تبریزبیدار
یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ ۱۱:۰۸:۱۶ شناسه خبر : ۱۰۷۷۸۴۱

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

تغییر بهای اتوبوس زندگان و قبر مردگان / چالش تکراری حدنصاب

جلسه علنی شورای شهر تبریز صبح امروز به ریاست شهرام دبیری در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار، جلسه علنی شورای شهر تبریز صبح امروز به ریاست شهرام دبیری در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

دستور جلسه اول:  بررسی تعرفه عوارض محله ای که در ماده 23 تبصره 1 آمده؛ به منظور تشویق توسعه فضای سبز برای اراضی بالای ۱۰ هزار متر مربع جهت اصلاح پارک محله ای سهم شهرداری 

و تبصره 2 : شهرداری ملزم است از محل سهم تغییر کاربری ردیف های فوق اقدام به احداث پارک های محله ای نماید و به هیچ وجه مجاز به تغییر کاربری نمی باشد.


در این خصوص محمدباقر بهشتی اظهار کرد: این تبصره ها برای ایجاد انگیزه در افراد برای توسعه فضای سبز است.

فریدون بابایی اقدم نیز عنوان کرد: این موارد اصلا تبصره ای نیست و می شود به صورت تعرفه دائمی آورد.

حسین زاده(مدیر درآمد شهرداری) با اعلام مخالفت با تبصره 1، بیان داشت: این تبصره از طرح حذف شده و با رای شورا با اعمال تغییرات گفته شده، تصویب شد.

وی افزود:  در ماده ۲۳ افراد در بهترین نقطه شهر درخواست تغییر کاربری می کنند، اما در این ماده، ۹۰ درصد آنهایی است که از حریم به داخل محدوده شهری آمده است.

 مدیر درآمد شهرداری در تکمیل بحث یاد آور شد: این افزایش p ها، در سال های قبلی نیز افزایش یافته است. اما در بعضی جاها مثلا در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ کاهش یافته.

در ادامه غلامحسین مسعودی ریحان عضو شورای شهر طی پیشنهادی گفت: اعتقاد من این است همان قبلی ها باقی بماند. با این افزایش ها درست است که درآمد شهراری افزایش می یابد اما فشار بر مردم را نیز در نظر گرفت.

فریدون بابایی اقدم عنوان کرد: نکته مهم این لست که ما در طرخ جامع ۲ یک قسمت هایی از شهر با این دیدگاه، کوچک می یابد. و در طرح های جامع نقاشی خوب انجام می شود اما نظارتی بر تملک ها صورت نمی گیرد. مثلا در سرانه وررشی، تنها لکه گیری می شود و پیگیری نمی شود که تربیت بدنی این مکان ها را در اختیار قرار می دهد یا نه

فرج قلیزاده با تاکید بر سخنان بابایی اقدم گفت: صحبت های آقای بابایی مهم است. اما در این ماده شهرداری در مقایل عمل انجام شده قرار می گیرد؛ وجود این جدول ضروری است اما با افزایش ناگهانی مخالف هستم. چون به یک باره با این افزایش ها، قیمت ملک افراد بدون زحمت افزایش می یابد.

شهین باهر شهردار کلانشهر تبریز با بیان اینکه شاید در انتقال مفاهیم لایحه نتوانستیم بهتر منتقل کنیم اظهار داشت:  من احساس می کنم موضوع را خوب منتقل نمی کنیم و بخث منحرف می شود. این موضوع اصلا ربطی به طرح تفضیلی و... ندارد.

وی گفت: الان تنها باید درخصوص افزایش این جدول نسبت به سال قبل تصمیم بگیریم

دبیری نیز یاد آور شد: نظر من این است که موارد کارگاهی را تغییر ندهیم و مسکونی را افزایش دهیم

تقی پور اضافه کرد: رقم دریافتی ما از تغییر کاربری کمتر از میزان ارزش افزوده ملک در اثر تغییر کاربری است؛الان زمین های جاده تهران در اثر ورود به محدوده و تغییر کاربری، حزو نقاط با ارزش شهر است.

سرانجام پس از کش و قوس های فراوان، این جدول با رای اعضای شورا تصویب شد.


