تبریزبیدار
دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ ۱۸:۲۶:۰۱ شناسه خبر : ۱۰۷۸۶۴۱

در گفتگو با سرپرست سازمان آرامستان های شهرداری تبریز مطرح شد؛

جلالی: آقای نماینده می تواند به مراحل غسل و تدفین کرونایی ها نظارت کند

جلالی در گفتگو با تبریز بیدار در واکنش به اظهارات نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: اگر مایل باشند، می توانند ناظری فرستاده و تمامی مراحل غسل و کفن و تدفین این اموات را مشاهده کنند.

فرخ جلالی در گفتگو با تبریز بیدار  در واکنش به اظهارات نماینده مردم تبریز در مجلس در خصوص سهل انگاری در رعایت موازین شرعی در تدفین کرونایی ها اظهار داشت: من این موارد گفته‌شده را رد می‌کنم اگر مایل باشند، می توانند ناظری فرستاده و تمامی مراحل غسل و کفن و تدفین این اموات را مشاهده کنند.

وی ادامه داد: تمامی مراحل غسل، کفن و تدفین این اموات صورت‌جلسه شده و به امضای نیروی انتظامی، بهداشت و سازمان آرامستان‌ها می‌رسد و تمامی مراحل ‌همانند سایر اموات اما با رعایت دستورالعمل ابلاغ شده انجام می‌شود که عبارت است از دفن در عمق ۲ متری و ضدعفونی.

سرپرست سازمان آرامستان های شهرداری تبریز در مورد هزینه  های گزاف کفن و دفن مبتلایان به کرونا نیز عنوان کرد: بنده تازه آمده ام و نه می‌توانم هزینه ها را کاهش یا افزایش دهم. در ضمن جلسات شورای شهر فعلا تعطیل است و جلسه ای هم برگزار نشده که احیانا قیمت جدید اعلام شود.

وی با بیان اینکه قیمت قبور از ۲ میلیون تومان شروع شده و تا ۸ میلیون تومان است، اظهار داشت: بستگی به صاحبان اموات دارد که در هر کجا که مایل باشند، می توانند میت خود را دفن کنند، با این تفاوت که میت های کرونایی باتوجه به دستورالعمل ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت دفن خواهد شد و ممکن است در بعضی از بلوک‌هایی که مایل باشند دفن شوند امکان رعایت شرایط این دستورالعمل وجود نداشته باشد و در بلوک های دیگر دفن شوند. حتی افرادی که کم بضاعت هستند، طبق مصوبه شورا شامل تخفیف می شوند.

جلالی خاطر نشان کرد: من کاری با مدیریت قبلی سازمان آرامستان ها ندارم که با میت های کرونایی چگونه رفتار می کردند،  از روزی که بنده آمده‌ام تمامی اموات کرونایی همانند سایرین غسل و کفن داده‌شده و با رعایت دستورالعمل دفن می شوند و شاید بتوان گفت پنج شهر در کل کشور باشد که میت های کرونایی را غسل و کفن می کنند.

وی در پایان با گلایه از مسئولین که تاکنون هیچ تقدیر و تشکری از کارکنان سازمان آرامستان های تبر‌یز (غسال و غسالخانه‌ها و کارگران) که در این مدت تمامی این میت‌ها را دفن کرده‌اند، انجام نشده است، گفت: تاکنون این‌همه از پزشکان و پرستاران تشکر شده است اما هرگز از این زحمت‌کشان سازمان که واقعاً زحمت می‌کشند و تلاش می‌کنند تا میت ها را رعایت تمامی مسائل دفن کنند، انجام نشده است.