تبریزبیدار
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ۱۱:۲۷:۰۴ شناسه خبر : ۱۰۷۷۷۴۸

گفتگوی تفصیلی تبریزبیدار با کاندیداهای مجلس یازدهم(1)؛

سعیدی: ردصلاحیت یک فرد به منزله فاسد بودن او نیست / پرداخت 900 هزار میلیارد تومان یارانه مخفی به افراد خاص

محمد اسماعیل سعیدی در گفتگوی تفصیلی با تبریزبیدار در خصوص مسایل سیاسی و اقتصادی و ریشه برخی معضلات اجتماعی پرداخت کرده است.

سرویس سیاسی تبریز بیدار 

پس از اعلام نظر اولیه شورای نگهبان در خصوص داوطلبان انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی،  از لیست تایید صلاحیت شدگان برای رقابت در این صحنه سیاسی رونمایی شد و برخی دیگر در انتظار پاسخ اعتراض خود هستند.

تبریزبیدار در آستانه انتخابات مجلس  مصاحبه هایی با کاندیداهای مجلس داشته که در بخش اول به سراغ محمد اسماعیل سعیدی رفته ایم.

وی که هم اکنون نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس بوده و در دوره نهم نیز نماینده همین حوزه انتخابیه بوده، برای سومین بار خود را در محک آرای مردم قرار داده است.

مشروح مصاحبه تبریزبیدار با سعیدی بشرح ذیل است:


ردصلاحیت یک فرد به منزله فاسد بودن او نیست

تبریزبیدار: در چند روز اخیر بحث رد و تایید صلاحیت کاندیداهای شورای اسلامی  یکی از پر بحث ترین مسائل کشور بوده و دیدگاه های متفاوتی نسبت به این قضیه وجود دارد، عده ای معتقد هستند که نگاه و برخورد حزبی و شخصی صورت گرفته است که فضا را برای داغ شدن تنور انتخابات تنگ تر کرده است و عده ای هم بر عکس معتقد هستند که این نوع گزینش فضا را برای تشکیل یک مجلس انقلابی بازتر کرده است، نظر شما در این مورد چیست؟

ابتدا باید یک مسئله را روشن کنیم که رد صلاحیت یک فرد الزاما به منزله فاسد یا خلاف بودن کسی نیست و شاید نماینده ای به خاطر یک چک امانی و ... که از سوی شورای نگهبان استعلام می شود به عنوان بدهکار یا محکوم مالی است اما هستند برخی از افرادی که از موقعیت و جایگاه خود سوء استفاده کرده اند و خوب قضیه اینها فرق می کند از هر حزب و جناحی که باشد باید جلوی ورود چنین افرادی به مجلس گرفته شود.

اما در مورد اینکه بگویند شورای نگهبان حزبی و جناحی برخورد کرده یا مثلا با یک شخصی تسویه حساب شخصی کرده است بنده با این موضوع مخالف هستم چرا که شورای نگهبان تک تک مواردی که یک کاندید را به خاطر آن رد صلاحیت کرده است را به وی ابلاغ می کند و اگر شخصی فکر می کند که این بررسی و نتیجه آن مشکل دارد می تواند اعتراض بکند.
به نظرم همه ما باید به تصمیم شورای نگهبان تمکین بکنیم و معتقد باشیم که هدف شورای نگهبان هم جز ، اعتلا و سربلندی ایران نیست و شورای نگهبان هم به هیچ وجه دوست ندارد در این شرایط حساس سیاسی ، بهانه به دست دشمنان بدهد. بنده اگر از سوی شورای محترم نگهبان هم رد صلاحیت می شدم باز همین نظر را داشتم.

ضرورت تصویب هر چه سریعتر قانون جامع انتخابات 

در زمینه انتخابات یک سری خلاء های قانونی وجود دارد که مثلا نماینده ای که رد صلاحیت شده است تا زمان انتخابات بعدی  حقوق و مزایا دریافت می کند و مواردی دیگر که این خلاء ها با تصویب هر چه سریعتر قانون جامع انتخابات حل خواهد شد. 

