تبریزبیدار
سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ ۱۱:۲۰:۱۶ شناسه خبر : ۱۰۷۸۶۴۵

در گفتگوی میدانی تبریزبیدار با شهروندان مطرح شد؛

بی رحمی دردی بدتر از کرونا است / کادر درمان به فکر مردم، مردم به فکر سفر و خرید

شهروندی می گوید: این بیماری، بلایی بود که خدا به ما مردم نازل کرد تا با هم متعهد و هم پیمان شوند ولی متاسفانه اکنون می بینیم در برخی از شهروندان اثری از رحم و مروت به هم نوعان نیست و این خود یک بلای بدتر از کرونا است.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار 

98 سال پر دردسری بود، سالی که اگر قرار بود نوشتنی باشد قطعا پر از جریمه و عبرت بود، با سیل بهارش شروع شد، از شهادت سردار تا زلزله آذربایجان و حادثه هوایی اوکراین، پر از غم بود و دم دم های سال نو، یک آن کشور به درد بی درمان مبتلا شد، به یک بیماری خاموش و جانگیر.

کرونا یا همان کووید 19 بلای آخر سالی بود که به جان کشورمان افتاد و حالا بیش از یک ماه است که چنگ انداخته به روی آسایش و آرامش مردم.

در کنار فشار های متحمل شده مردم، خبرگزاری های خارجی با نشان دادن ایران به عنوان کشوری استثنایی که مثلا ناتوان از مقابله با بحران کرونا است. این موضوع در وضعیت داخلی کشور تاثیرات متفاوتی گذاشت، برخی ها بدون توجه به هشدارها، همچنان در خیابان ها هستند و این درک خسته بودن کادر پزشکی و  ظرفیت بیمارستان ها در باور هیچ یک نمی گنجد.

خبرها از سیر صعودی شیوع کرونا در آذربایجان شرقی حکایت دارد و  بر خلاف تمام تاکید ها، گوش برخی از مردم بدهکار نیست.

بی رحمی دردی بدتر از کرونا است 

گزارش پیش رو حاصل گفتگوهای میدانی خبرنگاران تبریزبیدار با شهروندان در گوشه و کنار تبریز پیرامون شرایط جامعه در مقابله با کرونا است.

آقای قلی وند یکی از اصناف بازار تبریز در گفتگو با تبریز بیدار در خصوص شیوع بیماری کرونا می گوید: این بیماری، بلایی بود که خدا به ما مردم نازل کرد تا با هم متعهد و هم پیمان شوند ولی متاسفانه اکنون می بینیم در برخی از شهروندان اثری از رحم و مروت به هم نوعان  نیست و این خود یک بلای بدتر از کرونا است که برخی با جان مردم بازی می کنند و وسایل بهداشتی را احتکار می کنند.


وی اضافه می کند: اغلب خیابان ها ترافیک است، انگار هیچ کس باور نکرده که این بیماری کشنده است و سرعت نقل و انتقال بالایی دارد و افراد مسن بیشتر در معرض ابتلا هستند، حتی دولت به خود زحمت نداد دو هفته کل کرکره های بازار را بکشند تا مردم در خانه هایشان بمانند، مردم همیشه در پی نان، اینبار هم طبق معمول جانشان در گرو نان است.

بهانه هایی برای شکستن قرنطینه خانگی

خانم دیگری نیز در این خصوص می گوید: امروز 18 روز است که در قرنطینه کامل خانگی هستیم مگر در موارد بسیار ضروری به بیرون از خانه می رویم ولی همسر من به خاطر شغلش، مجبور به کار کردن در بیرون منزل است و با توجه به ترددها و عدم رعایت مردم، ترس ما برای ابتلا بیشتر است.

وی ادامه می دهد: با تمام توصیه‌های کارشناسان به در خانه ماندن عده‌ای از مردم کشورمان بار سفر به نقاط مختلف کشور را بستند و در این میان گرچه بهانه‌ها متفاوت است؛ از سر زدن به پدر و مادری که تنها در خانه هستند تا سر رفتن حوصله کودکان در منزل و افسردگی آنها اما نتیجه همه آنها یکی است؛ انتقال ویروس کرونا از نقطه‌ای به نقطه دیگر، تغییر شکل آن و به خطر انداختن جان دیگر هم وطنان و این امر تنها نشان از عدم مسئولیت پذیری اجتماعی است.

تماشای مبارزه مردم در خارج از گود

آقای بهتاش، شهروند دیگری است که خود را دانشجوی ارشد علوم اجتماعی معرفی کرده و  می گوید: اساساً پشت سر گذاشتن یک بحران در هر کشوری، همدلی و پای کار آمدن مردم و مسئولین را می‌طلبد. با شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران نیز، انتظار می‌رفت که دولت بیش از مردم دغدغه‌مند رفع بحران باشد. اما متأسفانه واقعیت امر این است که اولین شخص اجرایی کشور، ترجیح می‌دهد که بجای حضور میدانی در صحنه، از کنار گود به تماشای مبارزه مردم با کرونا بنشیند.

