تبریزبیدار
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ۰۹:۵۵:۱۱ شناسه خبر : ۱۰۷۸۳۰۷

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

چاله ها صدای همه را در آورد / تعیین تکلیف تفریغ بودجه

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست شهرام دبیری و در غیاب عبدالله تقی پور در محل عمارت شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه علنی شورای شهر تبریز با حضور اکثریت اعضا در عمارت شهرداری تبریز برگزار گردید که شهرام دبیری، رئیس شورای شهر کلانشهر تبریز ضمن تقدیر از حضور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی، به اهمبت توجه به زبان مادری اشاره کرد و گفت: طبق اصل ۱۵ قانون اساسی آموزش زبان مادری ضرورت دارد و به هیچ وجه به معنی جدایی طلبی و تجزیه طلبی نیست و همانطور که در رسانه های گروهی زبان مادری استفاده می شود، باید در کنار آموزش زبان عربی، سایر زبان های محلی و مادری هر منطقه آموزش داده شود.

وی همچنین ادامه داد: روز مهندس را به همه مهندسان تبریک عرض می کنم امیدوارم مهندسان جوان مثل گذشته خلاقیت داشته باشند و وابسته پیمانکاران نباشند.


دبیری با اشاره به بارندگی های اخیر تبریز عنوان کرد: بعد از بارندگی های اخیر  چاله های بزرگی در سطح شهر ایجاد شده که به ماشین ها خسارت وارد می کند و دیروز در جلسه معاونت خدماتی و عمرانی تاکید شد تا این موضوع حل شود و آقای شهردار در این جلسه تاکید کرد که تا پایان هفته همه این چاله ها رفع شود،این قسم موضوعات اگر زود حل نشود، تبدیل به معضل می شود.

وی همچنین با اشاره به بیماری جدید کرونا در ایران بیان کرد:جهل در مورد یک بیماری، موجب نگرانی می شود،ویروس ها موجودات کوچکی هستند که قابلیت تکثیر سریع ندارند و حلقه ژنتیکی پارازیتی هستند و بعد از حذب در بدن در داخل سلول تکثیر می شود،همه ویروس ها انسان را مبتلا نمی کنند.

وی اضافه کرد: کرونا ویروس، ویروس جدیدی است که قدرت انتشارش زیاد اما میزان کشندگی اش کم است،لذا نگرانی هست که اکثریت جامعه مبتلا شود در حالیکه میزان فوتی اش ۲ درصد است آن هم در افراد بالای ۶۰ سال و افرادی که زمینه قبلی دارند.

رئیس شورای شهر تبریز ادامه داد:این ویروس از راه تنفسی منتقل می شود لذا حضور در مکان های شلوغ توصیه نمی شود و اگر ضرورتی باشد، استفاده از ماسک ضروری به نظر می رسد،راه بعدی از طریق سطوح است. مانند اتوبوس و... که بعد از لمس سطوح و قبل از  خوردن و آشامیدن باید با آب و صابون دستانمان را بشوییم.

وی توصیه کرد: درسفرهای بی مورد و مسابقات ورزشی انجام نشود تا مدت دوره این ویروس بگذرد،مدتی نیز لازم است از دست دادن با افراد خودداری کنیم، آقای شهردار نیز دستور دهد تا از امروز اتوبوس ها و مترو را ضدعفونی کنند

وی همچنین با اره به اینکه در تبریز هیچ مورد مثبت کرونایی وجود ندارد، خاطر نشان کرد: با آقای دکتر صومی صحبت کردم ولی تاکنون مورد مثبتی گزارش نشده،دیروز با آقای استاندار در مورد تعطیلی دانشگاه ها صحبت کردیم،آقای استاندار گفتند امروز جلسه ای برگزار خواهد شد و در مورد تعطیلی مدارس،دانشگاه ها و مراسمات و همایش ها تصمیم گیری می کنند.

دستور اول جلسه شورای شهر امروز، مربوط به قدردانی وتجلیل از نام آوران اخیرعرصه هنر شهر تبریز بود که تجلیل از آقایان وزیری، عاشیق اسکندری و نجفی (کارگردان سریال جلال) انجام پذیرفت.

نجفی، کارگردان سریال جلال در ایام دهه فجر از شبکه یک سیما گفت: قصد دارم فصل دوم جلال را از سال ۵۵ تا دفاع مقدس بسازم،من از سوسنگرد و پادگان شهید باکری بازدید کرده ام، متاسفانه نماد شهید باکری در حال تخریب است. ضمن عذرخواهی از محضر اساتید گرامی آقایان وزیری و اسکندری، بجای تجلیل از ما ابتدا باید آن نماد را که نماد غیرت آذربایجان است، مرمت شود.

اسکندری نیز در ادامه گفت: من عاشیق نیستم، من عاشق عاشیق ها هستم و تنها خواسته من از شهرداری، محلی برای تمرین است.

