تبریزبیدار
شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ ۱۰:۴۳:۲۰ شناسه خبر : ۱۰۷۷۴۸۷

تبریزبیدار گزارش می دهد:

جولان بابانوئل ها در تبریز / چشم و هم چشمی غیرارمنی‌ها برای خرید کاج کریسمس

نگرانی ها اما زمانی خود را نشان می دهند که آمار فروش درخت کریسمس که یک آئین وارداتی است، بسیار بالاتر از خرید و فروش دیگر سنن ایرانی است...

سرویس اجتماعی تبریز بیدار / لیلا محمدی

سرش گرم تزئین درخت کریسمس بود، نزدیک می شوم، قیمت می پرسم؛ سرش را بلند نکرده صدایش بلند می شود که خانم جان نرخ اجناس را اتیکت کرده ایم، از قیمت درخت تزئین شده می پرسم، می گوید سفارش است.


معرفی یک خبرنگار برای انجام مصاحبه یکی از آن سخت ترین کارهاست ولی از این مرحله گذر می کنیم؛ می گوید: از اوخر آذر تا همین امروز فک کنم بیشترین فروش فصل را از همین درختچه ها داشته باشیم.برای ما فرق نمی کند سنت مذهبی باشد یا خارجکی، هر چه هست در این بی پولی، پول می سازد آن هم از آن کلان ها!

Image title


از مشتری هایش می پرسم: فکر نکنید همه آنهایی که سفارش می دهند خیلی رند بالا هستند، خیلی هایشان از این تازه به دوران رسیده های کم سن اند، درخت کریسمس را کلاس می دانند.

برای تکمیل گزارش به شهرک باغمیشه به سمت میدان ارغوان می روم، کم نیستند از این بابا نوئل بازاری ها، وارد مغازه شدم، از قیمت های گزاف باب نوئل ها که بگذریم، با یکی از خانم هایی که مشتاقانه محو تماشا و خرید بابا نوئل بود هم صحبت شدم، از بابا نوئل می پرسم و می گوید: همه این روز ها به فکر شادی و تفریح هستند، انصافا در این فصل و این روزها هم، آمدن بابا نوئی یا به عبارتی خرید، روحی تازه می بخشد.

Image title


ادامه می دهد: همه می گویند این کارها برای خارجکی هاست ولی حتی برای آنها باشد و ما کپی کاری کرده باشیم، شهر رنگ بوی تازه ای گرفته.

یک آقای معلم نیز به جمع گفتگویی ما اضافه می شود و ادامه می دهد: شبکه های اجتماعی و ماهواره مردم را شستشوی مغزی داده است.کاری کرده اند ما تمدن و فرهنگ، آداب رسوم، لهجه، قومیت و ... را از یاد ببریم و طوری به ما حس پوچی و حقارت را القا می کنند که ما از آداب و رسوم زده شویم و بعد از آن فرهنگ لاکچری و غربگرایانه و وارداتی به خورد ما می دهند.

همین صحبت ها کافی بود که میانگین سطح فکر مردم را برای این بدعتها بسنجیم؛این روزها شهر پر شده از بابا نوئل هایی که پشت ویترین نشسته اند و دارند به فرهنگ اصیل ایرانی ما پوزخند می زند.

دارند به این می خندند که مسئولان فرهنگی ما در این شهر تردد می کنند و علی رغم اینکه در فضای حقیقی و مجازی شاهد ترند کردن یک آئین غربی هستند، باز هم بی تفاوتانه و گاها مسرورانه و با لخند صورت پر کن از کنار این ویترین ها می گذرند.

نگرانی ها اما زمانی خود را نشان می دهند که آمار فروش درخت کریسمس که یک آئین وارداتی است، بسیار بالاتر از خرید و فروش دیگر سنن ایرانی است در حالی شاهد این مساله هستیم که در تمدن چند هزار ساله ایرانی جشن های زیادی وجود دارد، جشن ها و، کریسمس، ولنتاین و هالووین در کشوری که غنی از آیین و مذهب است، جایز شمرده نمی شود.

Image title

با انتشار تصاویر این درخت های کاج چند میلیونی و دیگر هزینه های بالای عید کریسمس در شبکه های اجتماعی سعی می کنند تا بقیه مردم را هم حتی به این سمت تشویق کنند که سال نوی میلادی در مقابل سال نوی ایرانی و نوروز قرار دهند.

نظرات

علی
IR

حداقل برو بخوان ویاد بگیر همه مسیحیهای تبریز و....ارمنی نیستند کلیسای ارامنه در آئین مسیح مانند خوارج و وهابیهای مسیحی بشمار می آمدند