از آنجایی که این قانون جامع بر نحوه برگزاری انتخابات حساسیت برانگیز است اگر بررسی این لایحه به زمان نزدیک انتخابات موکول شود بحث ها سیاسی خواهد شد و تاثیر اجرای لایحه کمرنگ می شود.باید در آرامش و عقلانیت لایحه بررسی شود تا تمام جوانب در نظر گرفته شود در این زمینه مجلس، مرکز پژوهش ها و تمامی کارشناسانی که در این زمینه کار کرده اند نظرات خود را به دولت ارسال کرده اند بنابراین دولت باید هر چه زودتر به جمع بندی برسد.

دست و پا می زنند تا جسد بی روح برجام را زنده کنند

تبریزبیدار: می دانید که فشارهای سیاسی ، اقتصادی و ... زندگی مردم عادی را تحت تأثیر قرار داده است و به نوعی می شود گفت که مردم هم نگران هستند، به نظر شما در این شرایط چه کار باید کرد و آینده را چطور ترسیم می کنید؟

در حال حاضر به نظر بنده ما دو راه بیشتر پیش رو نداریم، یا تسلیم یا مقاومت، البته برخی معتقد بودند که راه سومی هم وجود دارد و بر اساس آن وارد مذاکره و برجام شدند که اطلاع دارید به چه شکلی متضرر شدیم و در حال حاضر هم دست و پا می زنند تا جسد بی روح برجام را زنده کنند.

Image title


در صورت پذیرش تسلیم که اصلا در قامت مردم غیرتمند ایران اسلامی نیست، هیچ آینده ای بهتر از لیبی، سوریه، عراق و ... نداریم و به نظرم اگر تسلیم شویم وضعیت ما به مراتب بدتر از آنها خواهد شد چرا که استکبار از ایران دل خونی دارد چون هر چه برنامه و هدف استعماری داشت ایران آنها را بر هم زده است.

تجهیز اقتصاد و کاهش وابستگی به نفت دوای درد کشور است

اما گره گشا و دوای درد این وضعیت مقاومت است، نمونه بارز این مقاومت هند و چین است. اگر ما بنیه اقتصادی خود را همچون بنیه نظامی تجهیز کنیم، دشمن نمی تواند اینگونه فشار و تحریم را بر ما اعمال کند.

در این اوضاع پیچیده  ما باید نگاه به داخل و توانمندی های داخلی داشته باشیم چرا که تجربه نشان داده هر جا نگاه به بیرون داشتیم هم زمان و هم هزینه زیادی تلف کردیم. قبول می کنیم که فشار این مقاومت بیشتر بر دوش مردم عادی است و باید شرایطی را به وجود می آوردیم که این فشار به حداقل می رسید.

درآمد نفتی، دولت را تنبل به بار آورده

راه دیگر هم این است که وابستگی به نفت را کاهش دهیم و درآمدهای نفتی را به زیر ساخت ها و کارهای عمرانی اختصاص دهیم وقتی مسئولین به راحتی با خام فروشی نفت، منبع مالی راحت و آسانی دارند دیگر به راه های دیگر فکر نمی کنند و من فکر می کنم که این رویه مسئولین دولتی ما را تنبل به بار آورده است.

تقسیم ناعادلانه ثروت در کشور ثروتمند ایران / پرداخت  900 هزار میلیارد تومان یارانه مخفی به افراد خاص


تبریزبیدار: در بخش اقتصادی کشور ، مشکلات و نابسامانی هایی دیده می شود که  بخشی از آن مربوط به تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و بخشی مربوط به مدیریت ناکارآمد داخلی است، به عنوان یک شخصی که 8 سال در مجلس حضور داشتید ریشه این مشکلات را از کجا می دانید؟

بله سوال خوبی بود و من هم معتقدم که شاید 20 درصد مشکلات کنونی ما مربوط به تحریم ها و شرایط حاکم بین المللی است اما 80 درصد مشکلات مربوط می شود به مدیریت ناکارآمد و ضعف در نظارت. ایران جزء کشورهای ثروتمند دنیاست و میزان نقدینگی و منابع مالی ما بسیار زیاد است اما به خاطر همین ضعف مدیریت و نظارت ، متأسفانه این ثروت اکثرا در دست دهک های بالا و افراد خاصی است و توزیع عادلانه ثروت و منابع ، به نحو احسن اجرا نشده است.

