تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ ۰۱:۴۷:۰۵ شناسه خبر : ۱۰۷۸۱۳۵

گفتگوی تفصیلی تبریزبیدار با کاندیداهای مجلس یازدهم(3)؛

متفکرآزاد: شفافیت آرا مشخص می کند کدام نماینده اهل معامله بود / مردم باکرامت ایران نباید در شرایطی باشند که انتظار بسته معیشتی بکشند

متفکرآزاد گفت: واقعیت این است که خروجی مجلس فعلی مطلوب نبود که مجلس را در راس امور نشان دهد. مردم باکرامت ایران نباید در وضعیتی باشند که منتظر موعد فرا رسیدن بسته معیشتی باشند.

سرویس سیاسی تبریز بیدار 

روح الله متفکرآزاد  از جمله چهره های جوان دانشگاهی است که به کارزار انتخابات مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو ورود کرده است.

او یکی از 6 عضو لیست ائتلاف نیروهای انقلاب در تبریز بوده و پیش از این بعنوان چهره دانشگاهی با عضویت در هیات علمی دانشگاه تبریز، ریاست مرکز استعدادهای درخشان، مشاور استاندار اسبق و مدیر کانون فرهنگی آصف در جامعه شناخته شده است.

متفکرآزاد دکترای زیست شناسی و کارشناسی ارشد علو سیاسی دارد و در محافل مختلف سیاسی و فرهنگی سخنرانی می کند.

مشروح گفتگوی تبریزبیدار با این کاندیدای جوان بشرح ذیل است:

جوان گرایی به معنی پیرستیزی نیست

تبریز بیدار: چه ضرورتی برای ورود جوانان به عرصه قانون گذاری و انتخابات مجلس شورای اسلامی می بینید؟

راه حل بسیاری از مشکلات کشور رویکرد به جوانان است، چرا که راه برون رفت از مشکلات کشور با آرمان خواهی، عقلانیت، تخصص، ابتکار و نوآوری است که جوانان در این حوزه ها پیشگام هستند.

با مشکلاتی که مسئولین فعلی ایجاد کرده اند، چاره ای جز حرکت به سمت ابتکارات نداریم.

Image title

جوان گرایی  به معنای  این نیست که ما پیرستیزی کنیم، تجربه در همه جا ذی قیمت است و برای ما نیز چنین خواهد بود، تجربه گذشتگان راهگشای مسیر آیندگان است.

همه از دولت پیر و خسته و کم تحرک بیزار هستند

دولت آینده باید دولت جوان باشد، همه از دولت پیر و خسته، بیزار شده اند ملت از دولت کم تحرک گله داد و مجلس هم می تواند تلفیقی از  ابتکارات و روحیات جوانان و تجربیات دیگر عزیزان باشد.

ایستادن مقابل جوان گرایی یعنی ممانعت برای تحول 

اینها باید کنار هم باشد، جوانگرایی برای ما گزینه و اختیار نیست، الزام محسوب می شود و برای وضعیت کنونی راه حل اجتناب ناپذیر است و هر کس بخواهد مقابل جوان گرایی بایستد، جلوی تحول در سیستم را گرفته است؛مسئولیت ها و جایگاه ها باید متحول شوند و برای این کار نیاز به انقلاب اداری داریم که باید محقق گردد.

انقلاب اداری با عبور از قبیله گرایی و سیاست های نوگرایانه

با رویکرد جوان گرایی به سمتی حرکت خواهیم کرد که دولت و کابینه ای در راس قرار گیرد که به انقلاب اداری معتقد باشند و وضعیت را ساماندهی کنند. ما نیازمند جوانگرایی در رفتار سیاسی هستیم چرا که رفتار های سنتی سیاسی در مملکت ما نه تنها جواب نداده در بعضی جاها نیز ضرر هایی برای کشور داشته است.  باید از قبیله گرایی عبور کنیم و رفتار های سیاسی نوگرایانه و جوانگرایانه از خود نشان دهیم.

Image title

نباید به کشور نگاه باندی و جناحی داشته باشیم

در همه جای دنیا  قانون اساسی خطوط محکم و اصلی یک جامعه است، رقابت بین اپوزوسیون ها  در نظام هیچ کشوری اتفاق نمی افتند، رقابت در درون یک سیستم اتفاق می افتد  و احترام به  قانون و ضوابط موجود، بخشی از فهم سیاسی است و وقتی قواعد بازی را  همه قبول کردند، می توانند  در سلایق مختلف در اوج آزادی بیان، آزادی رفتار سیاسی و آزادی  مدیریتی، کنش های اجتماعی انجام دهند ولی همه این ها باید در چهار چوب قانون اساسی اتفاق افتد و نباید به مملکت نگاه باندی و جناحی داشته باشیم.

به جوانان بازی ساز نیاز داریم نه بازیچه

تبریز بیدار: آیا امکان دارد مجلس آینده جوان گرایی، قربانی مسایل حزبی شود؟

این موضوع بستگی به جوان ها دارد، جوانی که می خواهد وارد عرصه سیاسی شود باید دکترینال و دارای فکر و گفتمان باشد وگرنه در بین گفتمان های از پیش تعین شده، هضم می شود؛ اگر قد فکری و معرفتی جوان بالا باشد به جای بازیچه بودن، بازی ساز می شود. ما در مجلس به جوانان بازی ساز، طراح و کنش گر و غیر منفعل نیاز داریم.

