تبریزبیدار
چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ ۱۰:۰۰:۲۰ شناسه خبر : ۱۰۷۷۵۲۲

بازنشر؛

در روز میلادت جای مدافعان حرمت خالی / یادی از عباس های زینب(س) خطه آذربایجان

براستی زیباترین نامی که در دنیا می توان بر روی این انسان های شجاع نهاد، مدافعان حرم است که عشق به اهل بیت(ع) و حضرت زینب(س) در سینه تک تک آنها نهاده شده و به عشق دفاع از حرم، جان خود را تقدیم کردند تا علاوه بر دفاع از حرمین امروز افتخاری برای کشور باشند.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار / صابر عیسی پور

وقتی صحبت از ولادت حضرت زینب(س) می شود ناخودآگاه یاد شهدای مدافع حرم در دلها پَر می کشد، همان شهیدانی که «کلنا عباسک یا زینب» را به راستی معنا کردند، همان مردان مردی که در روزهای فتنه، تا پای جان برای حفظ مکتب ایستادند، همان ها که در بیرون از مرزها برای دفاع از ارزش ها، اسلام، قرآن و حریم اهل بیت(ع) دل از دنیا کندند و در مقابل دشمنان ایستادند اما اجازه ندادند دشمن به اهداف خود برسد.

براستی زیباترین نامی که در دنیا می توان بر روی این انسان های شجاع نهاد، مدافعان حرم است که عشق به اهل بیت(ع) و حضرت زینب(س) در سینه تک تک آنها نهاده شده و به عشق دفاع از حرم، جان خود را تقدیم کردند تا علاوه بر دفاع از حرمین امروز افتخاری برای کشور باشند.

به همین مناسبت خاطرات کوتاهی از برخی رزمندگان مدافع حرم استان در دفاع از حرم حضرت زینب کبری(س) آورده می شود.

Image title

پایین کشیدن پرچم تروریست ها و گریه های محمودرضا

شهید محمودرضا بیضایی از جمله نخستین رزمندگان آذربایجانی است که با حضور در سوریه نقش بسزایی در دفاع از حرم داشت و در سال ۹۲ به شهادت رسید. برادر این شهید به نقل از یکی از همرزمانش  با ذکر خاطره ای از آزادسازی اطراف حرم در شب تاسوعای سال ۹۲ می گوید: «تاسوعای سال ٩٢ بود، به ما خبر دادند، بچه های ‏مقاومت، عملیاتی وسیعی در منطقه ‏زینبیه، اطراف منطقه ‏حجیره، کردند و تروریست ها را سه کیلومتری از اطراف حرم مطهر خانم زینب(س)، دور کردند. صبح زود رفتیم آنجا و محمود رضا (بیضایی) را هم دیدیم ، خیلی از عملیاتی که منجر به تامینِ امنیت حرم خانم شده بود، خوشحال بود. ‏پرچم سیاهی در دستش بود و می گفت خودم از بالای آن ساختمان پایینش آوردم. به آن ساختمان نگاه کردم دیدم؛ پرچم سرخ یا ‏اباالفضل را جایش به اهتزاز در آورده است. رسیدیم خیابان جلوی حرم که دو سال احدالناسی جرات رد شدن از آن را نداشت و تک تیراندازها حسابش را می رسیدند و حالا با تلاش محمود رضا و دوستاش، امن شده بود. رفتیم وسط خیابان، رو به حرم ایستادیم، دیدم محمود رضا آرام گریه می کند و سلام می دهد. السلام علیکی یا سیدننا زینب … »

Image title

ما نمرده ایم که ناموس امام زمان(عج) دوباره سیلی بخورد

شهید حامد جوانی، رزمنده  غیرتمند تبریزی که در سال ۹۴ به فیض شهادت رسید. پدر بزرگوار این شهید مدافع حرم می گوید: «آنچه همیشه ورد زبان حامد بود این بود: یا حسین(ع)! هنوز ما نمرده ایم که رقیه ات دوباره سیلی بخورد .می گفت من وظیفه دارم هر لحظه آنجا باشم و اگر اشتیاق دیدار شما را در دل نداشتم هرگز به مرخصی نمی آمدم، چون الان در شرایطی هستیم که باید از ناموس امام زمان(عج) دفاع کنیم. حضرت زینب(س) و حضرت رقیه (س) ناموس امام زمان (عج) هستند و ما باید از آنها دفاع کنیم.»