متاسفانه بسیاری از تولید کننده گان و صاحبان صنایع به ما مراجعه می کنند و از تعطیلی بنگاه های صنعتی و تولیدی خود به خاطر بدهی های مالیاتی شکایت می کنند در حالی که اگر ما سرمایه ها و منابع خود را برای حل مشکلات این قشر بکنیم هم اشتغال ایجاد می شود و هم تولیدمان رونق می گیرد.

اصلا پذیرفته نیست که در یک کشوری مثل ایران ، یک بنگاه تولیدی و صنعتی به خاطر بدهی بانکی و یا مالیاتی ، تعطیل شود . باید به دولت فشار بیاوریم که منابع مالی و نقدینگی را به بخش تولید تزریق کند.

برخی از افراد حقیقی و حقوقی که تعدادشان هم زیاد نیست سالانه بین 800 الی 900 هزار میلیارد تومان یارانه مخفی دریافت می کنند و این سرمایه هنگفت و عظیم به راحتی و به جای اینکه صرف منافع عمومی شود، از دست می رود. 

یکی دیگر از اشتباهاتی که باعث هدر رفتن سرمایه ملی می شود یارانه حامل‌های انرژی است. این نوع یارانه مهم‌ترین یارانه‌ای است که توسط دولت پرداخت می‌شود، پرداخت این یارانه باعث اختلاف نرخ انرژی در داخل و خارج از کشور می‌شود که همین مسئله باعث قاچاق سالانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون لیتر بنزین می‌شود که در سال چیزی حدود ۶۰ تا ۸۰ میلیارد دلار هزینه روی دست دولت می‌گذارد.

مورد دیگری که در کشور به موانع و مشکلات اقتصادی دامن زده است ، دخالت و حضور دولت در اقتصاد است .مهمترین مشکلات اقتصادی به نقش دولت در اقتصاد مربوط است . بر اساس آمارها سهم دولت تا 80 درصد اقتصاد ایران برآورد شده و بیش از نیمی از شرکت‌های موجود اقتصادی در کشور دولتی بوده و بقیه هم به نحوی در ارتباط با دولت تداوم حیات دارند. دولت باید نقش تصدی گری خود در اقتصاد را به مردم واگذار کند اما نقش سیاستگذاری و نظارت را فوق العاده افزایش دهد. اگر دولت زمینه کسب و کار مردم را فراهم کند اهداف اسلام در اقتصاد نظیر رفاه، عدالت هم بیشتر محقق می‌شود.

با همه این تفاسیر باید عرض کنم که توجه و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی، توجه به ظرفیت های داخلی و عدم چشم دوختن به خارج از کشور ، مدیریت قاطعانه و عادلانه منابع ملی ، اخذ مالیات از دانه درشت ها و ... از مهم ترین راهکارهای برون رفت از شرایط کنونی است

 اگر در مورد مصارف مالیات با مردم صادقانه حرف بزنیم قطعا همکاری می کنند

تبریزبیدار: رهبر معظم انقلاب بارها به مقوله مالیات تاکید داشتند و اینکه بارها اعلام کرده اند، اولا بفرمایید که مالیات چه تأثیری بر رشد اقتصادی کشور دارد و ثانیا چرا برخی از اصناف و سرمایه دارها از دادن مالیات فرار می کنند در حالی که مردم عادی و دهک های پایین همکاری مناسبی نسبت به افراد سرمایه دار دارند.


