تبریزبیدار
شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۲۹:۱۱ شناسه خبر : ۱۰۷۹۶۱۱

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم تشریح کرد؛

سعیدی: قانون تسهیل ازدواج توسط دولت به درستی اجرا نشد / تشکیل وزارت گردشگری برای رهایی از بودجه نفتی

سعیدی گفت: قانون تسهیل ازدواج در کمیسیون فرهنگی پیگیری شد در نهایت متوجه شدیم که قانون مصوب مجلس در ارتباط با تسهیل ازدواج جوانان توسط دولت به درستی اجرا نمی‌شود و دستگاه‌ها و برخی وزارتخانه‌های مربوط این موضوع را کنار گذاشته،کمیسیون در این رابطه ورود پیدا کرده و گزارش مستندی در این خصوص تهیه کرد و در صحن مجلس قرائت شد و جهت رسیدگی به قوه قضاییه ارسال شد.

به گزارش تبریز بیدار ،محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم در خوص برخی اقدامات صورت گرفته در این کمیسیون گفت: قانون تسهیل ازدواج در کمیسیون فرهنگی پیگیری شد در نهایت متوجه شدیم که قانون مصوب مجلس در ارتباط با تسهیل ازدواج جوانان توسط دولت به درستی اجرا نمی‌شود و دستگاه‌ها و برخی وزارتخانه‌های مربوط این موضوع را کنار گذاشته،کمیسیون در این رابطه  ورود پیدا کرده و گزارش مستندی در این خصوص تهیه کرد و در صحن مجلس قرائت شد و جهت رسیدگی به قوه قضاییه ارسال شد. 

وام ازدواج ۵۰ میلیون تومان شد

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: در کمیسیون فرهنگی تبصره ۱۶ بند «الف» وام ازدواج از ۳۰ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان پیشنهاد داده شد و بازپرداخت پنج ساله به هفت سال افزایش پیدا کرد و سال ۹۹  وام ازدواج به ۵۰میلیون تومان افزایش یافت؛ ناگفته نماند مشکلاتی که دامن این وام را می‌گرفت در کمیسیون اجتماعی و فرهنگی مورد توجه قرار گرفت که بخشی از آن در دستور دولت قرار گرفت مثل تعیین سن برای دریافت وام ازدواج که باید دولت این مشکلات را بررسی می‌کرد و خوشبختانه قانون پرداخت وام ازدواج در حال اجرایی شدن است.

سازمان گردشگری وزارتخانه شد

سعیدی ادامه داد: برای اینکه کشور از بودجه نفتی خلاص شود سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیشترین آرا در صحن علنی به وزارتخانه تبدیل شد، این شروعی برای تقویت صنعت گردشگری در کشور برای خلاصی از اقتصاد نفتی بود که در کمیسیون فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت در این میان طی سال‌های متمادی برنامه‌های متنوعی در این خصوص به مرحله اجرایی شدن رسید.

وی در این راستا یادآور شد: برای تقویت حوزه گردشگری و صنایع دستی مطالعات بسیاری صورت گرفت وعملکرد کشورهای موفق در این زمینه مورد توجه قرار گرفت برنامه ریزی‌های در حوزه گردشگری مذهبی و تقویت صنایع دستی صورت گرفت.

تشکیل کمیته فضای مجازی

نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: تشکیل کمیته فضای مجازی یکی از اقدامات پررنگ کمیسیون فرهنگی بود که با رشد تکنولوژی و گستردگی ارتباطات از طریق فضای مجازی باید مشکلات و ایمنی این فضا هم مهیا می‌شد بر همین اساس کمیسیون فرهنگی خلاهای قانون یا قوانین ناقص،به خصوص در حوزه شبکه‌های اجتماعی مورد بررسی قرار داد و به وزارتخانه و موارد پیشنهادی عنوان شد و حتی کمیته فضای تشکیل شده و حتی چندین موضوع در دستور کار این کمیته قرار گرفت، البته امیدوارم که مجلس یازدهم در این خصوص پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

مالکیت فکری در تولید آثار هنری

سعیدی ادامه داد: موضوع مالکیت فکری در تولید آثار هنری، طی لایحه‌ای در این زمینه تحت عنوان حمایت از مالکیت فکری تدوین شده که کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون فرعی این موضوع را در دستور کار خود قرار داد. با تصویب این لایحه موضوع کپی رایت به شکل گسترده تری و فراگیری آثار هنری را در برگرفت؛ کلیات لایحه حمایت از مالکیت فکری در کمیسیون اصلی لایحه یعنی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به تصویب رسیده است، در کمیسیون فرهنگی با توجه به اینکه بیش از 30 ماده از این لایحه به آن ارجاع شده از صاحب نظران این حوزه دعوت کرد تا ایرادات و جزئیات بیشتری برایش روشن شود.

طرح نظام صنفی هنرمندان

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تشریح کرد: طرح نظام صنفی هنرمندان ایران در مجلس مصوب شد و مواد یک تا چهار آن اصلاح در کمیسیون فرهنگی اصلاح شد؛ ماده یک به موضوع به هدف تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان ایران تاکید شده در ماده ۲ تاکید دارد که این سازمان تابعیت جمهوری اسلامی ایران را دارد. همچنین ماده ۳ تاکید دارد که مرکز این سازمان در شهر تهران باشد و ماده ۴ اصطلاحات این قانون همچون سازمان، هنرمند و اثر هنری را تعریف می‌کند.

وی در پایان عنوان کرد: کمیسیون فرهنگی طی چهار سال گذشته، مطابق با نیاز و شرایط جامعه، در حوزه فرهنگ سعی در حل و کاهش معضلات فرهنگی داشته است. در این میان قصد داشته با تصویب مصوباتی به اجرایی شدن و فاصله گرفتن از قوانین فرمالیته دست پیدا کند و در ادامه مسیر خود پیگیر مطالبات اهالی این حوزه نیز بوده است.