تبریزبیدار
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ۱۴:۲۹:۴۱ شناسه خبر : ۱۰۷۷۶۴۵

در گفتگوی تفصیلی تبریزبیدار با مدیرکل ورزش و جوانان استان مطرح شد؛

بهتاج: لیگ جهانی والیبال در تبریز برگزار نشد چون.... / زنوزی هدف گذاری برای تراکتور ندارد

بهتاج در گفتگوی تفصیلی با تبریزبیدار به تشریح مسایل مهم حوزه ورزش و جوانان استان و همچنین مسایل باشگاه تراکتور تبریز پرداخته است.

سرویس ورزشی تبریز بیدار  

استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز از جمله مناطق ورزش خیز و قهرمان پروری است که در طول سالیان متمادی در رشته های ورزشی قهرمانان زیادی را به جامعه ورزشی کشور معرفی کرده است. این استان در سال های گذشته منشا تحولات مختلفی ورزشی بوده است. برای کنکاش در مسایل مربوط به ورزش و امور جوانان استان و تبریز گفتگوی یک ساعته ای با ایوب بهتاج مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی ترتیب داده ایم که خلاصه این مصاحبه بشرح ذیل می باشد:

فاصله استادیوم یادگار امام(ره) با استاندارهای جهانی

تبریز بیدار: استاندارد های اماکن عمومی در چه وضعیتی قرار دارد؟

مجموعه هایی مثل تختی (باغشمال) بیش از 50 سال است که تاسیس شده و در زمان ساخت، با استاندارد های اماکن ورزشی زمان خود، ورزشگاه خوبی بود ولی اکنون به خاطر حجم انبوه تمرین ها، استاندارد برای استفاده نیست.

ما سعی کردیم سالن پور شریفی و شهید اقدمی را با استاندارد های مدرن، بهترین کف پوش های روز دنیا استاندارد سازی کنیم و در برخی رشته ها کاملا استاندارد است ولی در تلاش هستیم سالن ها را مختص هر رشته، مجهز تر کنیم.

برخی مجموعه ها مثل یادگار امام(ره) استاندارد است ولی طبق استانداردهای جهانی باید راهرو رختکن ها جدا باشد که نیست، در نظر داریم در آینده مساله رختکن مهمان و میزبان را جدا سازی کنیم.


بودجه تخصیصی برای تعمیر استادیوم تختی کافی نیست

تبریز بیدار: علت ممانعت سازمان لیگ برای انجام مسابقه در استادیوم یادگار امام(ره) در ابتدای فصل جاری لیگ برتر فوتبال چه بود؟

استادیوم یادگار امام(ره) نسبت به استادیوم های دیگر از استانداردهای خوبی برخوردار است و تنها مورد گیت ها و مشکل اتاق مصاحبه مربیان بود.

بزرگترین مشکل ورزشگاه باغشمال، سقف های تماشاگر است که دستور تخریب داده شده و باید تعمیر شود، بودجه تخصیص داده شده برای ورزشگاه تختی (باغشمال)، 3 میلیارد تومان بود که قطعا با این پول نمی توان این مسقف سازی را به اتمام رساند.

در باغشمال بحث ورزش بانوان نیز دایر است و مستلزم هزینه هایی است که تا یک سال تمام کنیم.


Image title


تبریز با وجود سالن های متعدد، کمترین سرانه ورزشی در استان را دارد

تبریز بیدار: سرانه اماکن ورزشی در استان برای هر نفر چقدر است؟

در استان ما بین 21 شهر، کمترین سرانه برای تبریز است که وقتی در تبریز کسی سالن و استادیوم هاب پور شریفی، یادگار امام، شهید اقدمی را می بیند فکر می کند که تبریز بیشترین سرانه دارد. تبریز بالای 1 میلیون و 400 نفر جمعیت دارد و 32 صدم متر مربع سرانه هر  نفر در تبریز است که در بعضی شهرها بالای 1.20 درصد استاندارد دنیا نسبت به خود کشور است ولی در برنامه توسعه چهارم باید 1.20 بودیم.

توان و بودجه ای برای اداره امکان ورزشی محلات نداریم

تبریز بیدار: اماکن ورزشی در محلات و سطح شهر به چه صورتی اداره می شود و مردم چگونه می توانند از آنان بهره مند شوند؟

ما مطلقا نمی تواینیم اماکن را حاکمیتی نگه داریم، قانون موظف کرده اماکن را به بخش خصوصی اجاره دهیم، ادراه کل ورزش و جوانان بودجه برای نگه داری، تامین نیروی انسانی و خدمات رفاهی اماکن ورزشی ندارد و مجبور به اجاره دادن به بخش خصوصی از طریق مزایده هستیم.