گفتمانی بودن یعنی ما زمین خدمت را تعریف کنیم نه اینکه در زمین تعریف شده دیگران کار کنیم

تبریز بیدار: شما گفته اید که من یک فرد گفتمانی هستم وچنین فردی در ذیل احزاب قرار نخواهد گرفت؛ آیا شما وارد هیچ حزبی نخواهید شد؟

حزب نه ولی قطعا در جریان مومن انقلابی به اعتلای گفتمانی کمک می کنم. حرف من به این معنی نیست که فرد گفتمانی به هیچ جریانی پالس مثبتی ندارد، من به شدت انقلابی ام و راه حل  مشکلات را در چنین حرکت هایی می بینم ولی وقتی می گویم گفتمانی باشیم یعنی ما جوانان مومن انقلابی تعیین می کنیم که  حرکت از کدام جهت باشد و با خط گیری از بیانات و نظرات رهبری وضعیت کشور را تحلیل کنیم. گفتمانی بودن یعنی ما بازی را تعریف کنیم نه اینکه در بازی تعریف شده کار کنیم.


Image title


ما باید زمین خدمت رسانی را  تعریف کنیم و در زمین های تعریف شده دیگران  بازی نکنیم و این قدرت در ما وجود دارد ولی باید تلاش های مضاعفی کنیم. 

تبریز بیدار: ورود فرد دانشگاهی با رویکرد علمی چقدر می تواند در امر قانون گذاری مجلس موثر باشد؟

مجلس شورای اسلامی به انواع تخصص ها نیاز دارد، خود نمایندگی مجلس فی نفسه با درک مشکلات مردم، معضلات اجتماعی و با کنشگری موثر و انتقال معضلات و  غیر منفعل در لوایح و طرح ها فهم خود را نشان دهند.

من هم به گفته دوستان  در تخصص خودم هم در طیف دانشگاهی و نخبگان و هم در مقابل طیف دانشگاهی در جایگاه خوبی قرار گرفته ام به خاطر  اینکه  از بستر دانشگاهی پا به عرصه انتخابات گذاشته ام،  از مشورت های این عزیزان هم استفاده می کنم.

با طیف های گستره اساتید و دانشجویی و سیاسی ارتباطات فکری  گرم، دوستانه و کارشناسانه دارم و در حوزه  فرهنگی و اجتماعی و سیاسی به عنوان یک فعال در تلاش هستم و  سال هاست موسسه فرهنگی فرهنگی اجتماعی به نام «اندیشه صبح فردا» را مدیریت می کنم.


Image title

با وجود اینکه در رشته تخصصی خودم مدرک دکتری دارم ولی با اینها برای اطلاع از وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور، به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی مشغول به تحصیل هستم تا به مسایل کشور با رویکرد علم ورود پیدا کنم.

دور از انصاف است همه نمایندگان فعلی مجلس را به یک چشم ببینیم

تبریز بیدار: عملکرد  نمایندگان فعلی مجلس را چگونه ارزیابی می کنید و با توجه به این عملکرد، ذائقه مردم را در خصوص پارامترهای وکلای خود چگونه تحلیل می کنید؟

عموما می گویند جوان ها تجربه کمی دارند، ولی این حرف به خاطر سوابق مدیریتی و فعالیت هایی که داشته ام، شامل من نمی شود من سال ها در عرصه های مدیریتی گوناگون مثل مشاور استاندار، مدیر استعداد های درخشان دانشگاه تبریز فعالیت های ریز و درشتی داشتم و در حوزه دانشجویی و سخنوری نیز  فعالیت های زیادی داشتم.

 مجلس فعلی در راس امور نبود

در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان را یک پیکره دیدن درست نیست چون در آن مجلس 290 نماینده وجود دارد که چه در این دوره و چه در دوره های  قبلی افرادی بودند که کارهای بزرگی کرده اند و این به دور از انصاف است که همه را به یک چشم ببینیم و  در این خصوص مردم باید در انتخاب خود آگاه باشند، کاندیدایی که در صددد تخریب نمایندگان دیگر باشد بدون تقوا قضاوت می‌کند.

 مردم باکرامت ایران نباید در شرایطی باشند که انتظار بسته معیشتی بکشند

اما واقعیت این است که خروجی مجلس فعلی مطلوب نبود که مجلس را در راس امور نشان دهد. مردم باکرامت ایران نباید در وضعیتی باشند که منتظر موعد فرا رسیدن بسته معیشتی باشند.

