تبریزبیدار
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ ۱۱:۴۳:۰۰ شناسه خبر : ۱۰۷۸۹۴۱

یادداشت تبریزبیدار؛

«پایتخت6» بلاتکلیف بین طنز و لودگی / آفرینش شادی با عقده گشایی

سازنده سریال «پایتخت 6» تلاش می کند اشتباهات جامعه را با بیان شیرین طنز گوشزد کند، اما ظاهرا غفلت کرده که باید قدمی در راستای حل‌وفصل اشتباهات جامعه بردارد نه اینکه نقش فراموشی آور را برای مخاطب خود داشته باشد.

یادداشت تبریز بیدار / صابر عیسی پور

شکی نیست که در شرایط کنونی که اغلب مردم در قرنطینه خانگی به سر می‌برند؛ احساس نیاز به شادی و سرگرم شدن توسط رسانه‌های ارتباط‌جمعی چون تلویزیون در اولویت قرار دارد، اما این دلیل نمی‌شود که هدف وسیله را برای ما توجیه کند.

 فراموش نکنیم که طنز با لودگی و هجو متفاوت است. نباید یادمان برود که مسخره کردن، قبح زدایی از فعل ناپسند و بی‌ادبی جز ناهنجاری هایی هستند که حتی اگر در قالب اتفاقات یک سریال پرمخاطب، خنده را به ارمغان بیاورند، بازهم ما را به مقصود نمی‌رسانند و در مجموع آفرینش شادی با تمسک به این حربه‌های زشت، عاقلانه نیز به نظر نمی‌رسد. 

سازنده سریال «پایتخت 6» تلاش می کند اشتباهات جامعه را با بیان شیرین طنز گوشزد کند، اما ظاهرا غفلت کرده که باید قدمی در راستای حل‌وفصل اشتباهات جامعه بردارد نه اینکه نقش فراموشی آور را برای مخاطب خود داشته باشد.

اگر بگوییم پخش صحنه‌های عاری از طنز و مملو از هجو در قالب سریال نوروزی «پایتخت6»  نوعی خودزنی و نقض غرض است، بیراه نگفته‌ایم. چراکه باید هدف اصلی فیلم در شرایط بحرانی آگاهی بخشیدن به جامعه باشد. توهین به بزرگ‌تر، نمایش خشونت با ابزار سندروم دست بیقرار، استفاده از الفاظ رکیک، عادی‌سازی جابجایی مواد مخدر، تکه‌پرانی‌های سیاسی، دروغ‌گویی‌های بی‌دلیل شخصیت‌های خانواده معمولی و فریبا،  آرایش خارج از عرف بازیگر زن (فهیمه)، کپی بردن از سکانس جنجالی بهروز وثوقی با یک موتورسیکلت و یک قایق و البته یک لامپ! و چندین و چند اتفاق دیگری که اعتراضات و انتقادات مخاطبان سریال را به دنبال داشت.

این حجم از دل زدگی ها به مخاطب القا می‌کند که با یک اثر بی قصه و پر از عقده‌گشایی‌های سیاسی آن‌هم به بهانه طنز روبرو است که این ابداً اتفاق مطلوبی نیست و سریال پایتخت را از یک سریال تاثیرگذار با پیام مثبت و تفکر اصلاحی به یک اثر بی‌هدف و لوده تبدیل کرده است.

«پایتخت۶» علاوه بر ایرادات محتوایی،  با گاف‌های ریز و درشت فی هم همراه بود که از چشم مخاطب پنهان نماند. از گاف‌های فوتبالی بهناش تا گاف در دست داشتن متن اخبار چند ساعت پیش از پخش خبر ، تصویر عوامل پشت دوربین در آینه ماشین و ... برخی از مواردی هستند که نشان می‌دهند این فصل از این سریال در کارگردانی هم با بی‌دقتی روبرو بود.

پرمخاطب ترین سریال نوروزی با پایانی اجباری و البته امیدوار  برای بازگشت  بعد از شکست کرونا مواجه شده هر چند پیش از این گفته می شد که این فصل از سریال «پایتخت» در ۱۵ قسمت ساخته خواهد شد.


نظرات

حسنی
IR

بهترین سریال تاکنون ازصداوسیما پخش شدهمین سریال بودبا 90درصدمخاطب ...رکوروتاریخی