تبریزبیدار
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۰۲:۵۶ شناسه خبر : ۱۰۷۹۸۷۸

یادداشت تبریزبیدار؛

در کف شهر، تنها خود مردم بودند / تیغ دو لبه کرونا و گرانی

از ابتدای امسال مردم با توجه به اینکه در پیک نخست کرونا قرار گرفتند، شاهد گرانی ها در موارد مختلف بوده اند که از جمله می توان به افزایش قیمت ارز، طلا، خودرو، مسکن،کالاهای اساسی، بهای گاز، برق و آب مصرفی اشاره کرد.

یادداشت تبریز بیدار / محرم محمدیان

درکف شهر؛ تنها، خود مردم بودند.

براساس عرفی که همه ساله درکشورمان  شاهد آن هستیم گرانی است.

مسئولان دولتی قبل از آغاز سال جدید و هنگام بودجه ریزی اعلام می کنند که سال آینده در هیچ مواردی افزایش نخواهیم داشت اما متاسفانه این گفته ها تنها در حرف است و در عمل چنین نبوده و نیست؟

ماه پایانی سال گذشته و از ابتدای امسال هم باشیوع گسترده ویروس کرونا خیلی از افراد شاغل به علت تعطیلی ها و قرنطینه خانگی هیچ گونه درآمدی نداشتند و این در حالی است که کرایه منزل یا مغازه ها را هم باید به این مورد افزود.

این تعداد از هموطنان چه تنگناها ومشکلاتی در این باره متحمل شدند و دولت هم کار خاصی برای این قشر تاکنون نکرده است. تنها کاری که دولت در این راستاکرده  وام یک میلیون تومانی با 4 درصدسود بود که افراد برای دریافت آن باید نام نویسی می کردند.

تعدادی را هم به بیمه بیکاری سوق دادند که آنها نیز  تابحال چیزی دریافت نکرده اند.

اما نباید از کار خداپسندانه خیلی از مردم که در محل زندگی، پایگاه های مقاومت بسیج، مساجد، مدارس و.... کارگاه هایی به راه انداختند و برای تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده و مایع دستشویی که برخی هم آنها را احتکار کرده بودند، به صورت جهادی به میدان آمدند و کمک حال مردم شدند.

همچنین کمک مومنانه و مواساتی که مقام معظم رهبری اعلام فرمودند، بسیاری از نیازهای مردم در این مسیرسخت و طاقت فرسا مرتفع شد.

بدتر اینکه درچند روز گذشته یکی از مسئولان دولتی اعلام کرد درحال حاضر علاوه بر تولید ماسک و موادضدعفونی کننده و مایع دستشویی و دستگاه تنفس نه تنها به خودکفایی رسیدیم بلکه صادرات هم در این زمینه  داشته ایم.

ای کاش مسئولان به جای شعارهایی که این روزها  دیگر مورد قبول مردم نیست درعمل کارهایی ارائه می کردند که به باور مردم  به ویژه قشرضعیف جامعه که فاصله طبقاتی آنها با مرفه ها هر روز بیشتر از روز قبل می شود، می گنجید؟

از ابتدای امسال مردم با توجه به اینکه در پیک نخست کرونا قرار گرفتند، شاهد گرانی ها در موارد مختلف بوده اند که از جمله می توان به افزایش قیمت ارز، طلا، خودرو، مسکن،کالاهای اساسی، بهای گاز، برق و آب مصرفی اشاره کرد.

با بررسی کوتاه مدت عملی، میدانی و پرسه در کوچه و بازار و پرس و جو از مردمی که  در این مدت متضر رشده اند، می توان پی به بی عملی و یا پنهان کاری ها شد.

موید مطالب فوق خود مردم هستند که به عینه در جامعه به عبارتی در کف شهرها و حتی در روستاها شاهد گرانی ها، بی توجهی ها، بی نظارتی ها  وتورم، رکود و....اند.