبر : ۱۰۷۷۴۰۸

بخش دوم گفتگوی چالشی تبریزبیدار با اکبر اعلمی؛

روحانی بعد از دستگیری برادر خود، مدافع آزادی ها شد

در بخش دوم گفتگوی مشروح با اعلمی به بازخوانی مواضع وی در حوزه های سیاسی و جریان سازی های وی پرداخت شده است که در ذیل می آید.

سرویس سیاسی تبریز بیدار / صابر عیسی پور و حمید وظیفه

در بخش اول گفتگوی چالشی با اکبر اعلمی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و یکی از چهره های خبرساز سیاسی کشور، پیرامون مسایلی چون علت ورود مجدد به انتخابات، جریان شناسی اصلاح طلبان، اختلاف با امام جمعه سابق و ردصلاحیت در انتخابات مجلس صحبت شد. (مشروح بخش اول گفتگو را اینجا بخوانید..+ )

بخش دوم این گفتگوی چالشی بشرح ذیل می آید:


نه به احمدی نژاد رای دادم نه روحانی / حامیان پوپولیسم روحانی، از مردم عذرخواهی کنند

تبریزبیدار: با توجه به اینکه شما قبلا در سمت نمایندگی مجلس همواره دولت ها را نقد کرده اید، عملکرد دولت آقای روحانی را چطور ارزیابی می کنید و به نظرتان اعلام برائت اصلاح طلبان از آقای روحانی، نوعی فرار از مسئولیتِ حمایت از وی تلقی نمی شود؟

کسانی که با فریاد و صدای بلند از آقای روحانی حمایت کردند و می گفتند اگر روحانی رای نیاورد فلانی رای می آورد و به شیوه های پوپولیستی مردم را تشویق می کردند که حتما به آقای روحانی رای دهند، باید مسئولیت عملکرد ایشان را نیز بپذیرند و از مردم عذرخواهی کنند. ولی شخصا می گویم که خوشبختانه نه به احمدی نژاد رای دادم نه به روحانی. چون خودم از حق انتخاب شدن محروم شدم و تا زمانی که از حق انتخاب شدن محروم شوم، در هیچ انتخاباتی شرکت نخواهم کرد. لذا از این جهت سربلند هستم و به حسن روحانی رای ندادم و از روز اول جزو منتقدین سرسخت دولت حسن روحانی بودم. زمان دولت احمدی نژاد و خاتمی هم جزو منتقدین بودم به این دلیل که بنده شخصیت محور نبودم و فردی را که واجد شرایط باشد، حمایت خواهم کرد. اگر دولت روحانی گام ثبتی بردارد از این گام مثبت حمایت خواهم کرد.دولت احمدی نژاد هم همینطور.

متاسفانه دولت آقای روحانی را کاملا ناموفق می دانم همچنان که دولت احمدی نژاد را ناموفق می دانم. اما این موفقیت و ناموفقیت نسبی است همانطور که دولت های آقایان خاتمی، هاشمی، خامنه ای و میر حسین موسوی ایرادات خاص خودشان را داشتند.

در دولت روحانی در بعضی زمینه ها فساد گسترده تر از سایر دولت ها است / روحانی با مردم صادق نیست

اما در این دولت متاسفانه در بعضی از زمینه ها فسادهای بیشتری نسبت به گذشته دیدم و افرادی وزیر شدند که اساسا صلاحیت نداشتند و همانطور که در روز ثبت نام نیز گفتم که اینها حتی شایستگی بخشدار شدن را هم ندارند. علی رغم همه انتقاداتی که کردیم متاسفانه به هیچ کدام از انتقادات توجه نشده و در اثر لابی هایی که صورت گرفته، افرادی وارد دولت شدند که قد و قواره شان به وزارت، استانداری و سایر پست ها نمی خورد.

