تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۶:۲۳:۳۵ شناسه خبر : ۱۰۷۹۴۹۵

شبهای قدر فرصت خداوند برای انسان؛

لیله القدر، شب تفکر و تامل و شب تصمیم گیری بزرگ است

عضو هیات علمی موسسه پزوهشی حکمت و فلسفه می گوید: در شب قدر می توان متحول شد و کن فیکون کرد و به حقیقت قدر رسید./ اگر کسی شب از بیماری سرپرستی کند، همچون مجاهدان در راه خدا است

سرویس فرهنگی تبریز بیدار 

گوش کن....

گوش کن، ای سر غفلت در پیش، ای اسیر «خود» و زندانی «نفس»

اینک، این بانگ سروشی است که در این «شب قدر»

بیخ گوش من و تو می خواند: که تو را فرا خوانده ام ای بنده من

Image title

در شب قدر، که از چشمه نورآیه هایی روشن ،جلوه هایی جانسوزتا سحرگاه، فرو می بارد،نکند من بی نسیب بمانم .

این روزهای شبهای قدرمان از غربتی خاص برخوردار است چرا که مانده ایم در پس روزهای ترس و دلهره ،روزهایی که بیم جان داریم که مبادا دچار این بیماری منحوس شویم.

در میان این دلتنگیهایمان شب قدر آمده تا دلهایمان را به  معبود پیوند بزنیم و طلب بارش رحمتش کنیم و از او بخواهیم دلهایمان را به امید روشن سازد

آری قرآن برسر الهی العفو گویان نجوای بک یا الله خواهیم سرود

شب های قدر فرصتی است برای بازگشتن به سوی حضرت حق و توبه کردن از گناهان و پیمودن راه درست. شب قدر، فرصتی است برای پاک کردن ظاهر و باطن از هر آلودگی.

حجت الاسلام اسماعیل علیخانی در گفتگو با تبریزبیدار مهمترین فضیلت های شب قدر را فرصت خداوند به انسان برای خودسازی عنوان کرده و اظهار می دارد: این شب بهترین زمینه برای حسابرسی انسان از خود و اصلاح است.

Image title


وی نزول قرآن در لیالی قدر را یکی دیگر از فضایل مهم آن برشمرد و گفت: قرآن معارف بزرگی را به بشریت رسانده و پناهگاهی در روزهای گرفتاری ها و احساس پوچی کردن ها است که غصه ها را زدوده و آرامش هدیه می کند.

عضو هیات علمی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه افزود: شب قدر با اهل بیت(ع) و امیرالمومنین علی(ع) گره خورده تا مومنین توجهی بیشتری نسبت به شفاعت اهل بیت(ع) داشته باشند.

وی با اشاره به آیه «لیله القدر خیر من الف شهر»  گفت: اگر عمر طبیعی انسان را 80 سال در نظر بگیریم، طبق این آیه انسان می تواند معادل همه کارهای نیک در طول عمر را دریک شب که همان شب قدر است، انجام دهد.

حجت الاسلام علیخانی شب قدر را بهترین شب برای توبه خوانده و گفت: در این شب می توان «ره صد ساله را یک شبه طی کرد» و تحولی در خود ایجاد کرد.

وی با تاکید بر اینکه خداوند لیله القدر را برای همه بشریت قرار داده نه طیف خاص، افزود: لیله القدر، شب تفکر و تامل و شب تصمیم گیری بزرگ برای انسان است.

این مدرس حوزه با اشاره به قدرت های روحی بزرگ نهفته در انسان گفت: در این شب که همانا شب سرنوشت است، می توان متحول شد و کن فیکون کرد و به حقیقت قدر رسید.

وی افزود: درست و پذیرش انسان مهیا است و اگر مصداق زمینی بیان کنیم می توان به تخفیف های ارزانسراها در مناسبت های خاص اشاره کرد.

عضو هیات علمی موسسه پزوهشی حکمت و فلسفه در خصوص مدافعان سلامت که لیالی قدر را بر بالین بیماران کرونایی سپری می کنند، گفت: روایتی داریم که اگر کسی شب از بیماری سرپرستی کند، همچون مجاهدان در راه خدا است. کسی که بر بالین یک بیمار است چه بسا راحت تر دل شکسته شده و به خدا وصل شود.

پس ای مومنان خدا شب قدری دیگر فرا رسیده است مبادا این فرصت را از دست دهیم و در این شب روحانی، از امور معنوی غافل شویم. مبادا شب قدر بگذرد و ما همچنان غرق در ناپاکی ها باقی بمانیم و خود را از عمق منجلاب به معراج پاکی و وارستگی نرسانیم. مبادا شبِ نماز و تلاوت بگذرد و ما از برکات این لحظه های شکوهمند و شیرین بی بهره بمانیم.