تبریزبیدار
یکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ ۱۴:۴۷:۲۷ شناسه خبر : ۱۰۷۷۵۰۳

ناگفته هایی از تبریز ۲۰۱۸؛

حتما باید سلبریتی باشی تا دیده شوی؟

نگارنده نیز به نوبه خود از تمامی همشهریانی که بدون چشمداشت اقدام به معرفی بهتر تبریز ۲۰۱۸ نمودند تقدیر و تشکر دارم اما پرسش اصلی این است که حتما باید یک سلبریتی باشی تا ارزش کارهایت دیده شود؟

سرویس اجتماعی تبریز بیدار / رحمت مهدوی

مدت ها قبل از آغاز رویداد تبریز ۲۰۱۸ با سردبیر چندین روزنامه سراسری صحبت هایی انجام شد برای اختصاص ستون ویژه جهت معرفی ظرفیت های گردشگری تبریز  که علی رغم پیگیری های تلفنی متاسفانه با بی اعتنایی مسئولین مختلف مواجه شدم که ادامه مسیر را با دشواری های زیادی روبه رومی کرد، چرا که قریب به اکثریت عکاسانی که از طریق فضای مجازی با آنها آشنا شدم در قبال همکاری دنبال حق الزحمه بودند که به دلیل نبود منابع مالی خاصی عملا ادامه این راه برایم سخت می نمود. در نهایت نیز به ناچار از تهران عازم تبریز شدم تا به صورت حضوری به دیدار چندتن از عکاسان که از طریق فضای مجازی آشنا شده بودم بروم تا بلکه با گفتگو و همکاری آنها دست در دست هم نهیم این فرصت خوب از دست نرود که در نهایت با محبت چند تن از دوستان توانستم تا حدی کار را پیش ببرم.

با وجود تمام بی مهری ها و در غیاب بی توجهی مسئولین به درخواست ها و تماس های تلفنی ام تا قبل از آغاز رویداد تبریز ۲۰۱۸ اقدام به معرفی ظرفیت های گردشگری تبریز ۲۰۱۸، بیان نقدها و پیشنهادها در رسانه های سراسری بر حسب وظیفه و ادای دین به خطه آذربایجان عزیز نمودم.

در روزنامه هایی چون دنیای اقتصاد، گسترش تجارت، مستقل، ستاره صبح، خبرگزاری ایرنا، سایت فرارو، سایت های استانی چون نصرنیوز، یول پرس، تبریزبیدار و.... ده ها مطلب در مورد اهمیت تبریز ۲۰۱۸ نگاشتم و حتی ما حصل آنها را به جشنواره رسانه ایبسیج استان نیز ارسال نمودم.

نوشته ها خیلی مورد توجه قرار نگرفت که هیچ بلکه از یک اشاره کوتاه به این یادداشت ها در سخنرانی آن مراسم نیز دریغ شد. با دبیر جشنواره نیز که صحبت نمودم با کمال تعجب فرمودند ما بیشتر به نوشته های منتشر شده در داخل استان بها دادیم در صورتی که در تمام این نوشته ها نیز نقد اساسی این بود که تبریز ۲۰۱۸ را باید فراتر از تبریز ببریم و در کل کشور و خارج از مرزها معرفی نماییم. صرفی معرفی تبریز در تبریز چگونه می توانست گردشگر جذب نماید؟

با شروع تبریز 2018 نامه نگاری های مختلف به میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری ، شهرداری تبریز، استانداری، شورای اسلامی و فرمانداری مرند، جلفا،شورای اسلامی مراغه و.... شد که متاسفانه کوچکترین توجهی به این نامه نگاری ها و پیشنهاد ها نشد. تنها ۲۵ مطلب در روزنامه آفتاب یزد نگاشته و در اینیادداشتها فراتر از تبریز به زیبایی ها مرند، جلفا، سردرود ، منطقه قره داغ و... نیز پرداخت شد.

 بارها و بارها تیتر تبریز در تبریز را انتخاب کردم و این نقد جدی را مطرح نمودم که معرفی تبریز ۲۰۱۸ باید به تبریز محدود نباشد و از طریقرسانه های ملی و مرکز اقدام به معرفی تبریز ۲۰۱۸ نمود، ولی در کمال ناباوری نهایت همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تبریز این شد که تقاضای ما برای گفتگو با آقای مدیر به یک کارشناس ارجاع داده شد و ایشان محبت نموده و تقدیر کردند و فرمودند می توانیم شماره چندعکاس را بدهیم و خودتان بروید عکس ها را از آنان تهیه نمایید.

در نهایت تمام تلاشمان نیمه تمام ماند و تبریز ۲۰۱۸ نیز آنطور که بایسته و شایسته بود معرفی نشد. امروز بعد نزدیک ۲ سال در اخبار ملاحظه نمودم جناب شهردار و دوستانشان از خدمات یکی از چهره های فرهنگی و خواننده های مطرح استان بابت اقداماتشان در معرفی تبریز ۲۰۱۸ تقدیر نمودند.

نگارنده نیز به نوبه خود از تمامی همشهریانی که بدون چشمداشت اقدام به معرفی بهتر تبریز ۲۰۱۸ نمودند تقدیر و تشکر دارم اما آنچیزی که ذهن را می آزارد انجام نمودن یا ننمودن این تقدیرها نیست، بلکه پرسش اصلی این است که حتما باید یک سلبریتی باشی تا ارزش کارهایت دیده شود؟ چرا؟ چون با حمایت از سلبریتی ها خودمان نیز بهتر دیده می شویم؟

ضمن احترام به این خواننده عزیز، باید عرض شود که بهتر بود به اهم اقدامات ایشان اشاره ای می شد تا مورد استفاده دیگران نیز قرار می گرفت تا راههای بهتر ادای دین به خطه را می آموختند؟ براستی اگر یکسال مانده به آغاز رویداد تبریز ۲۰۱۸ این رویداد از ۴ روزنامه سراسری تبلیغ می شد در جذب گردشگر نمی توانست موفق عمل نماید؟ آیا غیر این است که معرفی ظرفیت های گردشگری تبریز ۲۰۱۸ از طریق رسانه های غیر استانی و بی طرف تاثیرپذیری بیشتری برای دیگر هموطنان می توانست داشته باشد؟

در پایان باید به مسئولین عزیز خصوصا جناب شهردار عرض می شود که فضای مجازی صرفا برای دیده شدن و لایک خوردن نیست بلکه بیشتر یک راه ارتباطی برای شنیدن پیشنهادها و انتقادهای شهروندان نیز هست. حداقل انتظارم به عنوان یک فعال سیاسی و رسانه ای این بود که اگر به نامه کتبی بنده جوابی داده نشد لااقل در پیچ اینستاگرام و تگلرامتان یک جمله کوتاه برای بنده درج می کردید که: «پیشنهادهای شما مورد پسند نیست» تا لااقل هر روز گوشی خود را با هزاران امید به دست نمی گرفتم.

نظرات

IR

متاسفان همیشه همینجوری هست کسانی که بدون منت تلاش می کنند نفی می شوند و کسانی که کاری نمیکنن لوح تندیس می گیرند