تبریزبیدار
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ۲۰:۴۶:۴۷ شناسه خبر : ۱۰۷۸۳۱۰

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛

لیوان نیمه پری که با بی تدبیری نیمه تر شد!

به جای تیر هوایی، از مدعیان امید دادن واهی به مردم با آدرس غلط حل مشکلات از خارج از کشور باید مطالبه شود چه کردید که بخشی از مردم با صندوق رای قهر کرده اند.

سرویس سیاسی تبریز بیدار / نوید مستفیضی

انتخابات 2 اسفند ماه با شناخت بیشتر منتخبان ملت برگزار شد و به تاریخ 41 سال مردم سالاری دینی انقلاب اسلامی ایران پیوست. نکته ای که با گذشت دو روز همچنان مورد توجه فعالین سیاسی و رسانه ای است میزان حضور مردم در این انتخابات است. 43 درصد مشارکت برای انتخابات مجلس یازدهم شورای اسلامی در حالی به عنوان پایین ترین میزان مشارکت ثبت شد که بررسی علل این اتفاق می تواند راهگشای عملکرد آتی مجلس یازدهم باشد.

در حالی در 48 ساعت گذشته برخی به میزان مشارکت با نگاه بد بینانه چرا 57 درصد از مردم شرکت نکرده اند که نگاه به نیمه پر لیوان کلا رها شده است و همچنان دلیل این مشارکت را در لیستی جستجو می کنند که در آن حضور نداشته اند. همین چند روز پیش خبرنگار خبرگزاری فرانسه با کنایه از عباسعلی کدخدایی پرسیده بود که اگر میزان مشارکت زیر 50 چه خواهد شد و کدخدایی رندانه پاسخ داد که" تازه انتخابات ایران می شود مثل فرانسه"یعنی به سطح انتخابات ایران به انتخابات مهد دمکراسی دنیا تنزل پیدا می کند! واقعیت فراموش شده همین است، ملت ایران باز هم حماسه ای بزرگ خلق کردند و با وجود این همه مشکلات، تحریم ها، شایعات همچنان خود را تغییرات کشور سهیم و اثر گذار می بینند! متاسفانه برخی دوستان برای اصلاح ابرو چشم را کور می کنند!

و اما در خصوص کاهش میزان مشارکت انتخابات اخیر را در درجه نخست باید در عملکرد مجلس فعلی جستجو کرد.

رها شدن نظارت بر دولت، انفعال در موضوعات جاری کشور، حل نکردن گره ها اقتصادی و تشدید فسادها و روشن شدن دست داشتن برخی نماینده ها در فسادهای اقتصادی سال های اخیر بخشی از مردم را مایوس کرده است. از سوی دیگر ناامیدی بخشی از جامعه از تدبیر و امید دولت و مجلس همسو با دولت در میزان مشارکت تاثیر مستقیم داشته است. آمارها نشان می دهد که پایین ترین میزان مشارکت ها در انتخابات های طول 40 سال گذشته دقیقا پس از عملکرد ضعیف و سیاست زده دولت مستقر رخ داده است. انتخابات شورای شهر دوم، مجلس هفتم و ریاست جمهوری ششم موید همین نکته است.

شاید برخی اصلاح طلبان و طرفداران دولت بگویند چون نامزدهایشان نتوانسته از فیلتر شورای نگهبان رد شوند فلذا انتخابات پرشور و غیر رقابتی شده در حالی که در تهران چهره هایی مطرحی چون مجید انصاری، محجوب و جلودارزاده که به نوعی شناسنامه اصلاحات محسوب می شوند حتی نتوانستند 10 درصد آرا را کسب کنند! شکستی که در شورای شهر دوم هم به همین شکل برای اردوگاه اصلاح طلبان رقم خورد. البته که فعالین اصلاح طلب از جمله زیبا کلام و قوچانی مدت ها قبل این شکست را حتی با فرض تایید صلاحیت تمامی چهره های شاخص این جریان را پیش بینی کرده بودند، پیروزی نیم بند و ظاهری اشخاصی چون پزشکیان در تبریز، تاجگردون در گچساران هم با کاهش رای شدید همراه بود، گزاف نیست بگوییم پزشکیان نماینده عادی مجلس از پزشکیان نائب رئیس محبوب تر بود!

به عبارت ساده تر به جای تیر هوایی، از مدعیان امید دادن واهی به مردم با آدرس غلط حل مشکلات از خارج از کشور باید مطالبه شود چه کردید که بخشی از مردم با صندوق رای قهر کرده اند.

البته اقبال دوباره مردم به اصولگرایان دلیل بر تضمین کارآمدی آنها نیست، ولی فرصتی است که امیدواریم منتخبان ملت برای برقراری عدالت اجتماعی، شفافیت، حل مشکلات و معضلات اقتصادی و آزادی مشروع اجتماعی گام های اساسی بردارند.