تبریزبیدار
چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۵:۴۰:۴۷ شناسه خبر : ۱۰۷۹۵۸۰

رئیس حوزه هنری استان تشریح کرد؛

هنرمندان تبریزی همنوای آزادی خواهان جهان

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی گفت: هنرمندان تبریزی همنوای تمامی آزادی خواهان جهان انزجار خود را از رژیم کودک کش اسرائیل با تولید آثار هنری نشان می دهند.

به گزارش تبریز بیدار ،سیدمحمدحسین بلاغی با اشاره به نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس توسط رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) اظهار کرد: همه ساله این روز توسط مسلمان و آزادی‌خواهان جهان گرامی داشته می‌شود و هر سال بر شکوه و عظمت آن هم افزوده شده است. باید تلاش کرد تا از ظرفیت جهان اسلام و آزادی‌خواهان جهان برای آزادی قدس و فلسطین استفاده شده و مراقب باشیم تا اهمیت این مسئله فراموش نشود

وی افزود: باید مردم جهان نسبت به این مسئله آگاهی و شناخت بیشتری پیدا کرده و پای کار آمدند که این مهم، توسط ابزاری به نام هنر امکان پذیر است.

رئیس حوزه هنری استان با اشاره به تاثیری که گرامیداشت روز قدس در جهان گذاشته بیان کرد: امروز انسان‌های زیادی در سطح جهان برای آزادی قدس و فلسطین در عرصه‌های مختلف تلاش می‌کنند که هنرمندان تبریزی نیز همنوا با تمامی آزادی خواهان جهان انزجار خود را از رژیم کودک‌کش اسرائیل با تولید آثار هنری نشان می دهند. 

بلاغی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور خاطرنشان کرد: در این شرایط به جهت حفظ سلامت عموم جامعه امکان برگزاری راهپیمایی روز قدس وجود ندارد اما با این حال حوزه هنری استان به صورت مجازی ویژه برنامه های مختلفی را برگزار می کند.

وی با اشاره به ویژه برنامه های حوزه هنری آذربایجان شرقی به مناسبت نکوداشت روز جهانی قدس اظهار کرد: برگزاری آیین شب خاطره 21 با عنوان «الی بیت القدس» به مناسبت روز قدس و سالروز آزادسازی خرمشهر با همکاری واحدهای ادبیات پایداری و روابط عمومی برگزار می شود.

وی در ادامه به برنامه های واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اشاره کرد و گفت:  تولید و انتشار مجموعه پوسترهای روز قدس توسط هنرمندان استان و برگزاری گالری مجازی از مجموعه آثار کارگاه بین المللی گرافیک عوده القرن از دیگر برنامه حوزه هنری استان در روز قدس است.

بلاغی در ادامه از تولید و انتشار سرود «سلام بر قدس» توسط حوزه هنری استان خبر داد و گفت: این سرود توسط گروه سرود ندای بشارت به سرپرستی مهدی حسنی به دو زبان عربی و فارسی تولید شده که این سرود به مناسبت نکوداشت روز قدس رونمایی و منتشر می شود.

وی همچنین به برگزاری پویش شعر و متن ادبی فلسطین آزاد اشاره کرد و گفت: همزمان با سراسر کشور، پویش «فلسطین آزاد» به منظور پاسداشت سال‌ها مبارزه و شهادت مردم مظلوم فلسطین برای رهایی قدس شریف از چنگ اسرائیل غاصب به همت جمعی از شاعران و نویسندگان راه‌اندازی شده است که در این پویش، شاعران آذربایجان‌شرقی آثار ادبی خود را به «زبان‌های ترکی و فارسی» در قالب «ویدیو سلفی» تولید کرده و در فضای مجازی منتشر می کنند.

وی همچنین به برپایی پویش استانی تغییر عکس پروفایل «به روز فتح» اثر مهدی هادی اشاره کرد.