تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ ۰۳:۲۲:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۷۷۶۵۰

برگی از تاریخ انقلاب؛

حال و هوای تبریز در روزی که شاه دَر رفت / از پایین کشیدن مجسمه پهلوی تا گلباران سربازان

فرار شاه از ایران مصادف با انتشار خبر بازگشت امام خمینی به ایران بود. جراید نوشتند: مردم تبریز برای استقبال از امام آماده اند و از جمله اقدامات، آمادگی 500 دستگاه اتوبوس مسافربری برای انتقال مردم از تبریز به تهران بود.

به گزارش تبریز بیدار ، ‌‌با انتشار خبر فرار شاه از ایران موج شادی تبریز را فراگرفت. ساعت یک بعد از ظهر بیست و ششم دی ماه سال 1357 محمدرضا پهلوی به همراه همسرش فرح دیبا از فرودگاه مهرآباد تهران، کشور را ترک کردند. رادیو نخستین رسانه ای بود که این خبر را پخش کرد و سراسر ایران از آن آگاه شد. مردم تبریز نیز با شنیدن خبر به سوی خیابان ها آمدند. خودروها چراغ های خود را روشن کردند. صدها کیلو شیرینی در سطح شهر توزیع شد.

Image title

هدایت‌ اللّه بهبودی در کتاب تبریز در انقلاب از اوضاع این‌شهر می‌نویسد: «در نخستین اقدام، گروه هایی از مردم تبریز به سمت مناطقی رفتند که مجسمه های شاه در آنجا برپا بود. در میدان شهرداری، میدان دانشسرا، میدان راه آهن و باغ گلستان مجسمه های شاه پایین کشیده شد. گروهی از مردم نیز راهی زندان تبریز شدند تا همشهریان دستگیر شده خود را آزاد کنند، اما با شلیک گاز اشک آور از طرف ماموران مستقر در زندان عقب نشستند و پراکنده شدند.ساختمان ساواک در تبریز نیز هدف مردم بود. اما در آنجا نیز ماموران حکومت نظامی با مردم مقابله کردند.»

روزنامه‌ آیندگان نیز از حضور یک میلیون نفر در سراسر کشور در جـشن‌ روز 26 دی  خبرداده و افزود: «در این‌روز سربازان حاضر در خیابان ها گلباران شدند و مردم عکس های امام خمینی(ره) را روی خـودروهای نـظامی نـصب کردند.»

تبریزی ها آماده اعزام به تهران برای استقبال از امام(ره)

بهبودی‌ همچنین درباره هم‌زمانی فرار شاه از ایران با انتشار خبر بازگشت امام خمینی(ره) مـی‌نویسد: «هـمراهی این دو خبر هیجان حاکم بر شهر تبریز را مضاعف کرد و جراید نوشتند مردم تبریز برای اسـتقبال‌ از‌ امـام آمـاده‌اند و از جمله اقدامات،آمادگی‌ پانصد دستگاه اتوبوبس مسافربری برای انتقال مردم از تبریز به تهران بود.»

ارتـش نـیز در گزارش روزانه‌اش از اوضاع امروز شهر تبریز‌ نوشت‌: «تا‌ حدود ساعت 16 تظاهرکنندگان کـلیه‌ مـجسمه‌های‌ شـاهنشاه‌ را در تبریز پایین کشیده و فقط مجسمه باغ شمال تبریز باقی‌ مانده است.»