ضعف در فرهنگ سازی و آگاه کردن مردم از هدف اخذ مالیات و هزینه کرد آن یک ایرادی است که مسئولین به آن توجه نکرده اند.
مالیات یعنی در واقع، شهروندان با پرداخت بخشی از درآمد خود به دولت‌ها اختیار می‌دهند برای اداره‌ی امور کشور، اجرای سیاست‌های مالی، تامین کالاها و خدمات عمومی و ضروری، تضمین امنیت، اجرای برنامه های توسعه و عمرانی کشور، از آن استفاده کند.

یا به عبارتب دیگر مالیات یک نوع هزینه اجتماعی است که شهروندان پرداخت می‌کنند تا دولت‌ها بتوانند وظایف مندرج در قانون اساسی را در جهت توسعه اجتماعی و اقتصادی محقق کنند. به همین علت گفته می‌شود مالیات ابزاری حکومتی برای تامین منابع حکمرانی خوب و برقراری ایستگاه‌های توسعه‌ای در هر مقطع برنامه‌ای و زمانی است. 

اما مورد دوم بحث عدم اعتماد و نگاه منفی مردم نسبت به پرداخت مالیات است ، مردم تا حدودی حق دارند چرا که وقتی می بینند برخی از یقه سفیدها چطور از دادن مالیات فرار می کنند یا برخی از شغل های پر درآمد مثل پزشکی ، وکالت و ... مالیات نمی دهند خوب طبیعی است که آنها هم در مقابل پرداخت مالیات مقاومت خواهند کرد. مالیات بایستی از هر صنف و حرفه ای اخذ شود حال بسته به میزان درآمد. در برخی از کشورهای اروپایی پزشکان بیش از 50 درصد درآمد خود را باید مالیات بدهند اما در کشور ما بعد از سال ها ، پزشک محترم از گذاشتن کارتخوان در مطبش طفره می رود.

در مجلس به شدت دنبال حل این مسائل هستیم و قرار هست علاوه بر پزشکان، وکلا، خانه های مسکونی خالی و ... را هم مشمول پرداخت مالیات قرار دهیم تا مردم هم کاملا ببینند که مسئولین برای اخذ مالیات هیچ تبعیضی قائل نیستند.

اخذ تسهیلات به نام تولید و مصرف در جای دیگر!


تبریزبیدار: در سیستم بانکی کشور هم یک سری ایرادات و نواقصی هست که هم مردم عادی و هم بسیاری از تولید کنندگان، با آن مواجه هستند به خصوص در زمینه اعطای تسهیلات که علی رغم سود بازپرداخت هنگفت، موانع دیگری را هم پیش پا می گذارند .در این زمینه راهکار چیست؟

سیستم بانکی کشور علاوه بر این مورد در جاهای دیگری هم نواقص و اشکالاتی دارد که ضرورت اصلاح و تغییر برخی از قوانین سیستم بانکی را بیش از پیش آشکار می سازد اما چون این مورد را عنوان کردید در این مورد متاسفانه برخی از افراد با اخذ تسهیلات کلان و گاها چندین هزار میلیاردی  و عدم بازپرداخت آن، بانک ها را با مشکلات جدی مواجه کرده اند. موارد دیگری هم مشاهده شده است که تسهیلات را به نام تولید گرفته ولی در جای دیگری مثل ساخت و ساز ، واردات یا ... هزینه کرده اند که همه اینها باعث شده است تا قوانینی برای جلوگیری از این تخلفات وضع شود و اگر تخلفی هم با وجود این قوانین رخ می دهد به ضعف نظارت بر می گردد.