یکی دیگر از ایرادات آقای روحانی این است که صادقانه با مردم مواجه نمی شود. مثل همین اتفاقات اخیر و جمله معروفی که در استانداری آذربایجان شرقی گفت که «من روز جمعه با خبر شدم»

حداقل خواسته ما این است که اگر به مردم خدمت نمی کنید، لااقل به مردم دروغ نگویید. لذا این انتقادات به ایشان وارد است و حتما چه اصلاح طلبان، چه اعتدال گرا و حتی اصولگرایان چون اصولگرایان نیز از آقای روحانی حمایت کردند و نباید این ها را پیغمبر تلقی کنیم و حتی خود آقای روحانی جزو اصولگرایان و جامعه روحانیت مبارز بوده است. همه کسانی که از روحانی حمایت کردند، در ایجاد وضع موجود نقش داشتند و در مقابل مردم مسئول هستند و باید با صدای بلند از مردم عذرخواهی کنند. البته باید مسبب اصلی را هم بشناسیم که اینها از کدام فیلتر رد می شوند. اگر این فیلتر گشاد شود، دیگر کسی به حسن روحانی، محمود احمدی نژاد و... رای نمی دهد و به دنبال افراد شایسته تر می روند. ما باید موضوع را به صورت یک پکیج ببینیم و همه مجموعه در ایجاد این وضع موجود نقش داشتند و صرفا اصلاح طلبان نبودند و از صدر تا ذیل هرکس از دولت حمایت کرده و زمینه ایجاد این دولت و شرایط را فراهم کرده، در قبال مردم مسئول هستند و باید پاسخگو باشند.

چرا در سیستمی که ادعا می شود متعلق به امام زمان(عج) است و ادعا دارد ما پیرو علی(ع) امام حسین(ع) و سایر ائمه هستیم،بی عدالتی، تبعیض، فحشا، فساد بیداد می کند و روز به روز فاصله طبقاتی بیشتر می شود و مستضعفین روز به روز مستضعف تر می شوند و طبقه متوسط به طبقه محروم تبدیل می شود، کل حاکمیت در این مسئله مشارکت دارد.

کشورهای اسکاندیناوی نه امام زمان دارند نه به خدای ما اعتقاد دارند نه به اسلام ما اعتقاد دارند و نه قرآن دارند اما  در بحث مبارزه با فساد در بین 180 کشور همیشه رتبه های اول را دارند اما ما در رتبه های  140 تا 145 قرار داریم. یک جای کار می لنگد و در مناظره های مختلف گفته ام یا باید بگوییم بخاطر اعتقاداتمان است که من معتقدم اینطور نیست و به سیستم بر می گردد یا سیستم مشکل دارد، یا قوانین مان مشکل دارند و یا مجریان قانون که باید اصلاح شود و آقایان اگر واقعا دلسوز نظام و اسلام و انقلاب و مردم هستند باید دلسوزانه این مشکلات را حل کنند.

رئیسی فامیل گرا نیست و پیش بینی من درباره او درست بود / بزرگترین ضعفی که امام جمعه سابق از من گرفت، بر سر احمدی نژاد بود

تبریزبیدار: در بحث مبارزه با فساد رویکرد جدید قوه قضائیه رو چطور ارزیابی می کنید؟

