تبریزبیدار
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۱:۲۷:۱۷ شناسه خبر : ۱۰۷۹۴۶۲

کارگران زیر بار سنگین مشکلات؛

درد دل کارگری که جزو فراموش شدگان کمک های معیشتی است / خبری از کمک شورای شهر و شهرداری نیست

یکی از کارکنان مامور کنترل بلیط شرکت واحد می گوید: هیچ کمک معیشتی به ما نمی کنند و اصلا خبری از کمک شورای شهر و شهرداری نیست. رئیس شورای شهر تبریز اما چیز دیگری می گوید.

به گزارش تبریز بیدار ،  چندی پیش پیرامون مشکلات مربوط به کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز گزارشی منتشر شد که در آن گزارش تقریبا به موضوعات و و مطالبات کارگران این شرکت پرداخته شد.(جزئیات را اینجا بخوانید+)

اما تنها پاسخی که از سوی شرکت واحد داده شد این بود که حقوق و مزایای کارکنان کنترل بلیط بر عهده پیمانکار است و نتایج پیگیری ها متعاقبا اعلام خواهد شد. (جزئیات را اینجا بخوانید+)

در همین راستا خبرنگار تبریزبیدار جهت پیگیری تحقق وعده شرکت واحد در رابطه با حل مشکلات کارکنان کنترل بلیط، به سراغ تعدادی از این افراد رفت و موضوع را جویا شد.

این کارگران که همگی بخاطر ترس از دست دادن شغل و بیکار ماندن نخواستند هویت شان مشخص شود، به خبرنگار ما می گویند: ما از ساعت 6 صبح تا زمانی که اتوبوس ها تعطیل می شوند کار می کنیم و برای هر روز کارکردن 40 هزار تومان به ما حقوق می دهند.

این کارگران با گلایه از اینکه هیچ کدام از مزایا وخدمات قانون کار به آنها اختصاص داده نمی شود، اضافه می کنند: ما با شرکت پیمانکاری قرارداد داریم ولی از هیچ کدام از خدمات مربوط به قانون کار بهره مند نیستیم حتی در بحث بیمه نیز روزهای جمعه را در بیمه حساب نمی کنند و هر ماه 25 روز بیمه رد می کنند.

گویا این قشر مظلوم جزو فراموش شدگان هستند

گویا این قشر مظلوم جزو فراموش شدگان بحث توزیع کمک های معیشتی متأثر از کرونا هستند چون بنا به گفته این کارگران در طول این مدت بخاطر کرونا فعالیت اتوبوس ها تعطیل بود، هیچ گونه کمک معیشتی و... به آنها نشده است.

از کمک 500 هزار تومانی مصوب شورای شهر نیز که قرار بود به حساب شخصی تک تک کنترلچی ها واریز شود نیز می پرسیم و اینطور جواب می دهند: هر روز با شورا و شهرداری تماس می گیریم اما فقط امروز و فردا می کنند و فعلا هیچ پولی واریز نشده است.

این کارگران که اکثرا اجاره نشین هستند، می گویند: با حقوق یک میلیون و خورده ای چطور می توانیم 500 هزار تومان اجاره خانه دهیم و شکم زن و بچه خود را سیر کنیم؟ چطور می توانیم با این شرایط زندگی کنیم.

دبیری: تصویب کردیم که فعلا از 2 طریق به مشکلات این کارگران رسیدگی شود

Image title

شهرام دبیری رئیس شورای شهر تبریز در گفتگو با تبریزبیدار در این خصوص می گوید: این افراد از طریق شرکت پیمانکار «ایمن مکان»  قرارداد بسته اند و ما تصویب کردیم که فعلا از 2 طریق به این مشکلات این کارگران رسیدگی شود مورد اول از طریق کمک پانصد هزار تومانی به این افراد و مورد بعدی نیز ارائه بسته های حمایتی است که قرار است در سری دوم این کمک ها صورت پذیرد.

وی در واکنش به گفته این کارگران که مدعی بودند تاکنون خبری از کمک پانصد هزار تومانی نیست، می افزاید: اگر این کمک انجام نشده، من حتما رسیدگی و پیگیری می کنم تا هر چه سریع تر اقدام شود چون ما این موضوع را تصویب و به شهرداری نیز ابلاغ کرده ایم و حتما انجام خواهد شد.

دبیری در خاتمه می گوید: ما این دو مورد را که تصویب کرده بودیم، پیگیر هستیم همچنین با شرکت صحبت کرده ایم مواردی که در قرار داد قید شده است براساس ظرفیت های قانونی که به نفع کارگران است، انجام شود.