Image title

تبریزبیدار: با توجه به اینکه شما عضو اسبق کمیسیون اجتماعی مجلس و عضو فعلی کمسیون فرهنگی و اصل نود مجلس هستید٬ بالطبع در مورد معظلات و مشکلات اجتماعی در جامعه اطلاعات خوبی دارید، عمده ترین تهدیدهای و عوامل معظلات اجتماعی چیست؟

آسیب‌های اجتماعی شامل موضوعات مختلفی است و شاید مهمترین موضوع در ایران تقویت اعتماد و افزایش سرمایه اجتماعی باشد که متاسفانه به دلایلی در این حوزه دچار آسیب هستیم و برای حل این موضوع باید چاره اندیشی لازم صورت گیرد زیرا آسیب‌های اجتماعی در صورت درمان نشدن تبدیل به یک یا چند بحران می‌شود.

ناهنجاری‌های اجتماعی، اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی و شکاف روز افزون طبقاتی هم جزو آسیب‌های جدی هستند و ظرفیت بسیار بالایی برای ایجاد بحران در ایران را دارند و ما امروز در معرض آسیب‌ها اجتماعی قرار داریم، این موضوعی است که مورد تایید افرادی قرار دارد که در این حوزه کار می‌کنند و اذعان دارند تا زمینه بحران ایجاد نشده باید کاری کرد؛ بحث آسیب و بحران اجتماعی در جامعه ما گریز ناپذیر نیست و به ضعف‌ها و سو مدیریت‌ها در جامعه مربوط می‌شود یعنی اگر برنامه‌ریزی درست باشد می‌توان بر مشکلاتی که زمینه ساز بحران هستند فائق بیاییم.
ما در مجلس تلاش زیادی می کنیم که با راهکارها و ایجاد قوانین سفت و سخت ، جلوی آسیب های اجتماعی را بگیریم و دستگاه ها و نهادهای متولی هم باید در زمینه اجرایی و عملیاتی کردن این موارد ، جدی باشند.

مشکل ازدواج و مسکن جوانان هم از دیگر مواردی است که در پی آن معظلات اجتماعی زیادی نهفته است .با افزایش میزان وام ازدواج یک قدم کوچکی برای حل مشکل ازدواج جوانان برداشته شده است که البته این یک راهکار هست و کارهای دیگری باید در این زمینه انجام داد.
اما مسئله مسکن که در یک مقطعی با طرح مسکن مهر  و در حال حاضر در قالب مسکن اجتماعی هم دولت سعی دارد زمینه مسکن دار شدن جوانان را فراهم کند که به دلیل نواقصات و ایرادات اساسی به نظر بنده زیاد موفق نخواهد بود . حل این معظل به یک کار کارشناسی ، عملیاتی و منطقی نیازمند است و ابتدا باید تکلیف این همه مسکن خالی مشخص شود چرا که با وجود مسکن خالی زیاد و تعداد بالای مستأجرین، معلوم می شود که یک جای کار ایراد دارد.

علاوه بر این مواردی که مطرح شد یک موردی هم به شخصه ذهن بنده را بیشتر مشغول کرده است و آن هم وجود شکاف طبقاتی و توزیع ناعادلانه ثروت در بین مردم است . این موضوع هم از جنبه روانی به بروز ناهنجاری و معظلات اجتماعی دامن می زند و امیدوارم که یک روز با تلاش همه جانبه مجلس ، دولت ، قوه قضائیه و سایر نهادها ، این شکاف را ترمیم بکنیم.

گفتگو از تحریریه تبریزبیدار

نظرات

IR

جناب سعیدی به فکر شغلی دیگر باش

علیرضا
IR

با سلام و عرض احترام خدمت تیم تبریز بیدار اقای سعیدی دوستمان خوب فرمودن فکر شغل دیگری باشین.مطمن هستم که انصراف بدین برایتان خوب میشه البته شاید مزاق بعضی ها خوش نیاد خوب خودشان را مثل مردم عادی وفق میدن به شرایط و انشالله در جبهه ها و مناسب و شغل دیگر به خلق الله خدمت میکنین

IR

باسلام اقای سعیدی فرد زحمت کش و دلسوز می باشد

IR

خداحفظتان کند بزرگوار