لیگ جهانی والیبال در تبریز برگزار نشد چون....

تبریز بیدار: چرا رویداد های ورزشی جهانی، در  تبریز  برگزار نی شود یا اگر برگزار می شود در سطح رده های سنی پایین است؟

ما در سال 97 به بهانه برگزاری والیبال نوجوانان آسیا سالن پورشریفی را استاندارد سازی کردیم.سال گذشته نیز قرار بود لیگ جهانی والیبال به جای ارومیه و اردبیل در تبریز برگزار شود ولی برای انعقاد قرارداد جلو نیامدیم چرا که برای اجرای یک مسابقه مجبور بودیم بودجه کل سال استان را هزینه کنیم.

اردبیل تا کنون میزبان مسابقات آسیایی هم نشده بود که لیگ جهانی والیبال را در آنجا برگزار کردند، هزینه ها به قدری بالا بود که همین امروز اداره کل ورزش و جوانان اردییل 2 میلیارد و 700 بدهکار است و همچنین ادراه کل ورزش و جوانان ارومیه نیز 1 میلیاردو 900 تومان بدهی دارد.

توان جداسازی هیات های ورزشی بانوان و آقایان را نداریم / در سه شنبه های بدون خودرو نقشی نداشتیم

تبریز بیدار: در استان برای ورزش بانوان چه کار هایی انجام شده؟ چرا تاکنون مکان اختصاصی برای ورزش بانوان در نظر گرفته نشده؟

ما 50 هیات ورزشی داریم ولی توان جداسازی بانوان از آقایان را نداریم، مثلا در رشته دوچرخه سواری، استقامت جاده لازم است که در تبریز مکان استاندارد برای دوچرخه سواری بانوان تعبیه نشده است.

بحث سه شنبه های بدون خودرو مطرح شده بود که بانوان در سطح شهر به دوچره سواری می پرداختند که در این مورد باید بگویم نه از شهرداری و نه از اداره کل ورزش و جوانان مجوزی اخذ نشده بود.


خانم مه نما علی رغم تمام حمایت ها، بدلیل مشکل شخصی با فدراسیون مهاجرت کرد

تبریز بیدار: اخیرا یکی از بانوان ورزشکار تبریزی در رشته قایقرانی به خارج از کشور مهاجرت کرد، آیا در جریان دلایل آن بودید؟

انسان ها تفکرات متفاوتی دارند، ما نفری داشته ایم که در پای فینال با رقیب اسرائیلی حاضر به مسابقه نشده ولی نفرات دیگری هم بودند که با یک پیشنهاد، مهاجرات را پذیرفتند. به بعضی ها وعده و وعید هایی داده شده که از ایران مهاجرت کرده اند.

در خصوص خانم (پرستور) مه نمای اقدم باید عرض کنم که ایشان به خاطر مشکلات شخصی با فدارسیون، تصمیم به مهاجرت گرفتند ما برای اینکه این خانم راحت تر کار کنند، برای فعالیت های ورزشی او وام گرفتیم. برخلاف ادعاها خانم مه نما اصلا به همراه کاروان تیم ملی قایقرانی اعزام نشده بود که بخواهد از آنحا مهاجرت کند بلکه از طریق مملکت آزاد رفته اند و سوابق چندانی هم در رشته قایقرانی ندارند.

برای مسکن و اشتغال جوانان زیر 30 سال قانونی تصویب نشده

تبریز بیدار: شما علاوه بر متولی ورزش استان، متولی حوزه جوانان نیز هستید، در خصوص قانون تسهیل ازدواج چه کارهایی انجام داده اید؟

ما دبیرخانه حوزه جوانان استان هستیم و آقای استاندار رئیس دبیرخانه هستند. در بحث وام ها تاکنون استان ما جز بالاترین آمار های کشوری بود که بالای 97 درصد وام ها اخذ شده است. همچنین ما مجری کارگاه های آموزشی قبل ازدواج بودیم ولی در بحث مسکن و اشتغال تاکنون قانونی برای اشخاص زیر 30 ساله ها تصویب نشده که نیاز های اولیه یه زندگی تامین شود.در بحث ملزومات ازدواج، در خصوص مراسمات ازدواج آسان فعالیت های گسترده ای انجام دادیم.


