تبریزبیدار
جمعه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۹:۵۷:۲۴ شناسه خبر : ۱۰۷۹۲۸۹

گزارش تبریزبیدار از واکنش ها به بازداشت مدیر شهرداری؛

از سکوت شهردار و موج بی اطلاعی ها تا قسم جلاله / لَنگ نظارت مانده ایم

تبریزبیدار در گزارشی به واکنش های شهردار و شورانشینان به بازداشت مدیر ارشد شهرداری پرداخته است.

به گزارش تبریز بیدار ،روزهای قبل خبر دستگیری رضا پاک نهاد شهردار منطقه یک تبریز تبدیل به تیتر اخبار رسانه های تبریز و حتی برخی رسانه های کشوری شد. خبری که کوتاه بود اما دامنه واکنش های آن در فضای مجازی گسترده بود.

در گستردگی دامنه های خبر بازداشت این مدیر ارشد شهرداری تبریز همین بس که تاکنون هیچ اظهار نظر رسمی از طرف شهرداری اعلام نشده است و تنها اطلاعات موجود در مورد علت این بازداشت، در حد گمانه زنی های رسانه ای است.

در همین راستا خبرنگار تبریزبیدار با توجه به اینکه بخش اعظمی از رسالت خبری این پایگاه خبری مربوط به اخبار تبریز و به ویژه شورا و شهرداری است، موضوع را از اعضای شورای شهر و شخصی شهردار پیگیر شد.

Image title

البته هیج جای تعجبی نداشت که شخص شهردار پاسخ گو نباشد. ایرج شهین باهر سوال تبریزبیدار در خصوص علت بازداشت این مدیر ارشد شهرداری را بی پاسخ گذاشت.

Image title

شهرام دبیری رئیس شورای شهر تبریز اولین عضو شورا بود که موفق شدیم با وی تماس بگیریم و دلایل بازداشت شهردار منطقه یک را جویا شویم که رئیس شورای شهر تنها به این جمله بسنده کرده و می گوید: از جزئیات موضوع هیچ خبر و اطلاعی ندارم و فقط خبر بازداشت را شنیده ام!

Image title

سونیا اندیش نایب رئیس شورا نیز در پاسخ به تبریزبیدار این چنین بیان می کند: اطلاعی ندارم ولی در این حد می‌دانم که مربوط به دوره قبل مدیریت شهرداری است و ادامه همان پرونده ها است.

Image title

فرج محمدقلیزاده عضو حقوقدان شورا و مرد همیشه گلایه مند از شهرداری نیز از جزئیات خبر ابراز بی اطلاعی کرده و اظهار می دارد: من هیچ اطلاعی از قضیه ندارم و خبر را از فضای مجازی شنیدم.

Image title

علی آجودان زاده رئیس کمیسیون تحقیق و نظارت شورا در این خصوص می گوید: من نیز خبر را از رسانه‌ها شنیدم اما طبق شنیده‌های ما از منابع موثق، موضوع برمی‌گردد به دوران مدیریت آقای نجفی.

آجودان زاده با بیان اینکه آقای پاک‌نهاد در دوره قبل مدیرعامل سازمان آی‌تی بود، می افزاید: البته آقای نجفی گفته‌اند که آقای پاک‌نهاد در دوران شهرداری قبلی سمت خاصی نداشت که بتواند خلافی مرتکب شود.

وی ادامه می دهد: با زبان روزه قسم می‌خورم که من نیز موضوع را از رسانه‌ها شنیدم و بسیار هم تعجب کردم چون آقای پاک‌نهاد انسانی بسیار پاک‌دست است البته درست است که خداوند متعال از ذات انسان‌ها باخبر است ولی ما در ظاهر از ایشان چیزی ندیدیم و بسیار پاک‌دست بودند و تاکنون نیز در مدیریت منطقه ۸ و منطقه ۱ شهرداری هیچ مشکلی بوجود نیامده بود البته شاید در زمان مدیریتشان بعضی از اسناد بودند که آن‌ها را امضا کردند و به طور ناخواسته و سهواً دچار مشکل شده باشد و ما نیز از طریق کمیسیون تحقیق و نظارت موضوع را بررسی خواهیم کرد تا دلایل این موضوع مشخص شود.