اگر خاطرتان باشد، اولین فردی که از آقای رئیسی حمایت کرد من بودم که حتی مورد هجمه بعضی از دوستان قرار گرفتم و حتی در روزنامه های مستقل و کانال خودم نوشتم و علی رغم همه انتقاداتی که به آقای رئیسی داشتم، نوشتم ایشان 2 ویژگی مثبت دارد اول اینکه ایشان فامیل گرا نیستند و امیدوارم درست باشد و دوم اینکه دانش آموخته حقوق بوده و در سیستم قضایی حضور داشته است و تا به اینجا مایه سرافکندگی من نشده است و معمولا من هر پیش بینی کردم، درست از آب در آمده است. اگر خاطرتان باشد در مورد احمدی نژاد که برخی او را با شعیب بن صالح نایب امام زمان(عج) مقایسه می کردند، تنها کسی که در مجلس فریاد کشید که قد و قواره احمدی نژاد برای ریاست جمهوری نمی خورد و با رفتاری که دارد به کشور آسیب خواهد زد، من بودم و اولین نطق بنده در مجلس این بود. اما آقایان 10سال بعد بیدار شدند و آن زمان امام جمعه سابق شما این نطق بنده رو بعنوان ایراد برای من در خطبه نماز جمعه مطرح کرد که آقای اعلمی باید ثابت کند که احمدی نژاد برای ریاست جمهوری کفایت ندارد در حالی که رهبری از احمدی نژاد حمایت می کند. این بزرگترین ضعف من بود که آقای شبستری آن زمان مطرح کرد اما ایشان قدرت پیش بینی نداشت اما من این قدرت را داشتم و 10 سال پیش بینی کردم.

همان اول گفتم از روحانی رئیس جمهور در نمی آید

در مورد حسن روحانی هم گفته بودم که از این آقا رئیس جمهور در نخواهد آمد و مسائلی که در مورد آقای روحانی و برجام نوشته بودم، همه چیز را پیش بینی کرده بودم و اعلام کردم جایی که اینها پیش می روند، به مدینه فاضله مد نظر منتهی نخواهد شد.

قوه قضائیه برای پلیس های سوت زن حاشیه امن قرار دهد

وقتی آقای رییسی به قوه قضائیه آمدند، در کانال تلگرام و روزنامه مستقل هم نوشتم که امیدوارم آقای رییسی با رویکردی که در دادگاه ویژه روحانیت داشت، نیاید اما به دلیل اینکه ایشان را آدم سالمی تشخیص می دادم (و هنوز هم خلافش ثابت نشده) و اینکه برخلاف بعضی ها، پسر یا برادرشان مشکل پیدا نکرده و از رانت پدر و برادر استفاده نکرده، براساس این فکر می کنم که ایشان موفق خواهد شد و تا به این لحظه بجز مواردی کار ایشان را تحسین می کنم و امیدوارم از این به بعد به پلیس های سوت زن جامعه بها دهد.

در کشورهای دیگر افرادی هستند تحت عنوان «پلیس سوت زن» که به این افراد جایزه می دهند. مثل شما اهالی رسانه، مثل نمایندگان و... که وقتی فساد را می بینند، فریاد می زنند و جایزه هم می گیرند. من نیز به آقای رییسی پیشنهاد دادم از این پلیس های سوت زن حمایت کرده و برایشان حاشیه امن ایجاد کنید. اینطور نباشد که بجای فاسد با افشاگر برخورد شود.ایشان نیز تا به امروز نشان داده به این مسائل اهمیت می دهد. اما در مواردی هم بوده از جمله در پرونده های کلان که روزنامه شرق و مستقل زده بود، تخلفات عدیده ای در مجلس صورت گرفته، انتظار داشتیم ایشان تماس گرفته و مشکلات را جویا شود و این پرونده ها را رسیدگی کند و یا در بحث کشت و صنعت که بنده افشاگری کردم و بعد تعدادی دانشجو آمدند و خوشبختانه از این خط مشی ما حمایت کردند. امیدواریم خارج از خط و ربط و اینکه فرد سوت زن چه رویکردی دارد،صرفا با شرط اینکه این فرد صادق است و نیت خالصانه دارد، رسیدگی کند. تا اینجا می توانم بگویم در مقایسه با آقایان یزدی،شاهرودی و آملی لاریجانی کارنامه موفقی داشته است.

