تبریزبیدار
سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۱۶:۱۳ شناسه خبر : ۱۰۷۹۴۴۲

گزارش تبریزبیدار از پیدا و پنهان تکدی گری در تبریز؛

از غفلت روحانی نسبت به نقش تبریزی ها تا ادعایی مقام تهرانی که مردم پاسخ دادند

کاربران فضای مجازی در واکنش به ادعای مقام مسئول در شهرداری تهران گفته اند: این ادعا باید مورد تحقیق قرار گیرد و باید دید این ادعا چقدر مسئولانه و بدور از غرض است. پیدا کردن گدا در تهران با لهجه آذربایجانی بسیار بسیار نادر است.

به گزارش تبریز بیدار ، حسن روحانی عصر شنبه در دیدار خیرین، سازمانهای مردم نهاد و فعالان مبارزه با کرونا، مطالبی را در خصوص تبریز بیان کرد. 

روحانی: افتخار تبریز در مبرا بودن شهر از متکدیان

وی با تمجید از مبارزه با تکدی گری در تبریز گفت: تبریز این چنین ادعایی دارد من هم در تبریز هر چه رفتم ندیدم که تکدی در تبریز دیده شود. هم خودشان می‌گویند نیست و هم وقتی از مسئولین می‌پرسیم می‌گویند نیست. خود من هر وقت در تبریز رفتم دقت کردم، یعنی در خیابان‌ها که می‌رفتم کاملاً حواسم بود که این درست است؟ یکی نظافت این شهر است یکی نبودن متکدیان است این خیلی افتخار است. این افتخاری برای یک شهر است که خودش را از تکدی و از آلودگی مبرا کرده است. باز هم شنیدم در آنجا معتاد متجاهر هم نیست و این هم خیلی مهم است. در جامعه‌ای ممکن است کسی معتاد باشد ولی متجاهراش خیلی مهم است که در وسط خیابان نباشد و نمود نداشته باشد، دم پارک نباشد و آنها یک جایی برده شوند البته راه اصلی‌اش این است که نگذاریم و اگر مبتلا شد این است که نجات‌اش بدهیم و نگذاریم به خیابان بیاید.

غفلت از نقش مردم

وی ادامه داد: اگر شهری مثل تبریز چنین قدرتی دارد، چرا کشور قدرت ندارد؟ چرا تهران قدرت ندارد؟ تهرانی که آقای دکتر رحمانی فضلی می‌داند روی این مسأله حساس هستم و مرتب دنبال می‌کنم. نه از حالا از قدیم حساس بودم و همیشه به مسئولین می‌گفتم که نگذاریم در خیابان های تهران متکدی باشد. هر وقت هم به آنها می‌گوییم می‌گویند اینها یک سازمان، باند و گروه هستند، اینها را می چینند و جمع می‌کنند. هر چه که هست و اصلاً به ماهیتش کار ندارم، نباید بگذاریم این وضعیت تحقق پیدا کند.

فعالین فرهنگی معتقد هستند آنچه در اظهارات روحانی نسبت به تبریز مغفول مانده، فعالیت نهادهای حمایتی، خیریه ها، مساجد و هیات ها است که به مقابله نرم با تکدی گری پرداخته اند.

استاندار: انسان های نیک تبریز را الگو کرده اند

استاندار آذربایجان شرقی در واکنش به این تمجید رییس جمهور می گوید:  تبریز، به عنوان شهر بدون گدا، به افتخار کشورمان تبدیل شده است و این به نقش انجمن‌های خیریه و انسان‌های نیک در منطقه ما بازمی‌گردد که الگوسازی کرده‌اند.از امعان نظر ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران نسبت به استان و شهر تبریز تقدیر و تشکر می‌کنم، این اولین باری نیست که آقای رییس جمهور از استان ما به نیکی یاد می‌کنند و همیشه نسبت به استان ما لطف دارند.

محمد رضا پورمحمدی بیان می کند: کارهایی در تبریز و آذربایجان شرقی انجام شده که ماندگار هستند، به عنوان مثال جمع آوری متکدیان در این شهر سابقه‌ای 70 ساله دارد. ایجاد مرکز ماده 16در زمان استاندار اسبق آذربایجان شرقی سبب جمع آوری معتادان متجاهر شد، همچنین به همت مدیران نیک اندیش استان تبریز به پاک‌ترین شهر کشور تبدیل شده است.

وی اظهار می کند: این توجهات نشان می‌دهد که ما در این زمینه‌ها با موفقیت عمل کرده‌ایم و حتما باید در سایر شهرها نیز از این روش‌ها و تدابیر استفاده شود.

ادعای مهاجرت گدایان تبریزی به تهران!

اما اظهارات سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در واکنش به قیاس تبریز و تهران در مقابل با تکدی گری جور دیگری است.

سید مالک حسینی طی ادعایی می گوید: در تبریز اقدام خوبی که انجام گرفته این است که اگر متکدی در سطح شهر مشاهده شود توسط مردم و خیرین جذب شده و با تأمین نیازهای روزانه فرد متکدی و یا ایجاد شغل برای آن به فرد آسیب‌دیده کمک می‌کنند و اگر مهاجر باشد آن را به سمت شهر و دیارش راهی کرده‌اند. در حال حاضر بر اساس شواهدی که ما به دست آورده‌ایم بسیاری از کسانی که اکنون در گرمخانه‌های پایتخت به سر می‌برند افرادی هستند که از آذربایجان و تبریز به سمت تهران آمده‌اند به نظرم به نوعی مشکلات از سوی تبریز به سمت تهران انتقال داده شده است.

وی ادامه می دهد: به صورت کامل مشکل تکدی‌گری در تبریز حل نشده و تا زمانی که مشکل بیکاری به صورت جامع حل نشود، مهاجرت و تکدی‌گری وجود خواهد داشت و اگر امکانات مناسب در تهران نیز مهیا باشد می‌توان نیاز این افراد را تأمین کرد و دستگاه‌های حمایتی هم که وارد عمل شوند آمار متکدیان کاهش می یابد.

برخی کاربران فضای مجازی در واکنش به ادعای این مقام مسئول در شهرداری تهران گفته اند: این ادعا باید مورد تحقیق قرار گیرد و باید دید این ادعا چقدر مسئولانه و بدور از غرض است.

برخی دیگر از کاربران نیز گفته اند: پیدا کردن گدا در تهران با لهجه آذربایجانی بسیار بسیار نادر است.