تبریزبیدار
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۵۰:۱۳ شناسه خبر : ۱۰۷۹۷۲۵

تبریزبیدار بررسی می کند:

بالانشینی آذربایجان شرقی در جدول تورم اردیبهشت ماه

غیر از بازار مسکن، شرایطی همچون نرخ بیکاری و وضعیت اقتصادی برخی از خانوارهای آذربایجانی نیز می تواند بر این میزان تورم تاثیر گذار باشد و انتقادات بسیاری در این زمینه به مسئولان اقتصادی استان وارد است.

به گزارش تبریز بیدار ، در آخرین اطلاعیه مرکز آمار تورم نقطه‌به‌نقطه در اردیبهشت ماه امسال به ۲۱ درصد رسید که نسبت به ماه قبل افزایش ۱٫۲ درصدی داشته است.

همچنین تورم ماهانه در اردیبهشت ماه امسال در کل کشور معادل ۲٫۵ درصد بوده اما در برخی استان‌ها تورم ماهانه بیشتر و در برخی کمتر از ۲٫۵ درصد بوده است.

Image title


آمارها نشان می‌دهد در بین ۳۱ استان کشور بیشترین تورم ماهانه مربوط به استان‌های بوشهر و آذربایجان شرقی بوده، به طوری که نرخ تورم ماهانه آذربایجان شرقی در اردیبهشت ماه امسال معادل 4/1 درصد و بالاتر از میانگین کشوری بوده است.

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه اردیبهشت ١٣٩٩ به ٢/۵ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠/۴ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٠/۴ درصد و ٣/۵ درصد بوده است.

برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند آنچه باعث شده تا آذربایجان شرقی در رتبه‌های بالای جدول تورم قرار گیرد مشکلاتی است که در حوزه مسکن این استان وجود دارد.

البته شرایطی همچون نرخ بیکاری و وضعیت معیشتی برخی از خانوارهای آذربایجانی نیز می تواند بر این میزان تورم تاثیر گذار باشد، وجود این تورم به نوعی غیر قابل پذیرش بوده و انتقادات بسیاری در این زمینه به مسئولان اقتصادی استان وارد است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢/۶ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل، ٠/۶ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢/١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1 واحد درصد کاهش داشته است.

به اعتقاد اقتصاددانان تورم آثار و تبعات مثبت و منفی به دنبال دارد اما به نفع گروه‌های پردرآمد و به ضرر گروه‌های فقیر و کم‌درآمد است و از قدرت خرید افراد کم درآمد می کاهد.

چندی قبل بانک مرکزی طی بیانیه‌ای چارچوب هدف‌گذاری نرخ تورم را اعلام و بر این اساس، هدف نرخ تورم خود را برای بازه زمانی یک‌ساله، ۲۲ درصد با دامنه مثبت و منفی ۲ واحد درصد تعیین کرد.

نظرات

بایراق
IR

سلام وقتی رهبر انقلاب می فرمایند درزمینه عدالت پسرفت داشتیم تقصیر آن طرفداران انقلاب اغلب شکم پر درمسند میباشد که خیانتها و ستمهای یکدیگر را می پوشانند این تبریز بیدار با مخاطب اندک به تو سپردند تا لاپوشانی کنی