تبصره: در کاربری تغییر یافته به مسکونی برای مساحت های بیش از ۳۵۰ متر مربع ،۲ برابر ضرایب مربوطه از جدول، محاسبه و اخذ خواهد شد.

با رای اعضای شورا تصویب شد.

ماده ۲۲در خصوص بهای خدمات و اجاره بها تاسیسات مخابراتی و ارتباطی شهری بود که عبد الله تقی پور گفت: من با افزایش دکل مخابراتی در شهر بنا به دلایل پزشکی که دکتر آجودان زاده قبلا توضیح دادند، مخالفم.

محمدزاده نیز گفت: بعد از ۱۰ سال امکانات دیجیتالی که در شهرهای دیگر خواهد بود،در شهر ما وجود نخواهد داشت چون زیرساخت های لازم وجود ندارد؛اگر کمکی به اپراتور ها نمی کنیم، لااقل دست و پایشان را نگیریم با این وضع،تلویزیون های دیجیتالی هم وجود نخواهند داشت.

سونیا ندیش با پرسش اینکه آیا از اپراتور ها معوقه ای دارید؛ گفت: مخاطب این تعرفه های عوارض محله ای، افراد مختلفی است؛ حضور افراد ذی نفع که تاییدیه دارند، در این جلسه، برای ما امکان پذیر نیست. چون باید کلی مخاطب را دعوت می کردیم.

بهشتی نیز گفت: افزایش بر اساس نرخ تورم، همان کاهش است؛متاسفانه تاکنون دستگاه های ذی زبط در خصوص اثرات پزشکی این دکل ها اظهار نطر نکرده اند؛ ما نماینده مردم هستیم و سلامتی مردم برای ما مهم است.

محمدزاده در واکنش به صحبت های اندیش بیان کرد:اگر قرار باشد مدیران اپراتور اینجا نباشند، باید مدیران شهرداری نیز حاضر نشوند و یک جلسه غیر علنی برگزار کنیم.

مسعودی ریحان در این مورد گفت: توسعه این زیرساخت ها موجب رونق کسب و کارهای نو نیز می شود و طبق گفته های اقای محمدزاده، باید به فکر آینده نیز باشیم.

حسن اسوتچی در خصوص ادعای بیماری زا بودن دکل ها  اظهار داشت: آقای تقی‌پور در خصوص اثرات این دکل ها گفتند و آقای بهشتی نیز گفتند که اظهار نظری تاکنون نشده است.

وی گفت: خوشبختانه دو پزشک عضو شورا هستند و رییس نیز پزشک هستند لطفا نظرات پزشکی خود را بفرمایند تا مشخص شود؛چون سلامت مردم مهمتر از هر چیزی است.

دبیری نیز  خاطر نشان کرد: این دکل ها امواج دارند اما بردشان آنقدر طولانی نیست؛ همه ما در معرض تابش هستیم مثلا اشعه کیهانی، مثلا خلبان هایی که زیاد پرواز می کنند بیشتر از سایر افراد تخت تاثیر قرار می گیرند؛لذا به طور عادی اثر گذاری وجود دارد مثلا در رادیولوژی و‌ پزشکی هسته ای اما تاکنون امکان تشخیص ثابت شده وجود ندارد و تنها آماری هستند.


با رای اعضای شورا ماده ۲۲ ، تصویب شد.

ماده ۲۵: کرایه ناوگان حمل و نقل اتوبوس رانی و عوارض اکران در فضاهای تبلیغاتی شرکت واحد بود.


فرخ جلالی مدیر عامل اتوبوسرانی تبریز  بیان کرد: گارانتی ها تمام شده و بغیر از ۱۷ دستگاه اتوبوس بخش خصوصی بالای ۱۰ سال است و هزینه ها خیلی افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه وضعیت اتوبوسرانی طوری است که با سیلی صورت را سرخ می کنیم، گفت:بخشی از هزینه های بخش خصوصی مانند سوبسیت و بیمه و... برعهده ما است،برخی ها که کارت ندارند نقدی میدهند و مردم گلایه دارند که نقدی نمی گیرند.

