تبریزبیدار
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۹:۳۰:۵۰ شناسه خبر : ۱۰۷۹۴۹۴

تبریزبیدار گزارش می دهد:

خیّران و روزهای کرونایی / آنها که جهادگونه وارد عرصه مبارزه و پیشگیری شدند

این روزها که بلایی خانمان سوز و نفس گیر بلای جانمان شده است عده ای با انفاق مال و جان خود در میدان حاضر هستند.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار 

این روزها بلایی خانمان سوز و نفس گیر بلای جانمان شده است. آن 5 گرمی که تمام دنیا را درگیر خود کرده، ویروسی منحوس که جان انسان ها را بی مهابا می گیرد و رحم سرش نمی شود و تنها سلاحی که در مقابلش داریم همدلی و در کنار هم بودن است تا باری از دوش همدیگر برداریم و باعث کاهش استرس و آلام دردهای همدیگر باشم.

یکی از اقشاری که  این روزها جهاد گونه در میدان بودند و پای کارند تا اندکی از رنج های مردم و آسیب دیدگان کم شود خیران هستند، کسانی که با انفاق مال و زحمات و تلاشهای بی وقفه مصداق بارزی از مواسات و کمک های مومنانه هستند.

در این رابطه هم صحبت شده ایم با یکی از خیران نام آشنای شهرتبریز خانم قویدل که خود و مجموعه ای به نام مرکز نیکوکاری بنت الحسین(ع) که در آن فعالیت دارد، از آغازین روزهای کرونایی همچنان جهادگونه در تلاشند.

می خواهم تا نفس دارم دست مردم را بگیرم

خانم قویدل که خود خواهر شهید هم هست و روحیه  ایثار و فداکاری با او عجین است صحبت های خود را با دعایی زیبا آغاز کرد: خدایا اگر قرار است بر روی زمین کسانی باشند که به وسیله آنها مشکل تعدادی از نیازمندان حل شود من را از آنها قرار بده و نماینده خودت بر روی زمین باشم تا بتوانیم مشکلات مردم را حل کنیم.

او می گوید: اعتباری که دارم و مردم به من اعتماد می کنند همگی به لطف و عنایت خداوند است و می خواهم تا روزی که نفس می کشم و نفس در جان دارم بتوانم دست مردم را بگیرم و کمک کنم.

Image title

از گوشت قربانی و مواد ضدعفونی کننده تا دستگیری از بیکار شدگان

از این خانم نیکوکار در مورد فعالیت هایشان سوال کردم،  او گفت: از وقتی کرونا شروع شده است فعالیت هایمان شروع شده ماسک دوخته و توزیع کردیم، 5 دستگاه ضدعفونی کننده تهیه کردیم و با مدافعان سلامت همکاری کردیم و 1200 بسته معیشتی در بین نیازمندان توزیع کردیم و در روز نیمه شعبان 5 گوسفند قربانی کردیم و کسانی که از کرونا بیکار شدند و توان مالی ندارند پول نقدی به حساب آنها واریز می کنیم و ماه مبارک رمضان شب های قدر روزی 2 هزار غذای گرم بین نیازمندان کمیته امداد توزیع می شود.

خانم قویدل ادامه می دهد: یکی از کارهای مهم مان این است که 16 هزار ماسک بین قالیبافان توزیع کردیم.

Image title

این خانم که چند ماهی است تمام فکر و ذکرش کمک به مردم کرونا دیده است و تمام وقت در مجموعه شان تلاش می کند، می گوید:  بنی آدم اعضای یکدیگرند هر کس در حد توان خودش باید کمک کند این بحران بزرگ الان وجود دارد و یک وظیفه الهی است که کسانی که توان مالی دارند به کسانی که از لحاظ اقتصادی آسیب دیدند کمک کنند.

وی ادامه می دهد: بنا به فرموده رهبر انقلاب سال ها و سال ها مطیع امر رهبریم و رهبرمان امر فرمودند برای رزمایش کمک مومنانه اقدام شود  و ما هم به عنوان فرد انقلابی اطلاعت می کنیم و هر چقدر که توان داریم از جان خودمان باید  مایه بگذاریم تا رهبرمان شاد شود و به امر ایشان لبیک گفتیم.

لذتی که با لبخند بر لبان نیازمند جاری می شود

این خیّر نیکوکار می گوید: تنها لذتی که بسیار خوشحالم می کند وقتی به نیازمندی کمک می کنیم و یا خنده بر لبان کودکان می آید بسیار شیرین و دلچسب است و هم از خدا می خواهم این لذت را به همه خیرین بدهد.