Image title

در مورد برادر رئیس جمهور  افشاگری کردم / روحانی بعد از دستگیری برادر خود، مدافع آزادی ها شد

تبریزبیدار: به نظرتان چرا مبارزه قوه قضائیه با فساد به مذاق آقای رئیس جمهور خوش نیامده و آنها را بگیر و ببند خطاب می کنند؟

وقتی که برادر رئیس جمهور را گرفتند که البته بخشی از افشاگری آن را من انجام دادم، آقای روحانی به یکباره مدافع آزادی ها شد. ما باید بدون توجه به اینکه فرد متخلف به کدام جناح تعلق دارد و بجای اینکه بگوییم فامیل است یا نه، برخورد با فرد مفسد به ما ضرر می رساند یا نه، باید نفع کشور و اسلام را در نظر بگیریم.

زمان شاه هرگونه فسادی بود اما هیچکس این فساد را به اسم دین نمی نوشت و اعتقادات مردم تحت تاثیر مفساد، متزلزل نمی شد اما الان ما همه آنها را فسادها را داریم به اضافه اینکه اعتقادات مردم نیز تحت تاثیر قرار می گیرد چون همه از اسلامی می بینند. در حالیکه کسانی که لباس پیغمبر را به تن کرده اند، باید بیشتر از امثال من و شما دغدغه اسلام را داشته باشند چون که هرچقدر در این کشور فساد بیشتر شود، . اعتقادات مردم بیشتر کاهش خواهد یافت.

رفتار هاشمی رفسنجانی در مورد پسرش را مطلقا نپسندیدم / اصلاح طلبان و اصواگرایان زمانی سر یک میز فالوده می خوردند

چیزی که اولویت دارد، باور ها و اعتقادات مردم است که نباید خدشه دار شود و اگر لازم باشد این آقایان خانواده خود را نیز شهید کنند. من رفتار آقای روحانی در این خصوص را مطلقا نمی پسندم همچنان که رفتار آقای هاشمی رفسنجانی در رابطه با مهدی هاشمی کردند. که بازهم برای اولین بار فساد مهدی هاشمی در استات اویل را اولین بار من افشاگری کردم. در حالیکه زمانی که اصلاح طلبان و اصواگرایانی که سر یک میز فالوده می خوردند از وی حمایت کردند. اما وقتی در مجلس هفتم اختلاف بین هاشمی و اصولگرایان شکل گرفت، تازه پرونده مهدی هاشمی را رو کردند. رویرد جناحی در مبارزه با فساد یکی از عوامل شکست بحث فساد ستیزی است. اگر فرد اصولگرایی مشاهده کند که یک کسی که فاسد است و در حال نزدیک شدن به اردوگاه اصولگرایان است، باید بر اساس «حسنات الأبرار سيئات المقربين»، زودتر از اصلاح طلبان وارد عمل شوید و نگذارید اعتبار اصولگرایی خدشه دار شود. یا یک فرد اصلاح طلب در وهله اول باید عدالت طلب و فساد ستیز باشد. اگر دیدیم فردی که عنوان اصلاح طلبی را به یدک می کشد، برای صیانت از عنوان و مرام اصلاح طلبی اولین فردی که باید با فساد مبارزه کند همان فرد اصلاح طلب است. اما همانطور که مشاهده می کنید در این کشور همه چیز برعکس است و رویکرد، یک رویکرد جناحی است و اگر اصولگرایان از اردوگاه اصلاح طلبان یک فاسد پیدا کنند، اصلاح طلبان نیز بلافاصله از اردوگاه اصولگرایان فردی را بعنوان فاسد پیدا می کنند

در حالیکه چیزی که برای مردم مهم است، حفظ این کشور است و انتظار دارند بعد از چهل سال شاهد از بین رفتن فساد و تبعیض باشند.

