تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۱:۴۱:۴۰ شناسه خبر : ۱۰۷۹۴۸۱

سرویس اجتماعی تبریزبیدار؛

فاصله گذاری اجتماعی در ناوگان حمل و نقل عمومی در شهر آری یانه؟!

اتوبوس دیگر در حالت عادی همان ایستگاه اول ظرفیتش پر شده بود. با فراموش کردن فاصله گذاری اجتماعی ایستگاه را ترک می کنیم در طول مسیر مسافرانی هم به جمع ما اضافه شده بود که ماسک هم نداشتند انگار در ایستگاه دیگر ماسک ارزان توزیع نشده بود و اتوبوس درحالت طبیعی بدون رعایت نشستن ممنوع ها در حال حرکت بود.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار 

طبق اعلام وزارت بهداشت، حمل و نقل عمومی عامل ۲۶.۵ درصد تماس های منجر به بیماری کرونا در کشور ما بوده است.

با توجه به این موضوع بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا برخی قوانین برای کاهش خطرات ناشی از کرونا در طرح فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی ها اتوبوسها و مترو در نظر گرفته شده است.

اجباری بودن استفاده از ماسک و دستکش توسط تاکسیرانان و رانندگان اتوبوس و مسافران، محدود کردن تعداد مسافران و ضدعفونی کردن وسایل نقلیه عمومی از جمله این قوانین است.

حال موضوع اصلی این است اجرای طرح های مصوب در شهر و ناوگان حمل و نقل عمومی آری یا نه؟

برای بررسی اجرایی شدن این مصوبات گذری در شهر داریم. مسیر اولم خط اتوبوس های تند رو از راه آهن به طرف نصف راه بود.

برای شارژ کارت اتوبوسم به باجه شارژکارت مراجعه می کنم مقداری ماسک بدون نایلون یا محافظ روی میز است با تعجب نگاهی می کنم هرکس 1000 تومان باید بدهد تا از آن ماسک ها بخرد تا بتواند سوار اتوبوس شود ماسکهایی که از استریل بودن آنها دو به شک بودم.

اتوبوس تازه حرکت کرده بود می ایستیم تا اتوبوس بعدی بیاید. ایستادی و ایستادیم تا ایستگاه تقریبا پر شده بود اولین نفر وارد اتوبوس شدم برایم جالب بود روی صندلی ها یک درمیان برچسب نشستن ممنوع زده بودند با لبخندی از رضایت می روم و می نشینم مسافران ابتدا یکی در میان طبق برچسب ها نشستند اما صندلی ها محدود بود و برخی سرپا ماندند خجالت را کنار گذاشته بر روی برچسب های نشستن ممنوع است با خیال راحت می نشینند. 

Image title

اتوبوس دیگر در حالت عادی همان ایستگاه اول ظرفیتش پر شده بود. با فراموش کردن فاصله گذاری اجتماعی ایستگاه را ترک می کنیم در طول مسیر مسافرانی هم به جمع ما اضافه شده بود که ماسک هم نداشتند انگار در ایستگاه دیگر ماسک ارزان توزیع نشده بود و اتوبوس درحالت طبیعی بدون رعایت نشستن ممنوع ها در حال حرکت بود.

Image title

Image title

به نظر می رسد برای حل مشکل یا باید تعداد اتوبوس ها بیشتر شود یا خیلی سرسع پشت سر هم حرکت کنند.به هر حال شرایط همین بود که مشاهده شد.

اما مقصد بعدیم را باید سوار تاکسی می شدم اندکی ایستادم تا اوضاع را دید بزنم اکثر رانندگان تاکسی انگار در برابر کرونا واکسینه هستند تعجب می کنم از هر 10 راننده تقریبا دو نفرشان ماسک دارند مسافران هم که کلا بیم جان ندارند به ندرت ماسک زده اند با خودم فکر می کنم نکند کرونا ریشه کن شده است.

این تنها یک پای فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی ها بود طبق مصوبه ستاد مبارزه با کرونا قرار بود تاکسی ها تنها 3 مسافر سوار کنند این مصوبه هم که تنها در کاغذها جا خوش کرده بود و انگار در عمل خبری نبود راننده ها دنبال تکمیل کرایه ها بودند و مسافران بی توجه به خطرات کرونا و سیر صعودی آن در استان بیم جان نداشتند و چهارنفری سوار تاکسی می شدند.
Image title

بعد از کلی انتظار یک تاکسی خالی پیدا کردم و صندلی جلو نشستم راننده ماسک نداشت از مایع ضد عفونی هم خبری نبود در همین فکرها بودم که سه نفر صندلی عقب هم تکمیل شد.

حرکت که کردیم تازه نظرات و مباحث معمول کارشناسانه در تاکسی آغاز شد. راننده حق به جانب از کم شدن مسافر و هزینه های بالای قطعات خودرویش گفت و اینکه تازه اگر کرایه یک نفر را هم به خاطر فاصله گذاری از دست بدهد در معیشتش دچار بحران خواهد شد و مسافران گله از اینکه نگران جانشان هستند و روزی در تاکسی یا اتوبوس کرونا خواهند گرفت.

اما کسی نگفت ما هر یک به تنهایی مسئول مراقبت از جانمان هستیم و باید قضیه کرونا را جدی تر بگیریم.

کسی نگفت که چرا ماسک نمی زنیم و سوار تاکسی می شویم.

به مقصد رسیده ایم و دیگر کاملا متوجه شده ام که نه خود مردم نگران جانشان هستند و نه ناظری از سوی مسئولان هست تا این وضعیت را به نظاره بنشیند و راه حل برای این آشفته با زاری ارایه کند.

مانده ام در این که اگر مصوبات قانونی و اجباری هست،چرا ناظری برای نظارت نیست یا اگر هم مواردی برای آموزش و مراقبت هست چرا مردم را توجیه نمی کنند و آموزش نمی دهند.

با نگرانی از روزهای بحرانی دیگر با رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی که وزیر بهداشت بارها گوشزد کرده است به محل کارم می روم و مانده ام موقع بازگشت با خطرات حمل و نقل عمومی چگونه کنار بیایم.

گزارش از سیده صفورا موسویلر

نظرات

مهدی
IR

متاسفانه در تبریز با افزایش مبتلایان مواجه هستیم و یکی از عوامل اصلی این افزایش عدم رعایت رانندگان تاکسی و ‌‌اتوبوس در سوار کردن بیش از ظرفیت مسافر است. باید سازمانهای مربوطه سریعا نظارت کنند.