شهین باهر با اتکا به سخنان مدیر عامل اتوبوسرانی گفت:  آقای جلالی نظر شخصی خود را در خصوص پرداخت نقدی گفت؛ ما نمی خواهیم عقب برگردیم. بحث شهر الکترونیک مطرح است و اکر لازم باشد کارت تک سفره صادر می کنیم. و پرداخت نقدی برگشت به گذشته است.


محرم  محمدزاده با اعتراض به این طرح گفت: خانواده هایی هستند که برای بردن کودک به مدرسه، هزار تومان پول ندارند و کودک با پای پیاده می روند؛کدام یک از شما یا فرزندانتان با اتوبوس رفت و امد می کنید؟ما نماینده مردم هستیم، اگر کارت تک سفره دارید، توزیع کنید وگرنه کارت ها را جمع کنید.

فریدون بابایی اقدم  گفت: این بحث ظاهرا خلط مبحث می شود. بهتر است مدیران شهرداری خوب توضیح دهند

جلالی مدیرعامل اتوبوسرانی شهرداری تبریز تشریح کرد: ما ۳۴ درصد پرت بلیط داریم و کارت استفاده نمی شود و رانندگان بخش خصوصی نیز راغب هستند نقد بگیرند، کارت تک بلیطی یعنی بازگشت به ۳۰ سال قبل.هدف ما حذف پول نقد است.

تقی پور نیز پیشنهاد داد: همانند شهر های پیشرفته، برای دانشجویان ،دانش آموزان و سالخوردگان نرخ مخصوص در نظر گرفته شود.

بهشتی اضافه کرد: از سال ۹۲ تا کنون اتوبوسی داده نشده و دولت به تعهداتش عمل نکرده؛ برای نرخ دانش آموزان و... باید مثلا ارز روی کارت دانش اموزی اعمال شود در این خصوص نمی شود که لحظه ای تصمیم بگیریم.

بابایی اقدم همچنین ادامه داد:الان شرکت واحد ۳۰ هزار میلیارد بدهی دارد. اگر اقای جلالی نبود و از ارتباطات خود استفاده نمی کرد، شرکت واحد زمین گیر می شد

مسعودی‌ریحان اظهار کرد: محلاتی مانند ملازینال و لاله اتوبوس‌هایشان و درآمدشان با محلات بالای شهر فرق دارد؛قیمت بلیط در محله ما را پنج برابر کنید اما در محلات پایین شهر کارت فایده ندارد.


اندیش عنوان کرد: باید روی مشوقات تاکید کنیم نه تنبیهات.


بابایی در مشاجره کلامی با شهردار اظهار داشت: طرح شهرداری ایراد دارد.
شهین باهر نیز با تاکید بر اینکه رویه شهرداری درست است گفت:باید طرح شهرداری بررسی شود. قرار نیست کمیسیون با مدیرعامل جلسه بگذارد و طرح کمیسیون بررسی شود؛ در کجای تهران نقد می گیرند؟ این چه حرفی است؟

با رای شورا ، پیشنهاد شهرداری در خصوص افزایش ۲۵ درصد تصویب شد و پیشنهاد ۳۰ درصد تخفیف برای دانش اموزان، دانشجویان، خبرنگاران و معلولان تصویب شد که جبران هزینه ها در بودجه ۹۹ بررسی خواهد شد.


ماده ۳۳ در خصوص تغییرات بها در برخی بلوک وادی رحمت بود.

تقی پور گفت: تخفیفات برای اقشار کم درامد همچنان پابرجاست. تنها تغییر افزایش مقبره خانوادگی از ۸۰ تومان به ۱۵۰ تومان است.

قلیزاده در خصوص نرخ قبر های معمولی اظهار داشت:طبق بررسی های من  از کارشناسان، بلوط ۵۷ تا ۶۵ که بدنه متوسط به پایین در این بلوک ها دفن می شود۱ میلیون دفن، ۱ میلیون و هشتصد پیشفروش است که پیشنهاد می شود ۱/۸ دفن و ۱/۵ پیشفروش شود.

