تبریزبیدار
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۴۷:۲۷ شناسه خبر : ۱۰۷۹۶۷۶

تبریزبیدار گزارش می دهد:

کرونا همچنان در شهر لانه کرده / بررسی اجمالی در مورد وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی

کرونا همچنان در شهر لانه کرده و جان همشهریان را هر روز به طرز بیرحمانه ای تهدید میکند /اجرای پروتکل های بهداشتی در ناوگان حمل وعمومی در چه وظعیتی است؟ناظران کجای شهر هستند؟

سرویس اجتماعی تبریز بیدار 

کرونا همچنان در شهر لانه کرده و جان همشهریان را هر روز به طرز بیرحمانه ای تهدید می کند، از طرفی تعطیلی بیشتر اماکن عمومی برداشته شده است و مردم بی امان انگار نه انگار که دشمنی جانی در کمینشان است ،در شهر جولان می دهند و از طرفی هم متخصصان امر همچنان توصیه بر خطرناک بودن کرونا و رعایت دستور العمل های بهداشتی را دارند.                                                

Image title

دکتر خیاط زاده مدیر گروه بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفتگویی اختصاصی با تبریز بیدار در مورد آخرین وضعیت واگیری ویروس کرونا در استان می گوید: هم اکنون  در تعداد بستری ها، بیماران فوتی و و بدحال در استان وضعیت نسبتا خوبی داریم یعنی فوتی ها و مریضان بدحال کم شده است، اما اگر بخواهیم تعدادی واگیری ها را بررسی کنیم فعلا کم نشده است و انتظاری که داشتیم به آن نرسیده ایم.

خیاط زاده می افزاید: تمام اطرافیان بیمارانی که وجود داشت چه اعضای خانواده و چه کسانی که خارج از خانواده با آنها ارتباط داشتند مثلا در محل کار نمونه گیری می کنیم و در بین آنها موارد مثبتی هم پیدا می شود و مراقبت های آنها را شروع می کنیم و تعداد این موردها بسیار است و کمک می کنیم زنجیره اتصال کرونا را بهبود دهیم.

وی ادامه می دهد: اگر این افراد به حرف ما گوش ندهند و در خانه ننشینند و دوران قرنطینه 14 روزه خود را سپری نکنند و بگویند حال عمومی ما بهتر شده است و بگردیم و به محل کار خود برویم مسلما این زنجیره اتصال قطع نمی شود حتی به این مورد ها ناقلین سالم گفته می شود می توانند به نفرات دیگر انتقال بدهند و از لحاظ ظاهری افراد سالم به نظر می رسند و علایم بیماری را در خود ندارند و خطرناک ترین افراد این ها هستند.

مدیر گروه بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی تبریز با ابراز نگرانی از عادی شدن ویروس کرونا در بین مردم می گوید: گفته ایم که برای حداقل کسب و کار، مشاغل شروع به کار کنند ولی اعلام نکرده ایم که کشور و استان ما به وضعیت عادی قبل از کرونا بازگشته است، متاسفانه مردم این تصور را ندارند که خطر همچنان بیخ گوششان است و این برای مردم نگران کننده است.

وی ادامه می دهد: ما گفته ایم که رستوران ها را باز کنند و به کسب و کار خود ادامه بدهند و به حداقل معیشت خود برسند و در دستور العمل ها آمده است که با حداقل ظرفیت خود یعنی یک چهارم ظرفیت  ادامه دهند و بعضا دیده می شود که مردم اصلا رعایت نمی کنند و باید پروتکل های بهداشتی را که ابلاغ شده است آن ها را رعایت کنند در صورت عدم رعایت مغازه آن ها پلمپ خواهد شد.

خیاط زاده تاکید می کند: گفته شده مغازه ها باز شود ولی نگفتیم که ازدحام جمعیت اتفاق بیافتد می توانیم در بیرون از مغازه به صورت نوبت دهی بایستیم تا یکی یکی وارد مغازه شویم.البته در ناوگان حمل و نقل عمومی هم دستورالعمل های ابلاغ شده است که کاملا اجباری است و مسئولان مربوطه باید با متخلفان برخورد قانونی کنند.


ناوگان حمل و نقل عمومی یکی از اماکن پرخطر برای انتقال ویروس کرونا

Image title


به گفته خیاط زاده این کارشناس مرکز بهداشت استان ناوگان حمل و نقل عمومی یکی از اماکن پرخطر برای انتقال ویروس کرونا است به همین منظور سراغ مسئولان تاکسی رانی تبریز را هم گرفتیم.

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهرداری تبریز با تاکید بر پابرجا بودن مصوبات ستاد مبارزه با کرونا د رمورد تاکسی ها به تبریزبیدار می گوید: دستور العمل هایی که در ستاد ملی و استانی کرونا در پیشگیری و مبارزه با انتقال ویروس کرونا در زمینه نحوه استفاده از تاکسی ها به تصویب رسیده است همچنان پابرجا و اجباری است.