Image title

تبریزبیدار: آیا فردی که با قرار گرفتن در یک لیست مخصوص و به صورت اتوبوسی وارد مجلس می شود اما حتی به اصول آن لیست نیز متعهد نمی شود و در مجلس همه چیز را انکار می کند، می تواند نماینده مردم تلقی شود؟

من در خودم شاخص هایی را دارم. کسی که از روز اول به مردم دروغ گفته و پیمان شکنی می کند، نشان می دهد که صلاحیت نمایندگی مردم را ندارد. چون که نماینده مجلس عصاره فضائل مردم است و پیمان شکنی جزو فضیلت نیست و یک رذیلت محسوب می شود. کسی که با لیست وارد مجلس می شود و اگر خودش گفته که مرا در این لیست قرار دهید و اگر قراری با افرادی که وی را دراین لیست گذاشته اند، داشت، باید به تعهداتش عمل کند اما باید این را در نظر بگیرد که در صورت تعهد دادن به آن افراد وارد مجلس می شود، باید پیمانش را با مردم بشکند. چون باید در مجلس به قرآن قسم بخورد که از حقوق مردم، قانون اساسی، تمامیت ارضی، استقلال، آزادی و... دفاع خواهد کرد اما وقتی یک فرد مدافع لیست و جریان خاصی می شود که از او توقع دارندف طبیعی است که تعهدات به مردم باید زیر پا گذاشته شود.

سرمایه داران و ویژه خواران برای هیچ کاندیدی هزینه مفت نمی کنند

در اینجا توصیه ای به مردم می کنم. اگر من در انتخابات باشم یا خیر. باید نگاه کنند و ببینند آیا فرد برای حضور در مجلس پول خرج می کند یا نه، و مطمئن باشید این فرد اصلا صلاحیت ندارد و اگر دیگران برای این فرد به صورت کلان پول خرج می کنند، بازهم صلاحیت نمایندگی نخواهد داشت.چون فردی که برایش پول خرج می شود، تبدیل به نوکر و وام دار همانهایی که پول خرج می کنند، می شود. و اگر فردی که با افتخار می گوید من خرج نمی کنم، آیا دیگران نیز برای او پول خرج نمی کنند؟ سرمایه داران، ویژه خواران، رانت خواران برای یک فرد مفت پول خرج نمی کنند.

کسی که اگر بدون رانت و حمایت وزیران برخوردار نمی شد، حتی هزار رای هم نمی آورد. لذا مردم نگاه کنند و این شاخص ها را ببینند. اگر من به انتخابات راه یافتم، مردم باید کارنامه ام را ببینند و در دوره های قبل تنها 10 هزار تومان خرج کردم و ستاد من واحد 50 متری بود و به همراه کارنامه 2 عدد سی دی نیز به مردم دادم و عملکردم را نشان دادم. اما دیگران شام می دادند و نهار می دادند و مردم سی دی های آنها را پرت می کردند چون محتوایی نداشت. در تبلیغات باید از ابزارهایی استفاده کنید که هزینه بر نباشد.

بالاترین حقوق نمایندگان در مجلس ششم 480 هزار تومان بود. در مجلس هفتم این مبلغ به یک میلیون و چهارصد هزار تومان افزایش یافت. الان حقوق نمایندگان (حقوق نماینده + هزینه دفتر، ایاب ذهاب و...) چیزی در حدود 25 میلیون تومان است. حال اگر نماینده ای باشد که سرش به تنش بیارزد می تواند به راحتی لاقل نصف این پول را در بیرون در بیاورد چون از این 25 تومان در حدود 10 تومان به این نماینده می رسد و بقیه صرف هزینه های دفتر می شود. حال این نماینده نمی تواند نصف این 10 میلیون را در بیاورد؟

اگر اصلا فرض کنیم این نماینده در ماه 20 میلیون تومان حقوق می گیرد در یک سال می شود 240 میلیون و در چهار سال تقریبا یک میلیارد می شود. آیا عقل سلیم حکم می کند که اعلمی درتبلیغات 5 میلیارد هزینه کند تا به مجلس راه پیدا کرده و یک میلیارد پول بگیرد تا نوکری مردم را انجام دهد؟ لذا این یک شاخص است.