وی گفت: کارکنانی که در حین کار فوت کنند، رایگان دفن شوند و تملک قبور برعهده مرکز باشد که محل تامین اعتبار تلقی می شود

قلیزاده عنوان کرد: در بلوک صدیقین، ۱/۹ میلیون پیشفروش است که پیشنهاد می شود ۵۰۰ دفن و ۱ میلیون پیشفروش باشد.


سونیا اندیش در ادامه به دفن افراد بی بضاعت اشاره کرد و ابراز کرد: طبق قانون باید دفن افراد بی بضاعت رایگان باشد که من در اینجا نمی بینم؛موضوع دیگر عدم آمادگی زیرساخت ها در وادی رحمت است؛نمی دانم درامد هایی که در وادی رحمت بدست می اید کجا خرج می شود.

محمدزاده با بیان اینکه یکی از گورکن ها در وادی رحمت فوت کرده، اظهار کرد: متاسفانه یکی از گورکن ها چند روز پیش فوت کرد،من منتطر بودم تا ببینم کسی تسلیت می گوید یا نه!افراد بی بضاعت همیشه تنها هستند.از اقای فلاحی تشکر می کنم که در کفن و دفن این کارگر حضور داشت.

بابایی اقدم در خصوص واقع بینانه نبودن در آمد این سازمان گفت: تغییرات یک باره درامد سازمان ها واقع بینانه نیست،فردا سایر سازمان ها می ایند و این تصمیمات یک باره موحب تغییرات بودجه سازمان ها می شود

دبیری گفت:من با پیشنهادات اقای قلیزاده بغیر از پیشفروش موافقم.

طرح پیشنهادی شهرداری  تصویب شد  و پیشنهادات قلیزاده بغیر از پیشفروش تصویب شد.

قلیزاده همچنین عنوان کرد: پیشنهاد می دهم در بلوک های ۵۷ الی ۶۵ و هنرمندان و مفاخر هزینه های کفن و دفن ۵۰ درصد کاهش یابد

 این موضوع نیز تصویب شد.

تقی پور گفت: سازمان آرامستان ها بالغ بر ۱۵ هکتار زمین را اداره می کند و شهرداری ریالی برای هزینه های ارامستان نمی دهد و کلیه هزینه ها از درامد برداشت میشود.

سونیا اندیش نیز تاکید کرد که حرف من به معنی نادیده گرفتن زحمات سازمان آرامستان ها نیست.

اسوتچی در خصوص هزینه های کفن و دفن ابراز کرد: چرا هزینه خدمات برای خانواده شهدا رایگان است، اما جانبازان نه؟

احد فلاحی در پاسخ به اسوتچی گفت: جانبازان بالای ۷۰ درصد شهید محسوب می شوند و رایگان است.

در این خصوص پیشنهاد رایگان بودن هزینه کفن و دفن جانبازان ۲۵ درصد به بالا و همسرانشان تصویب شد.


پس از تمدید یک ساعته جلسه علنی شورای شهر تبریز ماده ۲۶: بهای خدمات گردشگری،ماده ۲۷: عوارض تابلوهای شهری بغیر از تابلوهای معرفی و تبصره های شهرداری + افرایش ۱ p برای تبلیغات پشت بام تصویب شد

ماده ۲۸ تغییر بهای کارت بلیط مترو نیز با افزایش ۷۰۰ تومان به ۹۰۰ تومان و۹۰۰ تومان به ۱۰۰۰ تومان تصویب شد

سونیا اندیش در اعتراض به نحوه تبلیغ در مترو بیان کرد: لاقل شیشه ها را خالی نگه دارید،کم مانده به لباس مردم نیز تبلغیات نصب کنید؛بعضی تبلیغات کثیف کاری است.

طرح تخفیف برای عوارض ساختمانی با رای شورا ۱۵ درصد تخفیف برای بهمن ماه و ۱۰ درصد اسفند تصویب شد.

با ترک جلسه توسط مسعودی ریحان، صادقزاده، تقی‌پور،آجودان زاده و خروج چند لحظه ای اندیش از جلسه ؛ جاسه علنی از رسمیت افتاد و  با دعوت بابایی اقدم از اندیش، جلسه دوباره رسمیت یافت.