تبریزبیدار
یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۲۷:۱۰ شناسه خبر : ۱۰۷۹۸۱۷

تلخ و شیرین های روزهای کرونایی از زبان کادر درمان بیمارستان سینای تبریز؛

قسم به لباس سفید پرستاری که تا شکست کرونا ایستاده ایم / جشن برای بهبود زن 86 ساله

مسئول بخش کرونایی بیمارستان سینا می گوید: قسم خوردیم به لباس سفید پرستاری که تا شکست کرونا این لباس ها را از تن خارج نکنیم.

به گزارش تبریز بیدار ، اعظم قربانی سرپرستار و مسئول بخش بیماران کرونایی بیمارستان سینای تبریز 22 سال سابقه کار دارد و اکنون ارشد پرستاری است

با او گفتگویی صمیمی در تحریریه تبریز بیدار داشتیم.

این مجاهد عرصه کرونا می گوید: من حوادثی چون زلزله، تصادفات، سوختگی های چهارشنبه سوری یا آتش سوزی های مختلف را تجربه کرده ام اما هیچ کدام مثل کرونا عجیب و استرس زا نبود.

بمب اتمی 

 قربانی می افزاید: ماهیت بیماری آنقدر  ناشناخته هست که خیلی از ما را دچار رنج و عذاب وافری کرد، درنحوه پوشیدن لباس های مخصوص با مشکل مواجه بودیم که کلا استرس زا بود، در برخورد با بیماران و همراهانشان که بی قرار بودند دچار شوک عجیبی بودیم، در مراقبت از خود و خانواده هایمان در رنج و عذاب بودیم که همگی را تنها به امید نفس کشیدن عادی یک هم وطن تحمل کردیم و ایستادیم.

وی ادامه داد: در دو روز اول که آماده باش بودم یک بخش تجهیز شد تا ساعت 10 شب هر روز در بیمارستان بودم، می توانم آن روزهای اول را به بمب اتمی تشبیه کنم که هر آن احتمال داشت و دارد همه را درگیر کند.

Image title

این پرستار که روزهای سختی را گذرانده، گفت: بخش تازه تجهیز شده بود که با کمبود نیرو مواجه بودیم و باعث نگرانی مان شد، نحوه برخورد با اجساد کرونایی ملموس نبود و بسیار ناراحت کننده بود، خانواده هایی بود که نمی خواستند فوتی هایشان به نام  کرونایی ثبت شوند، چون نگران اعضای دیگر خانواده بودند چرا که آنها هم با وضعیت موجود آشنا نبودند.

تحمل دوری طولانی مدت از فرزند برای نجات همنوعان

وی ادامه داد: اینها همه تلخی هایی بودند که برای همه کادر درمان سخت بود اما در کنار اینها شیرینی هایی هم بود، مثلا  به مرحله ای رسیدیم که همکاران داوطلبانه اعلام آمادگی کردند تا در بخش مراقبت های ویژه هم بمانند، خودم داوطلبانه شیفت عید در بیمارستان ماندم و  فرزندم را یک ماه به شهرستان فرستادم تا هم در امان بماند و هم خیالم راحت باشد، می دانید که برای مادر دوری از فرزند سخت است اما برای ما این دوری ها شیرین بود چرا که برای نجات هم نوعانمان تلاش می کردیم.

این مدافع سلامت تشریح کرد: در کنار همه این سختی ها دست به دست هم  دادیم و با همکاری و همدلی و ایثار، بخاطر مردم تحمل کردیم و قسم خوردیم به لباس سفید پرستاری که تا شکست کرونا  این لباس ها را از تن خارج نکنیم و  با افتخار می توانم بگویم سربلندیم و شرمنده نیستیم.

 پرستاری هنر نقاشی است بر بوم زندگی

وی با تشکر از خانوادهخود که هم پای او سختی ها را تحمل کردند، گفت: خانواده ام همراهی کردند و مرا در مسیرم تنها نگذاشتند و من با کمک آنها این سختی ها برایم شیرین بودند.

قربانی در پایان پرستاری را چنین تعریف کرد:  پرستاری هنر نقاشی است بر بوم زندگی.

باخانم سونیا علی نژاد سرپرستار بخش جراحی هم که به بخش کرونا منتقل شده بود هم صحبت شدیم او هم 16  سال سابقه کار دارد و افتخار می کند که در خدمت مردم بوده است.

وی صحبتش را اینچنین آغاز کرد: کرونا یک بیماری ناشناخته ای بود، در اوایل همکاران مقاومت داشتند چون بحث مرگ و زندگی بود.

Image title

خانم علی نژاد گفت: کادر درمان و بیماران علاوه بر مشکلات جسمی نیاز به روانکاوی داشتند از هر قشری مریض داشتیم که در ارتباط با آنها مقوله ای بود کاری که خود احساس خطر داشت اما درون خطر می رفت چون لباس می پوشیدند حتی قادر بر تغذیه نبودند شب کاری های سختی برای همکاران بود 12 ساعت لباس ها را تحمل کردن سخت بود.

سه ماه بدون حتی یک روز مرخصی

وی افزود: من پرسنل جراحی بودم اما داوطلبانه وارد بخش کرونا شدم. همکاری داریم که بعد از 3 ماه هنوز مرخصی نرفته است.

جشن برای بهبود زن 86 ساله

این مدافع سلامت افزود: ترخیص مریض ها لحظه های خوبی برایمان رقم می زد از روستای خاصه لر ایلخیچی مریض خانم 86 ساله ای  داشتیم وقتی مرخص شد و بهبود یافت جشن گرفتیم.

گلایه از مردم با چاشنی هشدار 

وی با ابراز نگرانی از رعایت نکردن مردم در این روزها که واقعا نگران کننده است گفت: از شعارهای «ما کرونا را شکست می دهیم» و «در خانه بمانیم» و «فاصله گذاری» 4 ماه می گذرد گلایه دارم این روزها کرونا برای مردم عادی تر شده است که این خطرناک است.

علی نژاده در پایان گفت: به عنوان نماینده جامعه مدافعان سلامت می گویم اگر مردم رعایت نکنند و وضعیت کرونا به همین منوال پیش برود، کادر درمان به سندرم فرسایشی خواهد رسید و توانمان را از دست خواهیم داد.


گفتگو از: الهه مهدوی و سیده صفوره موسویلر