تبریزبیدار
پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۳۵:۳۱ شناسه خبر : ۱۰۷۹۶۶۹

تبریزبیدار بررسی می کند:

راهی که از دانشگاه فرهنگیان استان به دادگاه باز شد / دور باطل آزادی بیان و سوءاستفاده ضد انقلاب!

مدتی است پای دانشگاه فرهنگیان و دانشجو معلمان استان به شکایت و شکایت بازی کشیده شده است .

به گزارش تبریز بیدار ، مدتی است پای دانشگاه فرهنگیان و دانشجو معلمان استان به شکایت و شکایت بازی کشیده شده است. دانشجو معلمان ادعاهایی بر شکایت های ناعادلانه بر علیه آنان توسط دانشگاه فرهنگیان را دارند و از طرفی رئیس دانشگاه سکوت را ترجیح داده است.

در همین رابطه تبریز بیدار برای روشن شدن موضوع سراغ یکی از دانشجو معلمان را گرفته است

مهدی اکبری دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان می گوید: چند ماه پیش بود که از طرف حراست دانشگاه در مورد مسئله ای نه چندان مرتبط تماسی دریافت کردم. پس از بیست دقیقه مکالمه نتیجه ای حاصل نشد و به پیگیری قضایی و شکایت از طریق پلیس فتا و تهدید شدیم.

وی ادامه می دهد:  پس از گذشت ماه ها اکنون باخبر شده ام که چندین نفر از دانشجو معلمان و فرهنگیان به علت نشر اکاذیب، تهمت، توهین وچنین مسائلی به دادسرا احضار شده اند.

اکبری می گوید: مهمترین موضوعی که برای قشر فرهنگی بسیار توهین آمیز بود این بود که در پرونده های دانشجو معلمان شاهد ارائه اسکرین شات هایی از چت های خصوصی و صفحات مجازی شخصی آنها توسط حراست دانشگاه بودیم که نشان از تجسس این نهاد و دخالت در زندگی شخصی ما  دارد.

این دانشجو معلم می گوید: حتی کار به جایی کشیده شده است که انتشار اعتراضات صنفی و رفاهی دانشجومعلمان را به مسائل امنیت ملی ربط داده اند و تحت عنوان اینکه سوژه ضد انقلاب می شود اقدام به شکایت کرده اند.

وی خطاب به سرپرست دفتر مرکزی حراست دانشگاه فرهنگیان می گوید: وظیفه حراست، صیانت از دانشجو معلمان است یا تجسس در صفحات مجازی شخصی و پرونده سازی علیه دانشجومعلمان؟ بهتر است به نیروی تحت امرتان اصول اولیه اخلاقی را یاد آور شوید.

یکی دیگر از دانشجو معلمان درگیر این پرونده سازی ها هم که نخواست نامش ذکر شود می گوید: ما همان دانشجو معلمانی هستیم که فریاد دانشگاه بی تکلیف را سر دادیم به امید بهبود هرچه بهتر وضعیت و تعالی دانشگاه فرهنگیان استان آذربایجان شرقی؛ اما اکنون پس از گذشت مدتی شاهد ضعف عملکرد، سوءمدیریت، ایجاد خفگان در سطح دانشگاه، نظارت شدید بر محتوای نشریات دانشگاهی، عدم تعامل با تشکل های دانشجویی، تهدید دانشجومعلمان به اقدامات قضایی و گزینشی و... هستیم.

وی با ابراز نگرانی از آینده این دانشگاه و درخواست کمک از مسئولان استانی برای حل این مشکلات ادامه می دهد: هیهات که عوامل دانشگاه فرهنگیان استان به جای بهبود وضعیت به فکر پاک کردن صورت مسئله هستند، کارشان را خوب انجام دهند والله اگر اعتراضی ببینند.

این دانشجو معلم می افزاید: دانشگاه فرهنگیان استان آذربایجان شرقی باید نسبت به اقدامات اخیر خود از جمله تهدید دانشجومعلمان فعلی و سابق، تجسس در صفحات شخصی و شکایات واهی خود جوابگو بوده و اتهامات خود نسبت به دانشجومعلمان از جمله نشر اکاذیب و.... را ثابت نماید، در غیر اینصورت حق پیگیری قضایی و اعاده حیثیت برا دانشجومعلمان  محفوظ می باشد.

