تبریزبیدار
چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ۰۳:۴۱:۱۲ شناسه خبر : ۱۰۷۹۶۵۱

تبریزبیدار بررسی می کند:

جبهه گیری های تراکتور نسبت به 5 سناریوی برای آینده لیگ

در این گزارش به بررسی سناریوهای موجود برای لیگ برتر دوره نوزدهم و موضع دو تیم تبریزی از جمله تراکتور نسبت به آنها می پردازیم.

به گزارش تبریز بیدار ، با وجود صدور مجوز برای آغاز تمرینات و اعلام زمان شروع مسابقات لیگ برتر فوتبال، همچنان برخی تیم ها از جمله تراکتور و ماشین سازی دو تیم تبریزی از سلامت بازیکنان نگران هستند و از مخالفان از سرگیری لیگ نوزدهم به شمار می روند.

در این بین بازیکنان نیز نقش پررنگی در اعلام موضع باشگاه‌های خود دارند. در روزهایی که درون مایه گفتمانباشگاه ها و بازیکنان آمیخته به نوع‌دوستی و ارجح بودن سلامتی بر موفقیت فوتبالی بوده، جبهه‌هایی نیز تشکیل شده که در این مدت بدون تغییر مانده است. از پرسپولیس به همراه چند تیم دیگر که خواستار ادامه برگزاری لیگ هستند تا سپاهان، استقلال، تراکتور و ماشین سازی به همراه چند تیم دیگر که خواستار پایان لیگ بدون تعیین قهرمان بوده‌اند. 

در این گزارش به بررسی سناریوهای موجود برای لیگ برتر دوره نوزدهم و موضع دو تیم تبریزی نسبت به آنها می پردازیم.

 از سرگیری تمرینات و برگزاری ادامه لیگ نوزدهم / مخالفت تراکتور و ماشین

 سناریوی نخست این است که لیگ روند طبیعی خود را طی کند و بعد از برگزاری 9 هفته، جدول رده بندی تشکیل شود. باتوجه به اعلام نظر ستاد مقابله با کرونا و همچنین برنامه ریزی سازمان لیگ، حالا این سناریو از بقیه قدرتمندتر به نظر می‌آید و احتمال انجام آن نیز بیشتر است.

دو روز قبل نامه ای از سوی 4 باشگاه تراکتور، ماشین سازی، نساجی و شهرخودرو منتشر شد که در آن بر مخالفت این باشگاه ها بر این تصمیم تاکید شده است. 


مهم ترین موافق این سناریو پرسپولیس است و صراحتا از این سناریو حمایت می‌کند. 

Image title


 تعطیلی؛ با قهرمان و تعیین سهمیه آسیا (4 تیم اول) / مخالفت تراکتور

 پرسپولیس احتمالا تنها مدافع این راهکار است و مهم ترین مخالفان نیز به جز تراکتور تبریز، تیم های استقلال، سپاهان و فولاد هستند که خود را دارای شانس برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا می‌دانند.

 تعطیلی؛ بی قهرمان، با تعیین سهمیه آسیا / موافقت تراکتور

تیم فوتبال تراکتور در کنار تیم هایی چون استقلال، سپاهان و شهر خودرو با دفاع از چنین سازوکاری، آن را «عادلانه ترین روش پایان لیگ نوزدهم» دانسته‌اند. آن ها اعتقاد دارند که باتوجه به خطر ابتلا به کرونا در زمین مسابقه، بهتر است که لیگ برتر بدون تعیین قهرمان به پایان برسد چون سه تیم دیگر برای کسب این عنوان هنوز شانس دارند. اما از سوی دیگر باتوجه به این که باید 4 تیم به عنوان سهمیه لیگ قهرمانان آسیا معرفی شوند، این باشگاه ها معتقدند که راهی جز معرفی آن به ACL 2021 وجود ندارد.

از سوی دیگر پرسپولیس به مخالف سفت و سخت این سناریو تبدیل شده است.

 تعطیلی؛ بی قهرمان و بدون تعیین سهمیه آسیا / تراکتور مخالف سرسخت

 این سناریویی است که شاید تنها تیم های میانه جدولی از آن حمایت کنند. در این سناریو علاوه بر تراکتور، تیم های استقلال، سپاهان و پرسپولیس نیز مخالف قطعی هستند.

 این راهکار پیش از عید نوروز نیز به این شکل مطرح شد تا لیگ جاری به طور کل نادیده گرفته و سهمیه آسیایی از طریق جدول رده بندی لیگ هجدهم تعیین شود. در این صورت پرسپولیس، سپاهان، استقلال و شهرخودرو به لیگ قهرمانان آسیا می‌روند و در حق تراکتور که تیم سوم لیگ نوزدهم است، اجحاف می‌شود.

تعطیلی موقت و تعویق تا شهریور / تراکتور و ماشین تاکنون نظری به این راهکار نداده اند 

سناریوی پایانی که اولین بار سعید فتاحی در برنامه فوتبال برتر آن را مطرح کرد این است که لیگ برتر فعلا تعطیل باشد و سازمان لیگ در 45 روز آتی نقل و انتقالات را آزاد کند و سپس از مرداد ماه 9 هفته لیگ نوزدهم و 30 هفته لیگ بیستم به صورت متوالی و با تقویم فشرده برگزار شوند. این شاید سناریویی باشد که هر 16 تیم به صورت نسبی آن را قبول داشته باشند اما شاید باتوجه به آغاز تمرینات، امکان پذیر نباشد.