چرا مردم نمی داند یک نماینده برای فلان طرح چه رایی صادر کرده؟

مجلس فعلی در شفافیت آرا نمره خوبی نمی گیرد، چرا نباید مردم بفهمد که یک نماینده برای کدام طرح و قانون چه رایی صادر کرده؟ آیا این به نفع مردم است؟

اگر شفافیت مالی جایگاه خود را پیدا کند همه با یک چوب زده نمی شوند

اگر در جمهوری اسلامی شفافیت مالی جایگاه خود را پیدا کند همه با یک چوب زده نمی شوند، اینکه برخی مدعی می شوند که شفافیت مالی به حریم شخصی صدمه می زند، درست نیست، یک فرد تا قبل از نماینده شدن یک شخص بود که حریم شخصی خود را داشت ولی بعد از اخد مسئولیت، دیگر حریم شخصی در مورد اموال افزوده شده معنی ندارد.

شفافیت آرا مشخص می کند کدام نماینده اهل معامله بود

با شفافیت آرا این مشخص می شود که چرا وقتی وزیری که با امضای نمایندگان دعوت به استیضاح می شود ولی در مجلس رای نمی آورد؟ شفافیت آرا مشخص می کند که چه کسی اهل معامله بود و چه کسی از سخنان وزیر قانع شد.

شماتیک کلی مجلس فعلی وکیل الدولتی بودن است تا وکیل مردمی بودن

عملکرد مجلس  در این خصوص مطلوب نیست، شماتیک کلی مجلس خبر از وکیل الدولتی بودن می دهد تا وکیل مردمی بودن.مجلس به جای اینکه دولت را وارد فاز پاسخگویی کند بستر بی توجهی به امورات کشور را فراهم میکند.

اگر مجلس متحرک، قوی و گفتمانی باشد و نمایندگان با تعهد به مملکت و نظام کار های خود را به نحو احسن انجام دهد، قطعا دولت در صدد حل مشکلات مردم بر می آید.

جلوی تاثیرگذاری پول بر سرنوشت انتخابات گرفته شود

تبریز بیدار: در تبلیغات انتخاباتی شاهد هستیم برخی نامزدها به جای پرداختن به اصل وظیفه نمایندگی، وعده های خرد و ریزی می دهند که در شان مردم و مجلس نیست، آیا این کوچک انگاری شأن مجلس محسوب نمی شود؟

در روند انتخابات، ایرادات جدی در عملکر ها نمایان می شود  که یکی از اینها تاثیرگذاری پول و سرمایه سالاری بر سرنوشت انتخابات است که باید جلوی آن گرفته شود.

از شوای نگهبان درخواست می کنم همانگونه که به مسائل امنیتی و سیاسی و فساد های اخلاقی و اجتماعی حساس هستند  به فساد های اقتصادی هم حساس شوند و تاثیر گذای پول بر انتخابات این مورد را به حداقل برسانند.

وعده های خارج از شئونات نمایندگی از آسیب های انتخابات است

وعده و وعید های خارج از شئونات نمایندگی از آسیب های انتخابات است، نماینده مجلس جایگاه مشخصی دارد باید اشتغال جوانان را حل کند نه اینکه نماینده ای با چنین وعده هایی مردم را فریب دهد.


تبریز بیدار: اهداف و اولویت های خود در صورت راهیابی به مجلس را بیان کنید؟

رسیدگی به مشکلات مردم از وظایف اصلی ما است، این یک ودیعه الهی خدمت به رسانی مردم است که خداوند به مسئولین عنایت داشته، اگر کسی نیت صالح نداشته باشد و فقط به خاطر پول و شهرت به مجلس برود قطعا با خسران مواجه شده است.

اقتصاد کشور دچار مشکل است، اولین اولویت مجلس آینده رسیدگی به امورات  اقتصادی و معیشت مردم، و ایجاد ارامش  و امنیت روانی مردم است.

مشکل بلند مدت اقتصاد در زمان وابستگی به نفت  با بهره وری پایین و عدم شفافیت اقتصادی است.

مساله اشتغال و تورم  اولویت جدی تری است، کشور دارای ظرفیت های بزرگ و گستره برای دستیابی به قدرت است اگر بخواهیم  در کوتاه مدت نتیجه بگیرم باید از صنایع پشتیبانی کنیم چرا که  اقتصاد کاربر نسبت به اقتصاد سرمایه بر در اولویت قرار دارد.

دولت کمک کند تا زالو صفت ها را از اقتصاد جدا کنیم

اقتصاد ایران  در حال خروج از بیماری مزمن نفتی است، دولت باید کمک کند تا زالو صفت ها را از اقتصاد ایران جدا کنیم  و در مقابل کسانی که خصوصی سازی را برابر با شخصی سازی می دانند، فساد ستیزی جدی انجام دهیم.


من نیز در صورتی که نماینده شوم به شفافیت آرا  معتقدم و قطعا فردی فعال و کنشگر و غیر منفعل خواهم شد  و با جریان سازی کشور را به درجات بهتری خواهیم رساند.


بیشتر بخوانید:

احمدزاده:بعد از ۴۰ سال، تحمل فشار برای مبارزه با تبعیض توجیه شدنی نیست

سعیدی: پرداخت ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه مخفی به افراد خاص

نظرات

IR

ارشد علوم سیاسی چطوری شده دکتر زیست شناس ؟؟؟؟؟ زمانه خراب دی اولار