Image title

نباید حرم اهل بیت(ع) دوباره محاصره شود

شهید امین کریمی، از رزمندگان مراغه ای است که او نیز سال ۹۴ عاشقانه و عارفانه در دفاع از حریم اسلام شهد شهادت نوشید. همسر این شهید والامقام با ذکر خاطره ای از اعزام شهید کرمی به سوریه، می گوید: «امین می گفت به سه دلیل می‌روم. دلیل اولم خود خانم حضرت زینب (س)‌ است. دوست ندارم یک‌بار دیگر آنجا محاصره شود. ما چطور ادعا کنیم مسلمان و شیعه‌ایم؟ دوم اینکه به خاطر شیعیان آنجا، مگر ما ادعای شیعه‌ بودن نداریم؟ شیعه که حد و مرز نمی‌شناسد. سوم هم اینکه اگر ما نرویم آنها به اینجا می‌آیند. زهرا؛ اگر ما نرویم و آنها به اینجا بیایند چه کسی از مملکت ما دفاع می‌کند.»

Image title

ایستادگی برابر گلوله های تکفیری ها با رجزخوانی حاج محمدرضا

شهید محمدرضا جلالی از دیگر مدافعان حرمی است که برخلاف همرزمان خود، در صحرای منا در حج سال ۹۴ به شهادت رسیده است. سردار علی اکبر پورجمشیدیان، معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه و از فرماندهان جبهه مقاومت اسلامی در  خاطره ای از رشادت و شجاعت مدافع حرم و شهید منا  جلالی می گوید: «در روزهای حساس جنگ سوریه تروریست ها به ۵۰۰ متری حرم عمه سادات رسیدند و مردم پا به فرار گذاشتند و بازار بسته شد. تکفیری ها حرم را با گلوله می زدند. در این حین شهید جلالی سینه سپر کرده و مداحی و رجزخوانی حماسی کرده و رزمندگان را به شور آورد و زیر گلوله های دشمن ایستادگی کردند و در نهایت درب حرم شریف حضرت زینب(س) را باز کردند.»

Image title

از امام حسین(ع) خواست دهان ما را ببندد و راهی سوریه شد

شهید عباس عبداللهی دلیر مرد دیگری از خطه آذربایجان است که سال ۹۳ به شهادت رسید و پیکر مطهرش هیچ گاه به وطن بازنگشت. همسر شهید به علاقه عجیب این شهید به حضرت زینب(س) اشاره کرده و می گوید: «روضه خانم زینب(س) و خانم رقیه(س). اصلاً دیده نشده بود که جایی مداحی کند، امّا از خانم زینب(س) و خانم رقیه(س) مطلبی نگفته باشد. از همان ابتدا که جنگ در سوریه شروع شد، دائم گفت که به سوری می روم. رفت کربلا را زیارت کرد. نمی‌دانم از امام حسین(ع) یا حضرت ابوالفضل(ع) خواست که دهان ما را ببندند یا چه! از کربلا که برگشت، گفت: می‌روم. ما هم گفتیم: برو. به خدا می‌سپاریمت. »

Image title

بی‌بی زینب غیر از ما شیعیان کسی را ندارد

شهید سیدرضا مراثی از یادگاران دوران دفاع مقدس بوده که سال ۹۵ در سوریه آسمانی شد. همسر شهید در خصوص سیدرضا می گوید:«آرزویش رفتن به سوریه و حمایت از حضرت زینب(س) بود. می‌گفت بی‌بی غیر از ما شیعیان کسی را ندارد و ما باید از حریم اهل‌بیت دفاع کنیم. عقیده داشت اگر ما امروز کاری نکنیم، آن دنیا نمی‌توانیم جواب اهل‌بیت را بدهیم و وظیفه داریم برویم و از حرم دفاع کنیم.»

Image title

دعوت صادق از همسر  بر صبر زینبی

شهید صادق عدالت اکبری جوان رشید تبریزی است که در دفاع از حریم اهل بیت(ع) غیرتمندانه ایستاد و در سال ۹۵ عاشقانه شهید شد. همسر این شهید در وصف ارادت صادق به بانوی صبر می گوید:«صادق از من خواستند در جمع گریه نكنم و زینب‌وار بایستم. خواست تا ادامه‌دهنده راهش باشم. خواست تا عاشق ولایت فقیه باشم و بر ارادت و عشقش بر امام خامنه‌ای تأكید داشت. صادق همیشه این شعر را می‌خواند كه:  «كربلا در كربلا می‌ماند اگر زینب نبود /  سّر نِی در نینوا می‌ماند اگر زینب نبود» 

Image title

دفاع از حرم حضرت زینب(س) همان یاری بر امام حسین(ع) در صحرای کربلا است

شهید محمدرضا فخیمی دیگر جوان برومند تبریز است که سال ۹۴ در سوریه به قافله شهیدان ملحق شد. پدر شهید در خصوص معرفت فرزندش نسبت به حضرت زینب(س) می گوید: «محمدضا پس از ورود به سپاه، روزی پاسپورت گرفت و من فهمیدم که محمدرضا دیگر رفتنی است. روزی آمد و گفت من می‌خواهم به سوریه بروم و به من گفت شما که همیشه می‌گفتید امام حسین (ع) در صحرای کربلا یاری می‌خواست و اکنون حرم حضرت زینب (س) دست دشمن افتاده است و ما باید به یاری حرم بشتابیم.»