وی در پایان خواستار عذر خواهی مدیریت استانی دانشگاه فرهنگیان استان آذربایجان شرقی بصورت رسمی و علنی از دانشجومعلمان به ویژه افرادی که از آنها شکایت شده است شد.

دانشجو معلم دیگری هم که خودرا از آسیب دیدگان این قضایا معرفی می کند و از گفتن نامش واهمه دارد می گوید: توهم مدیریتی یعنی اینکه حرفای دل دانشجو ها که در  کانالی  منتشر می شود  اسمش را  تشویش اذهان عمومی بگذاریم.

او ادامه می دهد: اگر حرف دل دانشجو نسبت به مدیریت و فضای دانشگاه تشویش اذهان عمومی است، اول یک سوزن به خودشان  بزنند بعد شوک الکتریکی به دانشجوها وارد کنند.

وی خطاب به مسئولان دانشگاه می گوید: واقعا فکر می کنید آنقدر دانشگاه گل و بلبلی دارید که هیچکس از آن شکایتی ندارد؟ یا می خواید که کسی حق شکایت کردن نداشته باشد؟

این دانشجو معلم همچون دیگر دوستانش می گوید: ما کوتاه نخواهیم آمد و از انتقاد کردن و تلاش می کنیم برای بهتر کردن اوضاع حالا اسمش را هر چه می خواید بگذارید.

وی تاکید دارد: معلم انسان سازاست و تربیت نسل آینده کشور را بر دوش  زیر بار ظلم و حرف زورم نمی رود.

او ادامه می دهد اگر قرار باشد منتظر بنشینیم و ببینیم ضد انقلاب از چه چیزی  سوء استفاده می کند تا آن کار را نکنیم، پس باید هزار کار دیگر هم نکنیم،  به نظرتان از همین شکایت و به دادسرا کشاندن دانشجو ها ضد انقلاب سوء استفاده نمی کند؟ اتفاقا بهترین استفاده را می کند و می گوید در ایران آزادی بیان نیست! پس چطور شما که اینقدر نگران سوء استفاده ضد انقلاب از انتقادهای دانشجوها هستید نگران سوء استفاده ضد انقلاب از کارهای خودتان نیستید؟

اما پیرو اظهارات اخیر یکی از مدیران استانی دانشگاه فرهنگیان استان آذربایجان شرقی در رد موارد مطرح شده و پس گرفتن شکایت ها از دانشجو معلمان صحبتی هم با کسانی که به دادسرا احضار شده اند داشتیم.

 یکی از این دانشجو معلمان می گوید: باید توجه داشت که قبل از برقراری تماس با دانشگاه فرهنگیان مرکز (مستقر در تهران) و پیگیری از طرف نهاد نمایندگی رهبری شکایتی پس گرفته نشده بود و حتی قبل از پس گرفتن شکایت از دادسرا و از دو ماه قبل از آن از دانشجویان چندین مرتبه به پلیس فتا احضار شده و حتی در دادسرا نیز حضور یافته اند.

فرد دیگری هم می گوید:  اینکه شکایت صرفا از کانال دانشجومعلمان آذربایجان بوده باشد دروغ محض است، در پرونده دادسرا اسامی چندین نفر وجود داشت که شکایت از آنها به دلیل چت شخصی یا استوری های صفحات شخصی مربوط به پیگیری های امور صنفی رفاهی دانشجویی  بوده است که در اینستاگرام منتشر کرده اند، که هیچ ارتباطی به کانال نداشته و ندارند و همچنین موارد اصلی مطرح شده توسط دادیار مربوط به صفحات اینستاگرامی غیر مرتبط با کانال می باشد که متعلق به  هیچ کدام از نفرات احضار شده نمی باشد.

وی ادامه می دهد: بهتر بود مدیریت استانی دانشگاه فرهنگیان چند نمونه از آن نشر اکاذیب، تهمت ها و توهین ها که در کانال نه در پیج شخصی دانشجویان منتشر شده است را بیان می کردند و به جای اقدام فضایی به مسایل صنفی و رفاهی دانشجومعلمان رسیدگی می کرد. هرچند بنا به گفته دادیاری و با مطالعه پرونده موردی دال بر اتهامات وارده یافت نگردید و تفهیم اتهام صورت نگرفت.

تبریز بیدار در صورت پاسخگویی مسئولان دانشگاه فرهنگیان استان در این زمینه آماده درج تاییدیه ها یا تکذیبیه های این دانشگاه است.