Image title


ادغام سازمان های ملی جوانان و  تربیت بدنی لحظه ای و کارشناسی نشده بود

تبریز بیدار: در دولت دهم سازمان ملی جوانان و سازمان تربیت بدنی ادغام شدند، نظر شما در خصوص این ادغام چیست؟

ادغام این دو مجموعه تصمیم لحظه ای دولت بود تصمیم کارشناسی نشده ای بود و زیر ساخت های درستی در وزارتخانه تعبیه نشده بود که در این شرایط بدیهی بود که مشکلات بیشتر شود و اکنون به گوش می رسد این دو مجموعه دوباره از هم تفکیک شود ولی اگر قرار است ورزش و جوانان از هم جدا شود باید زمینه ها و زیر ساخت ها بررسی شود تا دچار مشکلات بعدی نشویم.

Image title

تبریز بیدار: شما در مقطع کوتاهی مدیرعامل باشگاه تراکتور تبریز شدید، چراانصراف دادید؟ روش مدیریتی آقای زنوزی چگونه بود؟

هر فردی روش مدیریتی متفاوتی دارد اینکه کسی حکم دهد که روش مدیریتی آقای زنوزی نادرست است، جایز نیست. آقای زنوزی مطرح کردند که وزیر اجازه خروج بنده از اداره کل را نداده و لذا نتوانستم همکاری کنم. من شاید حضور فیزیکی در باشگاه را نداردم ولی دورا دور در تسهیل اداره امور این مجموعه همکاری دارم.

تراکتور  بهترین تیم است و خیلی ها با این تیم زندگی کرده اند و خاطراتی دارند و هیچ تغییر مدیریتی نمی تواند این علایق را از بین ببرد.

 دلیل ناکامی دنیزلی، نداشتن کمک مربی بود

تبریزبیدار: وضعیت فعلی تراکتور را چگونه ارزیابی می کنید، آیا می توان امید به قهرمانی این تیم داشت؟

تراکتور امسال متاسفانه در نیم فصل اول با فراز و نشیب هایی برخورد کرد، حتی در بازی مقابل ماشین سازی، اعضای تیم تراکتور اصلا آمادگی فیزیکی و جسمانی نداشتند.

دنیزلی قبلا مربی خوبی بود شاید اما چون در کادر خود کمک مربی نداشت، نتوانست بازیکنان را تقویت کند. تراکتور  با بازیکنانی که دارد می تواند جز سه تیم برتر لیگ باشد و یک مربی کار کشته می تواند در مدت زمان کم یک تیم را بالای 70 درصد تغییر دهد.


زنوزی هدف گذاری برای تراکتور ندارد

تبریز بیدار: به نظرتان چرا تراکتور در دو فصل 5 مربی و مدیرعامل تغییر داد؟

مربی را نباید با عجله انتخاب کرد، آقای زنوزی باید هدف گذاری تیم را معلوم می کرد، مثلا معلوم می کرد در فصل اول بدنیال بومی سازی و پرورش بازیکنان بومی است و در فصل دوم تثبیت شرایط و سپس قهرمانی. 


دلال ها نقش در تراکتور نداشتند

تبریزبیدار: چقدر قبول دارید که  فوتبال ما با پدیده دلالیسم دست و پنجه نرم می کند و اینکه گفته می شود پای دلالان به تراکتور هم باز شده درست است؟ 

تا زمانی که ما بودیم خبری از دلال نبود. در فوتبال کلمه دلال عبارت قبیحی است، شاید منظور از این نقش همان هماهنگ کننده یا مدیر برنامه ها باشد.

تراکتور از حواشی چون  دخالت غیرخودی ها در امورات تیم رنج می برد. فقط مجموعه تراکتور می تواند این تیم را زنده  نگه دارد، اگر قرار بر این باشد که یک نماینده مجلس از استان دیگر در خصوص تراکتور نظر دهد، روحیه بازیکنان تضعیف می شود. نه تنها دخالت افراد دیگر وضعیت تیم را بهبود نمی بخشد بلکه حاشیه های بیشتری ایجاد می کند. 


مصاحبه و تنظیم: تحریریه تبریزبیدار

نظرات

تیراختورچی
IR

سلام آقای زنوزی برای تیراختور آنچنانی که قول کهکشانی داده بود پول خرج نمیکنه معلوم نیست هدفش چیه؟ این همه وقت گذشت مهاجم نگرفت الان هم که مهاجم 300 هزار دلاری خردیده آمار گلش افتضاح هست همون نکته ای ما همیشه میگیم مهاجم گلزن تمام کننده نداریم این نشون میده ایشون بیشتر دنبال رفع تکلیف مصنوعی هستند و آینده نگری ندارند و صد البته این نشون میده که شاید زاید خودشون رو درگیر مسائل هر چند مهم باشگاه نمی کنند و کار را به یک د... سپرده اند تا فقط از جنبه اقتصادی شرر نکنند!

VN

XHVwpngt