Image title

شکور اکبرنژاد عضو دیگری از شورای شهر بود که در این خصوص به سراغش رفتیم اما او نیز همانند سایر اعضا از جزئیات خبر بازداشت پاک نهاد اظهار بی اطلاعی کرده و می گوید: اطلاعی از جزئیات موضوع ندارم و من نیز موضوع را از فضای مجازی و از اخبار فضای مجازی شنیدم ولی ظاهراً آنطور که شنیده ایم، موضوع مربوط به دوره مدیریت شهرداری در دوره قبل می شود.

Image title

فریدون بابایی اقدم رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی و عضوی که همواره در مواقع سخت از شهین باهر و مدیریت شهرداری حمایت کرده است، این طور به ما پاسخ می دهد: اصلاً اطلاعی در این مورد ندارم و من نیز از فضای مجازی این خبر را مطلع شدم. بهتر است با آقای شهردار در این مورد صحبت کنید چون حرف‌های دیگران سندیتی نمی‌تواند داشته باشد.

Image title

محمدباقر بهشتی رئیس کمیسون برنامه و بودجه شورای شهر نیز می گوید: من نیز موضوع را از فضای مجازی مطلع شدم و از جزئیات موضوع هیچ اطلاعی نداریم.

Image title

اما محمدحسن اسوتچی عضو علی البدل و تازه وارد شورای پنجم، حرفهای جالبی برای گفتن داشت.

شورای تعامل سوغات دوره سوم

اسوتچی ضمن تاکید بر اینکه اطلاعات خاصی از دلایل بازداشت پاک نهاد ندارد، اما در رابطه با ضرورت نظارت بر عملکرد شهرداری از طرف شورا این طور می گوید: نیمی از وظایف شورای شهر عبارت است از نظارت بر عملکرد شهرداری.

وی با بیان اینکه ریشه این مشکلات مربوط به نظارت از شورای سوم و شورای چهارم آغاز شد، می افزاید: وقتی که در شورای سوم با افتخار می‌گفتند  شورای ما «شورای تعامل» است، ۸۰ درصد نظارت را زیر سوال بردند و در شورای چهارم نیز تقریباً هیچ خبری از نظارت نبود.

عضو کمیسیون تحقیق و نظارت ضمن اشاره به اینکه ما از شورای پنجم این انتظار را داشتیم که به معنای واقعی بحث نظارت را انجام دهد، یادآور می شود: تاکنون این انتظار از شورای پنجم تحقق نیافته است.حتی بعضاً کار به جایی می‌رسد که خود اعضای شورا اذعان می‌کنند که مصوبه ما به شکل دیگری به فرمانداری ارسال شده است پس متأسفانه ما حتی به کار انجام‌شده از طرف خودمان نیز نظارت نداریم و موضوع نظارت بر عملکرد خودمان نیز لنگ می زند، چه برسد به نظارت بر عملکرد شهرداری.

اسوتچی اضافه می کند: این موضوع حل نخواهد شد مگر اینکه اعضای شورا به موضوع نظارت که همان‌طورکه عرض کردم نیمی از وظایف آنها است، توجه ویژه‌ای داشته باشند و عمل کند و تا زمانی که این وظیفه خود را متوجه نشده باشیم همه مشکلات ادامه خواهند داشت.

بالاغیرتا شهر را ول کرده و به شهرداری بچسبید

وی یادآور می شود: جالب اینجاست که بعضی از بزرگواران همیشه می‌گویند که ما شورای شهر هستیم و ما را با عنوان شورای شهرداری محدود نکنید اما حرف من به این عزیزان و بزرگواران این است که بالاغیرتا شما شهر را رها کنید و فقط به فکر شهرداری باشید و اگر بتوانید شهرداری را کنترل کنید، می‌توانیم در مورد موضوعات بعدی نیز صحبت کنیم

اسوتچی در پایان می گوید: برای این‌که مشکلاتی از این قبیل پیش نیاید از اعضای شورای شهر می‌خواهم که شکسته‌نفسی کرده و شورای شهر را رها کنند و شورای شهرداری باشند و شهرداری را کنترل کنند  و بعد از این‌که توانستند شهرداری را کنترل کنند در مورد شهر نیز صحبت می‌کنیم که آیا می‌دانند طول و عرض شهر چقدر است و شهر را با کدام «ش» می‌نویسند یا خیر.

نظرات

IR

شورای عجیب و غریب و شهردار عجیب تر

IR

مدیر پاکدست!!! آقای آجودانزاده خودت را گول نزن