محمد زاده نیز در پاسخ به درخواست اسکندری اظهار کرد:از آقای شهردار می خواهم این موضوع را پیگیری کنند اینهمه فرهنگسرا و مکانهای بلااستفاده شهرداری است که بهتر است برای تمرین این عزیزان در نظر گرفته شود

وی اضافه کرد: مورد بعدی (تذکر) این است که اتاقکی برای پاک بانان تعیین شود تا این عزیزان بتوانند به راحتی لباس های خود را عوض کنند و همچنین،مشکلات میدان آذربایجان همچنان پابرجا است و‌میخواهم به مراجع قضایی ارسال شود.

مسعودی ریحان با پخش کلیپی از وضعیت اسفناک آسفالت شهر تبریز بیان کرد: به دلیل حفظ حرمت شهرداری، از به کار بردن الفاظی که شهروندان استفاده می کردند، خودداری می کنم،سوالم از آقای فرهودی نیا(مشاور حقوقی شورا) این است که آیا شهروندان می توانند از شهرداری شکایت کنند یا نه؟

شهین باهر در پاسخ به سوالات اعضای شورا گفت: موضوعات مطرح شده متولی دارد وزارت خانه دارد.اعضای شورا مدیران هنری و فرهنگی شهر را دعوت کنند و بپرسند که در این خصوص در شهر چه کاری کرده اند؟اگر شهرداری مدیریت واحد است، ما همه موضوعات را برعهده بگیریم!

وی گفت: برای نمونه شهرداری در مقبرة الشعرا، ۱۰ میلیارد هزینه کرده است، نماد یادواره سوسنگرد را حتما قبل از عید بازسازی می کنیم.

شهین باهر ادامه داد:ما در هر منطقه یک سالن داریم اما نمی دانم به درد تئاتر می خورد یا نه‌ اما حاضریم این فضاها را‌به طور رایگان در اختیار تئاتر و عاشیق ها قرار دهیم.

وی افزود: برای سال ۹۹ در نظر داریم سالن های فضای پادگان ارتش را در پارک باغشمال حفظ کنیم و هرکدام را برای موضوعی اختصاص دهیم.

شهردار تبریز همچنین در خصوص مدیریت بحران در بارندگی ها گفت:ظاهرا برخی ها دائما در تبریز نیستند و خدمات ما در بارندگی را ندیدند،عزیزانی که اصرار می کردند نمک بریزیم و هشدار ما در خصوص آسیب دیدن آسفالت را در نظر نگرفتند، الان در مورد چاله ها اعتراض می کنند.

وی ادامه داد: ۵ هزار تن نمک ریخته شد که این چاله ها نتیجه ریختن ۵ هزار تن نمک است،ما تجربه کردیم که با تلفن های عزیزان به مناطق، به خیابان ها نمک بریزیم،ما باید منتظر خشک شدن آسفالت شویم تا بتوانیم آسفالت گرم بدهیم.

وی خطاب به مسعودی ریحان گفت: من می دانم که شکایت آقای مسعودی ریحان بخاطر نمک نیست و بخاطر موضوعی دیگر اینقدر شاکی هستند.

مسعودی ریحان در پاسخ به شهردار عنوان کرد:می توانستید بجای نمک از محلول دیگری استفاده کنید که چاله ایجاد نشود،الان زمان استفاده از نمک نیست. بجای توجیه باید این مشکل برطرف شود،چرا در مسکو و استکهلم که آن همه برف و باران می بارد، چاله و مشکل ایجاد نمی شود؟من نماینده‌ی رانندگانی هستم که با افتادن ماشین در چاله، جلوبندی ماشین خسارت می بیند.

نیکوخصلت در انتقاد به محمد زاده  گفت:از دوست عزیزم آقای محمدزاده گلایه دارم که فضای جلسه را بعد از صحبت های عاشقانه‌ هنرمندان به انتقاد بردند.

بابایی اقدم نیز در خصوص وضعیت

اسفالت شهری گفت: وضعیت آسفالت شهر بسیار خراب است ، آقای اسحقی می گفت که با پیمانکاران صحبت شده اما فقط به لکه گیری اکتفا نشود و نمک ریزی های اخیر زیرسازیها را نیز خراب کرده و البته شهرداری‌تحت فشار بود که نمک بریزد.

وی گفت: ۱۰۸ روز تعداد روزهای یخبندان ما است اما میزان بارندگی های اخیر خیلی زیاد بود،شهرداری واقعا بلاتکلیف است که نمک بزند یا محلول؛مرکز پژوهش ها باید در قالب طرح پژوهشی به شهرداری کمک کند تا لاقل در زمستان ۹۹ شاهد این مشکل نشویم

دستور دوم جلسه بررسی تفریغ بودجه سال 1397 شهرداري کلانشهر تبریز بود.

محمد باقر بهشتی، دیگر عضو شورای شهر تبریز در این خصوص گفت: تفریغ بودجه‌ یعنی فراغت بودجه؛حساب کتاب یک سری از سازمان های شهرداری از ایام گذشته مشکل دارد و بودجه مصوب سال ۹۷ ، ۲۷۷۰ میلیارد بود ومتمم بودجه ۱۹۷۲ میلیارد است و تفریغ بودجه براساس متمم انجام می شود.


