تبریزبیدار
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ۱۴:۴۹:۵۷ شناسه خبر : ۱۰۷۷۷۶۶

پلاک کوبی ۱۰هزار راس دام در مراغه

مدیر جهاد کشاورزی مراغه گفت:در راستای اجرای طرح هویت دار کردن دام که از ابتدای آذر ماه سال‌جاری آغاز شده تاکنون ۵ هزار راس دام سنگین و ۵ هزار راس دام سبک پلاک‌کوبی شده است.

به گزارش تبریز بیدار ،کریمی  مدیر جهاد کشاورزی مراغه در بازدید از روند اجرایی طرح پلاک کوبی و هویت دار کردن دام‌های سنگین و سبک شهرستان از پلاک کوبی ۱۰هزار راس دام در این شهرستان خبر داد و گفت: در راستای اجرای طرح هویت دار کردن دام که از ابتدای آذر ماه سال‌جاری آغاز شده تاکنون ۵ هزار راس دام سنگین و ۵ هزار راس دام سبک پلاک‌کوبی شده است.

 کریمی گفت: اجرای این طرح الزامی بوده و دامداران برای هویت‌گذاری دام‌های سبک شامل گوسفند و بز تا یک سال آینده و دام‌های سنگین شامل گاو، گوساله و تک سمی‌ها تا ۶ ماه آینده فرصت دارند.

او افزود: طرح هویت‌گذاری دام با نظارت کارشناسان اداره بهبود تولیدات دامی مدیریت و از سوی عوامل شرکت‌های تعاونی در حال انجام است.

کریمی گفت: ارایه هرگونه خدمات به دامداران شامل تسهیلات بانکی، توزیع نهاده‌های دامی، خدمات بیمه‌ای، صدور و یا تمدید هرگونه پروانه صنفی دامداری داخل روستا و یا دامداری‌های نیمه‌صنعتی و صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری خارج روستا منوط به انجام پلاک کوبی و هویت دار کردن دام است.

او افزود: تاکنون حدود ۲۵ درصد از کل جمعیت دام سنگین شهرستان هویت‌گذاری شده است و حدود چهار هزار و ۵۵۰ راس در سامانه هویت گذاری دام ثبت شده است.

شهرستان مراغه با ۹۱۲ هزار واحد دامی و تولید سالانه شش هزار و ۷۰۰ تن گوشت قرمز، رتبه سوم آذربایجان شرقی را در این زمینه دارد.
این شهرستان با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.