بشیریان می افزاید: پروتکل هایی که در ابتدای طرح به ما ابلاغ شده است و بحث اینکه اجازه داده نشود  به هسته مرکزی شهر وارد شوند و بحث مرخصی های رانندگان و ظرفیت خودرو را به 3 نفر تعریف کرده بودند و استفاده از مواد ضد عفونی کننده و ماسک توسط رانندگان و مسافران از طریق پیامک، سامانه سازمان و گشت های نطارتی  به تمامی رانندگان ابلاغ شده بود و در صورت عدم رعایت برخورد آیین نامه ای می شود.

وی ادامه می دهد: با کاهش خطرات کرونا برخی دستور العمل ها از جمله وارد نشدن به هسته مرکزی شهر حذف شد اما دیگر موارد از جمله 3 نفر مسافر و و الزامی بودن ماسک همچنان پابرجا و الزامی است.

مدیرعامل تاکسی رانی تبریز می گوید: برای اجرای این طرح ها ناظرانی در سطح شهر وجود دارد که در صورت عدم اجرایی شدن برخورد می شود و از طریق شکایات مردمی و بازرسینی که وجود دارد در صورت عدم رعایت به آنها تذکر داده و برخورد می شود.

بشیریان می افزاید: مردم شکایات خود را به  شماره 34760292 اطلاع دهند تا به آنها رسیدگی شود.

ناظران کجای شهر هستند؟

صحبتهای مدیر عامل تاکسی رانی تبریز در مورد دستور العمل های اجرایی در تاکسی های سطح شهر درحالی مطرح می شود که اگری با چشم تیزبین نگاهی در شهر بیاندازیم مشاهده خواهیم کرد نه مردم و نه رانندگان تاکسی ها اصلا توجهی به دستور العمل ها ندارند و حتی در استفاده از ماسک هک کاملا بی تفاوت هستند.

البته هیچ ناظری هم در شهر مشاهده نمی شود و تا به حال دیده نشده است که جلوی یک تاکسی برای بررسی تخلفات پروتکل های بهداشتی گرفته نشده است.

اگر شهروندی رعایت نکند نمی توانیم با آنها دعوا کنیم

Image title


در همین راستا گفتگویی هم با مدیر عامل اتوبوسرانی تبریز داریم تا وضعیت آنها را در این زمینه بررسی کنیم .

غنی زاده مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز هم در مورد دستور العمل های ستاد کرونا در اتوبوس ها به خبرنگار تبریزبیدار می گوید: تمام پروتکل های بهداشتی و مصوبه ستاد اجرایی کرونا را به تمامی راننده های اتوبوسرانی ارسال کردیم و اکثر رانندگان رعایت می کنند اما بعضا مشاهده می شود که کسی رعایت نمی کند چون در تمامی اتوبوس ها ناظر وجود ندارد و در تمامی پایانه های مسافر بری هشدار های لازم را می دهند.

وی با اشاره به اینکه  ماسک برای رانندگان و کمک راننده ها اجبارو الزامی است، می گوید: از مسافرین محترم خواهشمندیم بخاطر جان خودتان و دیگران موقع سوار شدن از ماسک استفاده کنید اگر شهروندی رعایت نکند نمی توانیم با آنها دعوا کنیم.

غنی زاده می افزاید:  در ایستگاه هایی که کارت اتوبوس شارژ می شوند تذکر های لازم را به مسافرین می دهند تا بیشتر از ظرفیت سوار نشوند و بعضا دیده می شود وقتی مسافرین سوار اتوبوس می شوند ماسک خود را در می آورند و اصلا رعایت نمی کنند باید فرهنگ سازی شود تا شهروند خودش بداند وقتی سوار اتوبوس می شود باید ماسک خود رابزند و قوانین را رعایت کند

وی خاطر نشان می کند: تبلیغات محیطی زیادی در مورد انجام شده است و پشت در های اتوبوس چسبانده شده است تا مردم رعایت کنند و در سطح شهر بنر های زیادی زده شده است تا مسافران رعایت کنند

صحبت های مدیر عامل اتوبوسرانی هم دال بربلاتکلیفی است، او می گوید همه چیز عادی و خوب است و تنها مردم بی توجه هستند اما این در حالی است که همه ما روزانه حداقل یک بار سوار اتوبوس های تندرو در شهر شده ایم و حتی در این یکبار با انبوه جمعیت در اتوبوس ها مواجه بودیم و ناظری برای ساماندهی و نظارت در اتوبوسها مشاهده نکرده ایم.

به نظر می رسد کرونا در شهر به یک موضوع عادی تبدیل شده است و کم کم مردم به روال عادی بازگشته اند.

البته با توجه به هشدارهای وزارت بهداشت برای روزهای پرخطر در آینده بهتر است در آموزش مردم و جدی گرفتن موضوع برای مسئولان فکری کرد و هر دو قشر را تمرین داد تا مراقب خود در ایام پیک کرونا طبق عادتهای قبلی باشند.

تهیه و تنظیم: الهه مهدوی- سیده صفورا موسویلر