وی افزود: درامد تحقق یافته این ۱۹۷۲ میلیارد، بیش از درامد مصوب است که حدود ۹۹۵ میلیارد صرف هزینه جاری و ۶۶۵ میلیارد صرف هزینه های عمرانی شده است که ۱۶۶۰ میلیارد از ۱۹۷۲ میلیارد هزینه شده است.

عضو کمیسیون بودجه شورای شهر در ادامه یاد آور شد: کل هزینه های شهرداری مرکز و مناطق ۱۴۵۱ میلیارد که ۶۵۱ عمرانی و ۸۵۰ جاری و کل هزینه های سازمان ها ۶۶۵ میلیارد که ۲۸۳ عمرانی و ۳۸۱ جاری شده که به طور خلاصه شهرداری درسال ۹۷،  ۱۶۶۰ میلیارد پول خرج کرده که ۶۶۵ عمرانی و بقیه جاری است.

وی اضافه کرد: ۲۳۷ میلیارد هزینه های پرسنلی،۲میلیارد و ششصد میلیارد هزینه های اماری است کههزینه پرسنلی شهرداری مرکز و مناطق ۱۵۳ میلیارد است و در این میان،۷۲۷ میلیارد کل بدهی شهرداری است.مسعودی ریحان نیز در خصوص بودجه خاطر نشان کرد: این تفریغ بودجه ظاهری است و حسابرسی نیز اینطور است و چگونگی درآمد و هزینه بحث نمی شود،در سال بعد تلاش کنیم نقادانه بررسی شود، باید به‌ سوی درآمد پایدار حرکت کنیم.

وی گفت: با توجه به گزارش مدیرعامل شرکت واحد در خصوص فرسودگی ناوگان، حتی یک دستگاه اتوبوس نخریده ایم. یا مثلا چند درصد به فضای سبز اضافه کردیم؟ صفر.  چند درصد فضای ورزشی ایجاد کرده ایم؟ ۴ میلیارد هزینه برای مسایل فرهنگی کافی نیست. چقدر برای فرهنگ شهروندی کار شده؟ چند درصد پروژه دندان گیر انجام شده؟باید بدین صورت گزارش ارائه داد.

قلیزاده دیگر عضو شورای شهر تبریز نیز در خصوص تفریغ بودجه عنوان کرد:یک‌سری ایرادات برمیگردد به بودجه بندی که فقط به جنبه کمی آن هم فقط به تفریغ توجه می شود،تنها تلاش این است که ۴۰ درصد به ۶۰ درصد را نشان دهند،به هیچ عنوان نشان داده نشده که کدام مجموعه شهرداری موفق و کدام ناموفق است و همچنین دلایل موفقیت مبرهن نیست.

وی گفت: باید  از فردی که تلاش کرده تقدیر شود و به کم کاران تذکر داده شود،۳۶ پروژه کار نکرده آمده که نشان داده نشده جزو اولویت چندم بودند پروژه های کار شده نیز مشخص نشده اولویت چندم است.

فلیزاده ابراز کرد: قبلا هم هشدار داده ام که از بودجه عمرانی استفاده می شود. و اگر ۱۰۰ میلیارد هزینه مترو جزو عمرانی نبود، الان فاصله فاحشی در بودجه عمرانی به‌ وجود می آید.درمورد بدهی ها،البته ذکر بدهی نقطه مثبتی است اما این اعداد و ارقام تنها بدهی های سررسید را نشان می دهد نه اصل بدهی. شاید اصل بدهی ها ۳ برابر ارقام گفته شده باشد،ما در بودجه قبل ۸۵ تبصره داشتیم که حتی عملکرد یک مورد از این تبصره ها ذکر نشده که اکثرشان ساختاری بود.

سلیمانی (معاون شهردار) نیز با اشاره به تاخیر تفریغ بودجه اذعان کرد: علت تاخیر در ارایه تفریغ بودجه این بود که چون شورا از سازمان ها خواسته بود تفریغ ارایه دهند، ما نیز منتظر سازمان ها بودیم. سال بعد در موقع مقرر ارائه خواهیم کرد،در بدهی ها و حساب های هزینه ای ماده ۲۸ را کاملا رعایت کرده ایم،درست است فعالیت های سرمایه گذاری نیامده، اما میزان درامد های سهم های شهرداری همگی ذکر شده است و ۱۷۷ میلیارد در جاری ها هزینه بازپرداخت وام هست

گفتنی است با رای اعضای شورا تفریغ بودجه سال ۹۷ تصویب شد و جلسه درغیاب تقی پور به پایان رسید.

نظرات

محمد
IR

چرا تاکنون در تبریز آسفالت با کیفیت اجرا نشده است؟! کیفیت آسفالت را چه کسی باید تایید کند تا هر سال مشکل آسفالت داشته باشیم؟ آسفالت تبریز وضعیت خیلی بدی دارد....