تبریزبیدار
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۳:۴۶:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۷۹۵۷۹

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی مطرح کرد؛

اتمام پروژه "انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه" در سال‌جاری

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: انتقال آب زاب که در مرحله احداث تونل بوده و طبق پیش بینی‌ها در سال جاری به اتمام می‌رسد، احیای دریاچه ارومیه را تضمین خواهد کرد.

به گزارش تبریز بیدار ،داوود بهبودی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: یکی از چالش‌های مهم زیست محیطی آذربایجان خشکی دریاچه ارومیه بود و با اقداماتی که طی سال‌های گذشته انجام گرفت و بارندگی‌های مناسب در دو سال گذشته، سطح آب دریاچه در سال 98 و ابتدای سال 99 نسبت به مدت مشابه قبل افزایش امیدوارکننده ای داشته است.

وی بیان کرد: سطح آب دریاچه ارومیه در اردیبهشت سال جاری به 1271.90 متر و حجم آب دریاچه نیز به بیش از پنج میلیارد و 250 میلیون متر مکعب رسیده است.

وی افزود: تونل انتقال آب زاب حدود ۳۶ کیلومتر است که ۳۳ کیلومتر آن حفر شده و سه کیلومتر باقی‌مانده نیز امسال به اتمام خواهد رسید و از طریق این تونل، ۶۲۳ میلیون متر مکعب آب که از کشور خارج می‌شد، به سمت دریاچه هدایت خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خاطرنشان کرد: پروژه‌های تصفیه‌خانه‌های آب شهرهای تبریز و ارومیه تا پایان امسال تمام و ۳۰۰ میلیون متر مکعب هم از این تصفیه خانه‌ها وارد دریاچه می‌شود و روند احیا را سرعت می‌بخشد.

وی با بیان این‌که سالیانه حدود ۰.۷ میلیارد متر مکعب از آب دریاچه تبخیر می‌شود، افزود: با اتمام پروژه‌های مذکور به‌طور خالص ۱.۵ میلیارد متر مکعب به دریاچه اضافه می‌شود و انتظار می رود تا سال ۱۴۰۶ دریاچه به تراز نرمال اکولوژیک خود یعنی ۱۲۷۴.۱ متر با ۱۴.۷ میلیارد متر مکعب آب و ۲۵ درصد شوری به اکوسیستم منطقه برگردد.

وی یادآور شد: احیای دریاچه ارومیه کمک می‌کند تا بر چالش‌های زیست محیطی آذربایجان غلبه و مسیر توسعه پایدار استان و کشور را هموار کنیم.

بهبودی خاطرنشان کرد: باید توجه داشت رعایت دقیق ضوابط مصوب هیات دولت در خصوص اصلاح الگوی کشت، جایگزینی محصولات کم آب بر، عدم توسعه اراضی کشت آبی و غیره به طور جدی مد نظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: کلیه کشاورزان، نهادهای مدنی و دستگاه‌های مدنی مرتبط اهتمام ویژه‌ای نسبت به رعایت اصول مذکور داشته باشند، چرا که احیای دریاچه و در نتیجه توسعه پایدار استان در گرو رعایت ضوابط و پروتکل‌های مربوطه در این زمینه است.