وی به نکته خیلی خوبی اشاره می کند و می گوید:  خواسته های خودمان را کم کنیم و نفس مان را زیر پا بگذاریم و به خانواده های آسیب دیده کمک کنیم و خداوند چند برابرش را حتما می دهد.

با خیّر دیگری هم صحبت می کنیم.  آقای محمد رضا اکبری هم از افرادی هستند که از اواخر اسفند ماه همواره با تمام توان شروع به کار کرد و تمام وقت به طور جهادی با آنچه در اختیار داشت در کارهای خیر خواهانه شروع به فعالیت کرد.

مواسات آزمونی برای ماست

آقای اکبری با دعوت از دیگر خیّران نقش بسیار زیادی در ایجاد آرامش در فضای کرونایی دارند. او می گوید: وقت آزمون الان است، همه ما سرباز حضرت آقا هستیم زمانی در جنگ سخت، زمانی در حوزه جنگ نرم کار کردیم  و الان هم فرمودند در مواسات وارد عمل شوید و برای ما راه را نشان دادند  و ما هم مطیع امر ایشان هستیم و لبیک گفتیم به طوری که همه شگفت زده شده اند از همکاری همدلی و وحدت مردم ایران.


Image title

 شهرداری، بسیج و جمعیت امام رضایی ها را دور هم جمع کردیم

این جهادگر حوزه کرونا در زمینه فعالیت هایش می گوید: از وقتی کرونا آغاز شد با تمامی تجهیزات منطقه 5 شهرداری میز و صندلی و چرخ خیاطی و اتو یک کارگاه تولیدی ماسک راه اندازی کردیم و با مشارکت حوزه 6 بسیج خواهران تبریز که جزو اولین کارگاه های تولیدی ماسک بود وارد عمل شدیم، پارچه های ماسک را بیمارستان امام رضا(ع) تهیه می کرد و به آنها ماسک می دوختند و بعدا دور کاری که اتفاق افتاد در 60 خانه ماسک دوخته می شد و بعد از آن با تیم گردان امام حسین(ع) بسیج تا 6 صبح حوزه استحفاظی خود را ضدعفونی می کردیم.

وی ادامه می دهد: بعد از عید نوروز کارگاه دوم را در فرهنگسرای فرشته تبریز راه اندازی کردیم و قرار بر این شد پاکبان ها را حمایت کنیم و برای کارگران فضای سبز ماسک تهیه کردیم و پک های ضدعفونی را تهیه و توزیع کردیم و دستگاه دستکش یکبار مصرف را فراهم کردیم و بعد از آنها جمع امام رضایی ها به مجموعه ما ملحق شدند و پیشنهاد دادیم توسط خیرین بسته معیشتی را تهیه و در اختیار نیازمندان قرار بدهیم. نیتمان اول 120 بسته معیشتی بود و بعد با کمک خیران توانستیم 313 بسته معیشتی تهیه کنیم که  هر بسته شامل 17 قلم بود که در بین نیازمندان توزیع شد.

آقای اکبری می گوید: بعد از توزیع بسته های معیشتی به فکر توزیع غذای گرم افتادیم و در ماه مبارک رمضان هر روز 300 غذای گرم در بین نیازمندان توزیع می شودو در موضوع تولید محتوا کارهای بسیار زیادی انجام دادیم و مردم را تشویق کردیم تا در خانه ها بمانند.

حس غم انگیز از وضعیت آناخاتون

او که حالا انگار چیزی یادش افتاده و حسی غم به چهره اش آمده می گوید: امروز وقتی با دوستان به منطقه آنا خاتون تبریز رفته بودیم مردی پای در آمد که دو پای او را بریده بودند و یک دختر معلول ذهنی داشت و مشخص بود وضعیت زندگی آنها از لحاظ مالی با مشکل مواجه بود که هر چه در توان داشتیم به آنها کمک کردیم و دستگیرشان شدیم اما از این خانواده ها  کم نیستند باید تلاشمان را زیاد کنیم.

او در پایان از لذت کارهای خیر می گوید: لذت کار خیر این است که اصلا خسته نمی شویم ما همه بسیجی هستیم و برای بسیجی همه جا میدان جنگ است و خنده نیازمندان برای ما انرژی وافری برای ادامه کار می دهد.


تهیه وتنظیم: الهه مهدوی و سیده صفورا موسویلر