تبریزبیدار
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ۰۹:۳۸:۰۰ شناسه خبر : ۱۰۷۷۸۵۴

معاون دانشگاه علوم پزشکی تبریز مطرح کرد؛

شکایت از کارشناس مدعی آلوده بودن شیرهای تبریز / دستکاری در کیک های قرص دار

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز صبح امروز در جمع خبرنگاران به تشریح شایعات پیرامون آلودگی شیرهای تبریز و کیک های قرص دار پرداخت.

به گزارش تبریز بیدار ، محبوب نعمتی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز صبح امروز دوشنبه در نشست خبری با محوریت موضوع شیر و فرآورده های آن در تبریز گفت: میانگین جهانی مصرف سرانه شیر 150 کیلو گرم است که در برخی کشور های اروپایی حتی به 300 کیلو گرم هم می رسد.

وی ادامه داد: بر اساس آمار سازمان جهانی FAO  سرانه مصرف شیر در ایران حدود 66/12 کیلو گرم در سال است.

وی مهم ترین مشکلات در مورد شیر را تقلبی بودن و آلودگی ها برشمرد و افزود: قدیمی ترین نوع تقلبی که در مورد شیر انجام گرفته می شود، آب است که حجم آن را افزایش می دهند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه باید در همه موارد نظارت داشته باشیم تا شیر سالم استفاده کنیم، بیان کرد: باید در فرایند تولید تا بسته بندی شیر نظارت شود تا استفاده کننده از آن بتواند با خیال راحت استفاده کند.

وی در خصوص آفلاکتوسین نیز اظهار داشت: آفلاکتوسین یکی از اعضای خانواده سم های تولید شده توسط قارچ های خاصی است که در دانه ها و محصولات کشاورزی یافت می شود و قارچ اصلی آن ها که آفلاکتوسین را تولید می کند آسپرگیلوس و پاراسیتیکوس نام دارد که در نواحی گرم و مرطوب زندگی و رشد می کنند.

وی ادامه داد: آفلاتوکسین های m1 و m2 برای اولین بار از شیر دامهایی که با خوراک آلوده تغذیه شده بودند جدا شدند. 

نعمتی خاطر نشان کرد: در آذربایجان شرقی  توسط معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مجوز 105 پروانه بهره برداری بهداشتی داده شده است که 55 واحد کارخانه فعال لبنی، 130پروانه بهره برداری کارگاهی و 99 کارگاه فعال لبنی، وجود دارد.

وی در رابطه با نهاد های ناظر بر تولید و فرآوری شیر در استان نیز گفت: معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی، معاونت بهداشتی علوم پزشکی، سازمان جهاد کشاورزی ، اداره کل دامپزشکی، اداره کل استاندارد و سازمان صنعت و معدن و تجارت استان از تولید تا فرآوری شیر ها نظارت و کنترل می کنند که نظارت و کنترل خوراک دام ها مربوط به حوزه دامپزشکی و جهاد کشاورزی می باشد

وی ادامه داد: آخرین نمونه برداری از شرکت های لبنی دیروز انجام شده است و کارشناسان هر روز برای کنترل و نظارت به شرکت های لبنی مراجعه می کنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص اظهار نظر کارشناس در برنامه زنده تلویزیونی نیز عنوان کرد: خبری منتشر شد و آقایی که به عنوان کارشناس حضور داشت ادعای آلوده بودن شیرهای تبریز را داشت که بعدا نحوه بیان خود را تکذیب کرد اما انجمن صنایع استان و سازمان بهداشت و دارو به صورت رسمی از وی شکایت کردند.

وی ادامه داد: کارشناسی که ادعا کرده بود 62 درصد شیر های تبریز آلوده هستند مبنای علمی نداشت، معمولا از مقالاتی که استفاده می شود مربوط به گذشته است  و نمی توان به مقالات استناد کرد.

وی با اشاره به اینکه به شیر های پاکتی به هیچ عنوان افزودنی و نگهدارنده اضافه نمی شود، اضافه کرد: صنعت غذا هر روز در حال پیشرفت است و بخشی از این پیشرفت ها به افزودنی ها شامل می شود.

نعمتی در ادامه در خصوص روغن پالم نیز اظهار داشت: پالم یک نوع روغن گیاهی است که در منازل هم از آن استفاده می شود به دلیل اینکه جامد است، پایداری آن زیاد بوده و پالم روغن مضر و خطرناکی نیست.

وی همچنین با اشاره به کیک های قرص دار نیز بیان کرد: در کیک های قرص دار آزمایشاتی که انجام گرفت مشخص شد کیک ها دستکاری شده است و مشکلی در خط تولید نبود و به شدت کارخانه های ما آسیب دیدند و متاسفانه در شیر هم این آسیب رادیدیم. اگر شیر استفاده نکنیم آسیب های آنها بیشتر از این است که احساس کنیم شیر آلوده است.