تبریزبیدار
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ۰۸:۱۹:۳۶ شناسه خبر : ۱۰۷۸۲۲۹

در گفتگوی تبریزبیدار با سراینده سرود همخوانی مردم استان با رهبر انقلاب مطرح شد؛

قبله آرباطان: بیان احساسات مردم آذربایجان با زبان ساده / 9 ویژگی اساسی سروده گیرا

قبله آرباطان سراینده سرود همخوانی مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب به تبیین ویژگی های این شعر گیرا و ساده پرداخت.

ابراهیم قبله آرباطان در گفتگو با تبریز بیدار  در خصوص سروده جدید خود که در دیدار مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب همخوانی شد، اظهار داشت: با توجه به دیدار مردم غیور آذربایجان شرقی با رهبر معظم انقلاب اسلامی و تجدید بیعت با آرمان های انقلاب اسلامی که هر ساله همزمان با سالروز قیام 29 بهمن 56 مردم تبریز و با حضور پرشور آحاد مردم برگزار می گردد حوزه هنری آذربایجان شرقی فراخوان جمع آوری سرود دیدار مردم غیور آذربایجان شرقی با مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را منتشر می کند تا شاعران توانمند استان مشارکت خود را در این اتفاق مهم و تاریخی را ابراز دارند.کلید واژه های محوری این فراخوان ها نیز شامل این موارد بود: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، قیام 29 بهمن ، پیروزی انقلاب اسلامی، امید به آینده، همبستگی ملی و وحدت، پیشرفت و عدالت،  8 سال دفاع مقدس، شهادت و ایثار، شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، انتخابات و ....

وی در خصوص شرایط سرود نیز گفت: بر اساس اعلام حوزه هنری سرود مورد نظر باید حداقل در چهار بند و بیشتر بود که به دو زبان فارسی و ترکی سراییده می شد. اشعار باید به‌گونه‌‌ای بود که طیف وسیعی از مردم آن را درک و فهم کنند و با آن ارتباط برقرار کنند و امکان جمع خوانی به شکل گروهی را داشته باشد. 

قبله آرباطان با بیان اینکه هر شاعر می توانست حداکثر سه اثر ارسال کند، افزود: در این راستا 34 شعر به دبیرخانه مستقر در حوزه هنری استان ارسال شد. در مرحله نخست 12 شعر برگزیده و در نهایت دو شعر با حضور کارشناسان کمیته فرهنگی ادبی دیدار رهبری، به مرحله نهایی راه یافت. در نهایت، شعر بنده انتخاب و توسط گروه بین المللی طارق تبریز آهنگ گذاری شد که این سرود پس از ضبط و تکثیر در میان اقشار مردمی توزیع شد و در دیدار 29 بهمن نیز خوانده شد.

وی خاطر نشان کرد:  در این سرود سعی کردم تا علاوه بر اینکه با زبان ساده و گیرایی ارائه شود، درک عمومی شعر نیز رعایت شده و در عین حال، از نظر فنی نیز قابل قبول باشد. لذا حس می کنم، ویژگی بارز این شعر، بیان تمام احساسات مردم آذربایجان با زبان ساده باشد.

این شاعر تبریزی در مورد پیام های سرود خود گفت: پیام هر مطلبی، در بطن آن مطلب نهفته است. هرچند در این شعر، سعی شده است تا پیام ها کاملا شفاف و به زبان ساده باشد اما به صورت کلی، پیام های این سرود، به نظر بنده این موارد هستند: 1) پایندی مردم آذربایجان به آرمان های امام راحل و انقلاب و تجدید عهد و پیمان با ایشان،  2) لزوم حفظ همبستگی و تبعیت از ولایت به عنوان نقطه پرگار این همبستگی،  3) بر اساس پیام ها و فرمایشات رهبر، ما باید شاکر باشیم و در عین حال، صبار؛ لذا اعلام شاکر و صبار بودن از دیگر شعارهای این سرود است،  4) برای ایرانی هیچ وقت نباید خط پایانی در رسیدن به موفقیت ها متصور شد و در حقیقت، محدوده ای برای کسب افتخار نباید باشد، 5)قیام 29 بهمن سال 1356 به عنوان چراغ راه مردم ایران، از جایگاه والایی برخوردار است، 6)توفیق و تعالی در هر زمینه ای، تنها به ادعا نیست، باید که مانند شهید سلیمانی ها مرد عمل بود و به قول استاد سخن سعدی شیرازی: به عمل کار برآید، به سخندانی نیست،  7)دقت در انتخابات و حفظ وحدت، از مولفه های اصلی حفظ نظام مقدس جمهوری اسلامی است، 8) گام دوم انقلاب، پنجره ای به سمت فرداهای خواستنی است که باید به آن جامه عمل پوشانده شود، 9) تحریم، در برای مردم ما فرصت است و باید از ان به بهترین نحو استفاده شود.
متن سرود:


رهبر آزادگان / نائب صاحب زمان
جمله ی دلدادگان / آمده دیدارتان

در ره همبستگی / نقطه ی پرکار، تو
«شاکر» و « صبّار» ما / پیر علمدار، تو

قله ی هر افتخار / نقطه ی آغاز ماست
اوج شکوه و شرف/ حیطه ی پرواز ماست

آنچه چراغِ رهِ / نهضت و ایثار ماست
بیست و نهِ بهمنِ / مردم دیندار ماست


«ما پیروان نهضت و قرآن / ما رهروان مکتب ایمان
می مانیم برسر عهد و پیمان/ بهر اقتدار ملک ایران
لبیک یا منتقم، یا مهدی»
*
عرشه اوجادیب باشین / عشقیله ایرانیمیز
عالمی حیران ائدیب / عهدیله پیمانیمیز

عرصه ده، پا بر رکاب / امر ائله، ای آفتاب
عالمی فتح ائیلیوب... / عطرِ خوشِ انقلاب

عاشق صادق گئرک... / عشق ائده جانانینه
مثل سلیمانی لر / باش وئره پیمانینه

پرچم فتح و ظفر / سلسله جنبان اولوب
چونکی سپاه علی / فاتح میدان اولوب


«ما پیروان نهضت و قرآن / ما رهروان مکتب ایمان
می مانیم برسر عهد و پیمان/ بهر اقتدار ملک ایران
لبیک یا منتقم، یا مهدی»
*
گشته فدای علی(حسین) / جان و دل عاشقان
امر کن آماده است / لشکر صاحب زمان

ضامن حفظ نظام / ضامن این انقلاب
در گروه وحدت و / دقتِ در انتخاب

گامِ دوی انقلاب... / آینه ی روی ماست
غیرت دینیِّ ما / هدیه ای از کربلاست

زیر قدم های ما/ خم شده تحریم اگر
سرو چهل ساله را / نیست هراس تبر

**
«ما پیروان نهضت و قرآن / ما رهروان مکتب ایمان
می مانیم برسر عهد و پیمان/ بهر اقتدار ملک ایران
لبیک یا منتقم، یا مهدی»