تبریزبیدار
شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ ۱۴:۲۷:۲۱ شناسه خبر : ۱۰۷۸۵۴۵

تبریزبیدار گزارش می دهد:

نگرانی کارگران از تهدید سلامت در محیط های شیوع کرونا / زورگویی کارفرمایان با ابزار قرارداد موقت

در شرایطی که ویروس کرونا شیوع گسترده ای در آذربایجان شرقی داشته، بر اساس ارزیابی‌های میدانی تبریزبیدار اغلب کارگران واحدهای تولیدی و خدماتی در تبریز همچنان در محل کار خود حاضر می‌شوند.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار 

کارگران به عنوان ستون اصلی بازار کار بیشتر از دیگران از شرایطِ این روزهای کشور نگران هستند. شیوع ویروس کرونا سلامت آنها و خانواده‌هایشان را به خطر انداخته است؛ علی رغم خیز آذربایجان شرقی برای صدرنشینی در ابتلا به کرونا، شاهد تعطیلی موقت کارگاه‌ها و کارخانجات نیستیم.

در شرایطی که با وجود جان باختن تعدادی از مبتلایان به این ویروس، بر اساس ارزیابی‌های میدانی تبریزبیدار، اغلب کارگران واحدهای تولیدی و خدماتی در تبریز همچنان در محل کار خود حاضر می‌شوند.

یکی از کارگران واحدهای تولیدی تبریز در این باره به تبریزبیدار می گوید: در شرکت ها و کارخانه های تولیدی شمار زیادی از کارگران زحمت کش هیچ وسایل بهداشتی از جمله مواد ضدعفونی کننده، دستکش و ماسک بهداشتی ندارند و حتی بدون تب سنجی کار می کنند که می تواند  خطرناک باشد.

وی تاکید می کند: کاش مسئولین استانی برای تعطیلی این قبیل مراکز تولیدی هم فکری کنند.

بر اساس پیگیری های صورت گرفته کارفرمایان اغلب شرکت‌ها و کارخانه ها تن به تعطیلی نمی‌دهند و با این استدلال که شرکت‌های خصوصی را نمی‌توان به امر دولت تعطیل کرد، سلامت کارگران و نیروهای کار را به خطر انداخته‌اند.

کارگران شرکت‌ها و کاخانه های تبریز به شدت نگران ابتلاء به ویروس کرونا هستند و از دولت می‌خواهند که در اسرع وقت نسبت به تعطیل کردن خطوط تولیدی، شیفتی شدن کارگران و به مرخصی فرستادن آنها اقدام کند.

کارفرما در انگلیس و کارگر در خط تولید / از عدم مرخصی تا تهدید به اخراج

کارگر دیگری در یکی از شرکت های خصوصی با ابراز نگرانی به تبریزبیدار می گوید: امثال ما که در کارخانه ها کار می کنیم، هر روز سوار سرویس می شویم، در رختکن های پر جمعیت و سالن های چند صد نفری رفت و آمد می کنیم، چه گناهی کرده ایم؟ به نظرتان وضعیت ما وخیم تر از بازار تبریز نیست؟

وی ادامه می دهد: صاحب کارخانه به انگلستان تشریف برده و ما کارگرهای بیچاره مجبور هستیم هر روز 12 ساعت با این وضعیت خطرناک کار کنیم. مرخصی هم نمی دهند و تهدید به اخراج می کنند.

وقتی کارگری از ترس محیط کار، فرزند خود را بغل نمی کند

این کارگر واحد تولیدی می گوید: من الان دو هفته است که بچه خودم را بغل نکرده ام چون می ترسم مریض باشم و به بچه ام انتقال بدهم، کاش کسی بود تا به درد ما هم برسد.

دولت پای خود را از سلامت بیرون کشیده

پاکبانان شهرداری از دیگر اقشار پرکاری هستند که آنها نیز نگرانی سلامتی خود در روزهای کرونایی هستند. تنی چند از  پاکبانان شهرداری تبریز با ارسال پیام های متعددی به تحریریه تبریزبیدار از عدم در اختیار داشتن مواد ضدعفونی در حین کار و به خطر افتادن سلامتی خود ابراز نگرانی کرده اند.

در این شرایط دولت با سکوت خود، تعطیلی شرکت‌های خصوصی را به توافق کارگر و کارفرما منوط کرده است و پای خود را از سلامت بیرون کشیده است. دولت در این روزها صرفا بر اقدامات درمانی متمرکز شده است و برای پیشگیری ایده‌ای ندارد

قانون کار چه می گوید؟

این در حالی است که ماده‌ی ۱۵ قانون کار صراحتا می گوید: «در موردی که به واسطه قوه قهریه‌ و یا بروز حوادث غیرقابل پیش‌بینی که وقوع آن از اراده طرفین خارج است، تمام یا قسمتی از کارگاه تعطیل شود و انجام تعهدات کارگر یا کارفرما به طور موقت غیرممکن گردد، قراردادهای کار با کارگران تمام یا آن قسمت از کارگاه که تعطیل می‌شود، به حال تعلیق درمی‌آید. تشخیص موارد فوق با وزارت کار و امور اجتماعی است.»

 درست است که قانون‌گذار به عوامل ویروسی اشاره‌ای نکرده است اما از حوادث غیرقابل پیش‌بینی و قوه قهریه نام برده است که می‌توان ویروس کرونا را از لحاظ ابعاد و تاثیرگذاری را در این ردیف قرارداد و شاید بتوان در چنین شرایطی فعالیت‌های کارگاه باید متوقف شود؛ چراکه انجام فعالیت تولیدی در سالن تولید برابر با شیوع یک ویروس خطرناک است که می‌تواند به مرگ عده‌ای بی‌انجامد.

کرونا تنها تهدید برای سلامت کارگران نیست اما آنها هر روز با آسیب‌های شغلی متنوعی طرف می‌شوند که بعضا مانند کرونا جان آنها را می‌گیرند. آنها در چنین شرایطی باید سلامتی را از کارفرمایان خود مطالبه کنند؛ امری که با نبود امنیت شغلی امکان‌پذیر نیست. هم اکنون‌ صدها کارگر در تبریز وجود دارند که به دلیل قرارداد موقت بودن، امکان مقاومت در برابر کارفرمایانی که آنها را مجبور به حضور در محل کار می‌کنند، ندارند.