ممکن است اعلمی بگوید من خودم خرج نمی کنند و مردم برای من خرج می کنند. همه می دانیم که مردم به صورت مفت برای کسی پول خرج نمی کند اصلا ندارند که خرج کنند. پس چه کسانی خرج می کنند؟ همانهایی که هزاران میلیارد تومان ثروت بدست آوردند در حالیکه 20 سال قبل با گاری جنس می فروختند.

لذا برای اعلمی 5 میلیارد خرج می کند تا به مجلس راه پیدا کند، سپس این 5 میلیارد را به 5 هزار میلیارد تبدیل کند.برای تعدای هم دولت خرج می کند ولی می شود وکیل التجار، دومی می شود وکیل الدوله.بطوریکه فرد را بعنوان رییس کمیسیون انتخاب می کنند و هر لایحه ای که به کمیسیون آمد تصویب می شود. در حالیکه حرف زدن هم بلد نیست، بعنوان رئیس کمیسیون انتخاب شده و نوکری دولت را می کند.

بعد می آییم به سرمان می زنیم که خیانت شده. در حالی که ما خودمان رای دادیم و هر سال دریغ از پارسال. لذا وقتی می بینیم انتخابات به مفهوم واقعی خودش نیست، نباید رای دهیم تا آقایان بیدار شوند و افراد شاخص وارد مجلس شود.تاکنون صدایی از این نمایندگان در خصوص مبارزه با فساد شنیده اید؟ آیا دیده اید در جایی که مردم را سرکوب می کنند، نماینده ای بلند شود و حرف مردم را بزند؟

الان در مجلس نماینده ای است که مولتی میلیاردر است، آیا این فرد برای خدمت به مردم آمده است؟ در حالیکه آمده است تا ثروتش را 10 برابر کند.

Image title

تبریزبیدار: برخی اسامی را می گوییم و از شما خواهش می کنیم که اولین جمله ای که به ذهنتان می رسد را بگویید.

هاشمی رفسنجانی: خدا از سر تقصیراتش بگذرد.

شورای نگهبان: خدا به راه راست هدایتشان کند.

احمدی نژاد: آدم خوبی بود ولی کشور را عقب نگه داشت.

آیت الله مجتهد شبستری: خدا از تقصیراتش نگذرد.

روحانی: خدا به راه راست هدایتش کند و صداقت نصیبش کند.

تبریز: شهر من

پزشکیان: نماینده ای مثل سایر نماینده ها

مجلس شورای اسلامی: مگر مجلسی هم وجود دارد؟

حداد عادل: آدم خوبی است اما قد و قامتش در حد رئیس مجلس نبود.

علی لاریجانی: وکیل الدوله

حاج آقا آل هاشم: امام جمعه خوبی است و باعث سربلندی تبریز است البته کمی محافظه کار است.

میرحسین موسوی: انسان شریفی است و امیدوارم هرچه سریعتر از حصر خارج شود.

مهدی کروبی: فردی لوتی که امیدوارم ایشان هم از حصر خارج شده و مدد یار نظام و مردم باشد.بیشتر بخوانید:

اگر شایسته ها نباشند، آقا دامادها وارد مجلس می شوند

نظرات

علی کسائی
IR

احسنت . مثل همیشه با اقتدار کامل سخن می گوید . هم مردمی ، هم فسادستیز و هم پاکدست و ایثارگری مخلص . خطه ی آذربایجان همیشه به این مرد که با کارنامه ای درخشان در همه امورات کشور و نظام دارند افتخار می کند و خواهد کرد . درود بر شما

موسی سلطانپور
IR

درورد بر شما جناب اقای اعلمی چقدر با صداقت و بی ریا مصاحبه نمودید و مثل بعضی مسئولان جلد عوض نکردید .

بهمن
IR

این مصاحبه ها در این زمان انتخابات خود نوعی تبلیغ و خلاف مقررات است. این خود نقض قانون است.