تبریزبیدار
سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۳:۰۹:۴۳ شناسه خبر : ۱۰۷۹۵۶۹

مسئول پیوند اعضای بسیج جامعه پزشکی استان در گفتگو با تبریزبیدار:

انجام 25 پیوند عضو در سال ۹۸ در استان /مرگ روزانه ۷ الی ۱۰ نفر در انتظار اهدای عضو در کشور

به گفته مسئول پیوند اعضای بسیج جامعه پزشکی استان از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۱۳ پیوند اعضا در آذربایجان شرقی اتفاق افتاده است.

رسول زارع زاده همزمان با سالروز اهدای عضو در گفتگو با تبریز بیدار  با اعلام این خبر گفت: در استان آذربایجان شرقی با تلاش های زیادی که انجام دادیم حدود ۲۰ هزار نفر فرم اهدای عضو پر کرده اند اما کافی نیست. 

وی افزود: اهدای عضو در مقایسه با سال های قبل  در کشور با رشد ۴۰  درصدی رشد خوبی داشته است و در قیاس با آسیا و شمال آفریقا رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

مسئول پیوند اعضای بسیج جامعه پزشکی استان  ادامه داد: در استان آذربایجان شرقی در سال قبل به طور میانگین ۱۵ نفر آماده اهدا عضو شدند و امسال هم بخاطر ویروس کرونا احتمال اینکه ویروس انتقال پیدا نکند پیوند را عملیاتی نکرده ایم تا در آینده در تبریز ادامه خواهیم داد.

وی گفت: تاکنون ۱۱ پیوند قلب و ۱۲ پیوند کبد در تبریز اتفاق افتاده است و استان ما این کار مهم را آغاز کرده است و در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود بیماران پیوندی را در خود استان انجام بدهیم.

زارع زاده در ادامه با اشاره به آمار کشوری در زمینه پیوند اعضا گفت: در ایران روزانه ۷ الی ۱۰ نفر در انتظار اهدای عضو جان خودشان را از دست می دهند.

وی گفت: ۲۵ هزار نفر در ایران منتظر دریافت عضو هستند در حالیکه سالانه حدود تنها  هزار نفر در ایران به  اهدا عضو رضایت می دهند.

زارع زاده افزود: از آنجایی که فرهنگ اهدا عضو هنوز آنطور که باید جای خود را در بین مردم پیدا نکرده است، حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد بیماران که در صف انتظار هستند متاسفانه فوت می شوند و سالانه حدود ۳ هزار نفر در صف پیوند فوت می کنند و به عبارتی در ایران هر سه ساعت ۱نفر فوت می شود و هر دقیقه یک نفر به صف انتظار اضافه می شود.

مسئول پیوند اعضای بسیج جامعه پزشکی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه بیشتر مورد های مرگ مغزی بین ۲۰ الی ۴۰ ساله اتفاق می افتد، گفت: میانگین سالانه حدود بین۵  الی ۸ هزار نفر  در کشور مرگ مغزی داریم که اعضای۴هزار از آنها قابل برداشت می باشد.

 وی ادامه داد: مردم در صورت مرگ طبیعی هم می توانند ۵۳ درصد اعضای نسوج خود از جمله قرنیه چشم، استخوان، دریچه و تاندون ها را اهدا کنند پس عموم افراد می توانند کارت اهدا عضو پر کنند.

 زارع زاده افزود: انجام عمل پیوند اعضا در ایران در سال ۶۳ با فتوای حضرت امام خمینی(ره) اولین بار اتفاق افتاد و در هر اهدای عضو هر نفر ۱ الی ۸ نفر را می تواند از مرگ حتمی نجات دهد.

وی ادامه داد: در ابتدای سال گذشته ، ۱۳ پیوند اعضا اتفاق در استان افتاده است و یک سری از اعضا هم به شیراز و تهران انتقال پیدا کرده اند.

به گفته زارع زاده یک مرگ مغزی نهایتا تا ۴۸ ساعت می تواند دوام بیاورد متاسفانه در سال قبل خیلی از عزیزان مرگ مغزی شدند ولی حاضر به اهدای عضو نشدند.در حالیکه این ها می توانستند جان خیلی ها را از مرگ حتمی نجات بدهند.

گفتنی است کسانی که مایل هستند فرم اهدای عضو پر کنند می توانند به سایت اهدای عضو مراجعه کنند و یا می توانند با ارسال کد ملی خود به سامانه ۳۴۳۲ اقدام به ثبت نام و صدور کارت کنند.