وی ادامه داد: استاندار ما باید با پشتوانه امام جمعه تبریز روی موضوع قرنطینه پافشاری کنند چرا که جان مردم در خطر است، برخی ها از میزان استرس سر روی بالش نمی گذارند و برخی به راحتی بدون توجه به حقوق شهروندی با انجام امورات عادی خود، جان همه مردم را به خطر می اندازند.

اخبار خوب در دل تلخی ها

این دانشجو در ادامه می افزاید: چرا باید بی عملی رئیس جمهور در مبارزه با کرونا به سطحی رسیده باشد که رهبری به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، نیروهای نظامی کشور فرمان کمک دهد در حالی که دولت باید تمام قد در مقابل خدمت به مردم می ایستاد.

یکی دیگر از شهروندان نیز در گفتگو با تبریز بیدار می گوید: این روزها در کنار اخبار تلخ و ترسناکی که رسانه‌ها منتشر می‌کنند، خبرهایی هم درباره اقدامات خودجوش مردمی برای شکست کرونا انتشار می‌یابد.این روزها مثل زمان جنگ دفاع مقدس شده فقط ماهیت جنگ فرق کرده چه کسی فکر می‌کرد روزی عده‌ای دور هم جمع شوند، ماسک پارچه‌ای درست کنند و تصاویری از آنها به عنوان کسانی که دارند یک کار جمعی داوطلبانه می‌کنند منتشر شود، همانطور که کسی فکرش را نمی‌کرد روزی بشود ژل و مایع ضد عفونی کننده خیرات کرد یا ماسک زد و دستکش پوشید و الکل به دست در خیابان راه افتاد و عابربانک‌ها را تمیز کرد.

او می گوید: ما انسان های مقاومی هستیم، بلاهای بدتر از این را هم پشت سر گذاشتیم یقینا با همدلی و رعایت احوال هم، این بیماری را نیز راهی شهر و دیار خود می کنیم.

کادر درمان به فکر مردم، مردم به فکر سفر و خرید

خانم بابایی کادر یکی از بیمارستان های تبریز است که در حاشیه حضور خبرنگار ما برای ویزیت طی صحبت کوتاهی می گوید: همه ما خسته ایم، شاید هر روز کمتر از دو ساعت استراحت داریم، ما به خاطر مردم سرزمین مان از آسایش خودمان گذشتیم ولی مردم به فکر سفر و خرید هستند.این روند اگر تا دو الی سه ماه دیگر ادامه پیدا کند، کادر درمان آسیب جدی به لحاظ ناتوان شدن می‌بینند و این یکی از پیامدهای اصلی منفی این بیماری است‌.

تردد های آزار دهنده

آقای صمدی دبیر بازنشسته ای که در بیمارستان بهبود برای تست کرونا آمده بود و به خبرنگار ما می گوید: در روزهای اخیر اتفاقات خوب و بد زیادی رخ داده است. احتکار مواد و اقلام بهداشتی، سفرهای غیر ضروری و ... می‌توانند بدبینی را تقویت کنند و باعث شوند شرایط پیش آمده را بسیار بد تصور کنیم.مردم دوباره با هم بسیج شدند تا با جدیت در مبارزه با کرونا قدم هایی برداند و منجر به زمین‌گیر شدن این بیماری شود.


وی می گوید: با وجود اینکه شهر ضد عفونی می شود ولی هنوز تردد خودرو های پلاک شهرهای دیگر باعث می شوند که این ویروس منتشر شود این در حالی است که مردم تبریز خودشان هم رعایت نمی کنند ولی بهترین راهکار بستن پلیس راه ها و ممانعت از حضور مسافران و خود شهروندان است

روز گذشته بعد از فشارهای رسانه ای، استاندار آذربایجان شرقی  با تفویض اختیار از سوی وزیر کشور، تصمیم گرفت که همه شهرهای استان مشمول مصوبه تعطیل مراکز عمومی تجاری مثل بازار تعطیل شوند و در اقدامی دوباره ممنوعیت سفر به استان را باهماهنگی دو استان مجاور شمال غرب تصویب کند.

هر چند که این روزها این ویروس چموش همه جا پای سفر برداشته ولی مسئولین استانی باید هر چه سریعتر راه های ورودی استان را می بستند، چرا که در روزهای پیش رو  با بازگشت افرادی که بار سفر بسته بودند احتمال دارد  سوغات کووید ۱۹ با خود به همراه آورند و باید طیف جدیدی از بیماران کرونایی را در استان پذیرش کنیم.

در عین حال، آن دسته از کسانی که هنوز در حال و هوای رفتن به سفر هستند، باید بدانند که این ویروس، با کسی شوخی و تعارف ندارد.