تبریزبیدار
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ۱۴:۳۹:۲۳ شناسه خبر : ۱۰۷۷۷۶۱

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

جان باختن متوسط 2 نفر در روز بر اثر تصادف در جاده های آذربایجان شرقی

سرپرست پلیس راه استان آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران از جان باختن 505 نفر در 9 ماهه نخست سالجاری بر اثر تصادف خبر داد که بطور متوسط روزانه حدود 2 نفر را شامل می شود.

به گزارش تبریز بیدار ، سرهنگ رضا کریمی نژاد سر پرست پلیس راه آذربایجان شرقی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به آمار تصادف جاده ای گفت: از ابتدای سال ۹۸ تا اواخر آذر ماه ۴۰۴ فقره تصادف منجر به فوت ۵۰۵ نفر در استان شده است که در دی ماه امسال ۱۸ نفر فوتی وجود داشت که نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد کاهش وجود دارد.

تاثیر گرانی بنزین بر تصادفات

وی در خصوص طرح جاده ای اظهار داشت: ۲۰ آذر تا ۲۰ اسفند شامل اجرای طرح زمستانی می باشد و سپس طرح نوروری آغاز خواهد شد.

سرهنگ کریمی همچنین به علل تصادفات اشاره کرد و یاد آور شد: بیشترین علت تصادفات ناشی از عدم توجه به جلو و بیشترین فراوانی تصادفات نیز استفاده از تلفن همراه یا کنترل سیستم گرمایشی و سرمایشی و ضبط صوت است.

وی گفت: ۲۰ درصد مجروحین تصادفات ، معلول می شوند و ۴۰ درصد تصادفات، ضایعات نخاعی در اثر تصادفات به وجود می آید

سر پرست پلیس راه آذربایجان شرقی در ادامه عنوان داشت: بعد از گرانی بنزین میزان تصادفات در استان ۳ درصد کاهش یافت.

این مسئول انتظامی خاطر نشان کرد: در ۱۰ ماهه سال ۹۸ حدود ۶۵ درصد تصادفات در شعاع ۳۰ کیلومتری شهر ها اتفاق افتاده است که ۴۰ درصد تصادفیان متوفی روستاییان هستند ولی ۲۷ درصد ساکن روستا هستند و احساس می شود فرهنگ سازی را پیش برد.

سرپرست پلیس راه آذربایجان شرقی با بیان اینکه 59 درصد تصادفات در راه های اصلی، 18 درصد در راه های روستایی اتفاق می افتد، اذعان کرد: در ۲۴ نقطه از استان دوربین نظارتی پایش وجود دارد و در اکثر گردنه ها و نقطه های حساس استان نصب شده و از نظر ترافیکی استفاده می شود و ۵۷ دستگاه سامانه ثبت تخلف در استان نصب شده است که شامل سرعت های سنج های هوشمند می باشد که تعداد 65 دست افزار در پاسگاه هل بکار گیری شده که با آن خودرو را استعلام و اعمال قانون می کند.

وی همچنین در ادامه توضیح داد: دستگاه های تردد شمار بر خط در استان 82 دستگاه می باشد  و از تابلو های پیام متغیر vms ،6 دستگاه در استان فعال می باشد و آمار مقایسه تردد شمار محور های مواصلاتی استان در 10 ماهه سال 98 تعداد 181022942 وسایل نقلیه وجود داشت.


سر پرست پلیس راه آذربایجان شرقی همچنین در بخش دیگر از سخنان خود به آمار فوتی های جاده ای اشاره کرد و یاد آور شد: در سال 98 ، 272 فوتی سر صحنه وجود داشت و 185 نفر فوتی در بیمارستان و 48 نفر فوتی در راه بیمارستان وجود دارد  و 22 درصد فوت شدگان شامل خانم ها 78 درصد شامل آقایان می باشد

وی ادامه داد:36 درصد فوتی شامل سر نشین ها و 36 درصد سرنشین و 18 درصد راکب و ترکنشین و 10 درصد شامل سایر موارد می باشد که بیشترین ساعت تصادفات از 4 عصر تا 8 شب می باشد.

کریمی نژاد عنوان کرد: 25 درصد تصادفات شامل گروه پژو و 15 درصد شامل وانت و‌ 14 درصد شامل موتور بقیه شامل سایرین می باشد که بیشترین تصادفات شامل روزهای پنج شنبه می باشد. 

سر پرست پلیس راه آذربایجان شرقی همچنین ابراز کرد: از نظر شکل گیری تصادفات فوتی 37 درصد خودرو با خودرو ، خروج از جاده 32 درصد و.... می باشد  و اولویت محورهای تصادفات واژگونی شامل جاده های تبریز_ آذر شهر ، تبریز _ صوفیان ، اهر - تبریز  و هشترود_زنجان می باشد.