تبریزبیدار
سه شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۰۱:۱۰ شناسه خبر : ۱۰۷۹۸۸۸

گزارش تبریزبیدار از قصه پر غصه امامزادگان عشق؛

کلاف سر در گم در ساماندهی گلزار شهدای وادی رحمت / تضمینی برای عدم تکرار اشتباهات نیست!

باگذشت مدت ها، هنوز به طرح جامعی نرسیده اند. ساماندهی اصولی مزارهای شهدا نه تنها مطالبه خوانواده های شهید بلکه مطالبه اهل فرهنگ و آرمانهای شهدا است.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار 

قصه پر غصه مزار شهدای تبریز که امامزادگان عشقند، در مکان های مختلف شهر  همچنان بدون سرنوشت منتظر تصمیمات نهایی است.

قصه ای که حتی رهبر معظم انقلاب هم بر چگونگی ساماندهی آنها اظهار نظر کردند و برجر یان ناهمگون همسان سازی خط بطلان کشیدند.

اینک بزرگترین گنجینه دفاع مقدس در وادی تبریز بخشی به صورت یکسان سازی شده و بخشی در حال ساماندهی است و جامعه فرهنگ و ارزش های انقلاب چشم بر آینده گنگ و نامعلوم این امامزادگان عشق دارند.

از طرفی هم چند صباحی است آرامستان قدیمی ستارخان تبریز که مرقد 158 آلاله شهید را در خود جای داده، چند وقتی است مورد عنایت مسئولان شده است و قرار بر ساماندهی این آرامستان دارند!

اما نکته ای که در این تصمیم مسئولان وجود دارد نحوه ساماندهی مزارها است که آیاطرحی برای این مزارها موجود است یا نه؟

Image title

به همین منظور سراغ فرخ جلالی مدیرعامل آرامستان شهرداری تبریز را گرفته ایم تا از سرنوشت نهایی  این مزارهای مظلوم اما پرمحتوای شهر تبریز خبری بگیریم.

جلالی در گفتگو با خبرنگار تبریز بیدار گفت: وظایف سازمان آرامستان‌ها در مورد آرامستان هایی است که دایر است یعنی آرامستان‌هایی که در آن‌ها اموات دفن می شوند و فعالیت وجود دارد، در مورد آرامستان ستارخان شاید بتوانیم در نگهداری کارهایی انجام دهیم اما نگهداری این مجموعه نیز بر عهده شهرداری منطقه مربوطه است ولی آرامستان‌هایی که در حال حاضر دایر و در حال فعالیت هستند بر عهده ماست. در خصوص گلزار شهدای آرامستان ستارخان نیز طرح‌های ارائه شده است و شهرداری منطقه 10 درحال بررسی است و اعضای محترم شورای شهر و آقای شهردار نیز از آن‌جا بازدید کرده اند.

وی افزود: در آینده نزدیک هم در خصوص گلزار شهدای آن آرامستان طرح‌ها را بررسی و اعلام خواهند کرد.

وی در مورد فاز دوم گلزار شهدای وادی رحمت هم گفت: طرحی بنیاد شهید استان ارائه داده است اما  علتش را  نمی‌دانم که چرا بعد از ارائه طرح عقب‌نشینی می‌کنند.

جلالی گفت: حتی در ساماندهی فاز اول گلزار شهدای وادی رحمت نیز طرح را بنیاد شهید ارائه داده بود و  حتی قرارداد سنگ مزارها را بنیاد شهید بسته و به ما تحویل داده است البته ما با گذشته کاری نداریم و آن‌ها تمام شد اما  صحبت ما در مورد فاز دوم گلزار شهدای وادی رحمت است.

تاکنون هیچ طرحی ارائه نشده

وی ادامه داد: من زمانی دوباره به مدیریت سازمان آرامستان ها برگشتم که طرح و صورتجلسه های ساماندهی فاز دوم در مرحله اجرا بود و براساس صورت‌جلسه‌ای که امضا شد ابتدا قرار شد بحث مسقف سازی فاز دوم به اتمام برسد و بعداً براساس طرحی که بنیاد شهید خواهد فرستاد، کارها پیش برود.  طبق قانون طرح باید از طرف بنیاد شهید ابلاغ شود و مرحله اجرا نیز یک سومش برعهده شهرداری یک سومش برعهده دولت و یک سومش به عهده بنیاد شهید است که البته جا دارد من از شهرداری و شورای شهر تشکر کنم که همه هزینه را متقبل شده‌اند تا آن قسمت تمام شود.

جلالی گفت: ابتدا باید طرح از طرف بنیاد شهید به ما ابلاغ شود و طبق مصوبه ابتدا قرار است سقف فاز دوم تمام شود و تاکنون هیچ طرحی ابلاغ نشده است.

وی در مورد ایرادات فاز اول هم گفت: در مورد فاز اول نمی‌گوییم ایرادی وجود ندارد اما با توجه به وضعیت قبلی باید این اصلاحات انجام می‌شد، بازهم می گویم در طرحی که بنیاد شهید ارائه داده بود چراغ‌های روی سنگ مزارها و تزئیناتی که در دور و بر این فاز نصب شده است وجود نداشت، باز هم می‌گویم همه طرح فاز اول از طرف بنیاد شهید ابلاغ شده‌است اما بی‌مهری‌هایی نسبت به بنده انجام شد و مرا به سوال کشیدند. تضمینی نمی دهیم که فاز دوم نیز مثل فاز اول نباشد و باید بنیاد شهید این تضمین را بدهد و ما فقط مجری طرح هستیم.

Image title


جلالی تاکید کرد: جلب رضایت خانواده شهدا و فرزندان شهدا بر عهده بنیاد شهید است و باید در طرحی که ارائه می‌کنیم معیارهایی از جمله فرهنگ ایثار و شهادت، معماری اسلامی و... را در نظر بگیرند.

مدیرعامل سازمان آرامستان های شهرداری تبریز در مورد گلزار شهدای شنب غازان هم گفت: آنجا هم طرح را بنیاد ارائه داد و بخشی از هزینه را شهرداری کمک کرده و بازهم  از طرف شهرداری منطقه و آرامستان کمک خواهد شد و همکاری ها ادامه خواهد داشت و هفته آینده جلسه برگزار خواهد شد و مصوبه شورا نیز مبنی کمک برای آنها وجود دارد.

Image title

مجری سابق، منتقد امروز / خرید زمان به بهانه مسقف سازی

البته پاسخ های جلالی کمی قانع کننده نبود، چرا که او در زمان مدیریت قبلی خود در سازمان آرامستان ها از مدافعان طرح یکسان سازی بود و اکنون به یکباره به منتقد تبدیل شده است.

موضوع دیگری که او به آن تاکید دارد، اتمام مسقف سازی فاز دوم وادی رحمت است در حالی که طبق وعده مسئولین شهرداری، قرار بود این کار در بهمن ماه سال 98 تکمیل شود.

توپ در زمین کیست؟

برای بررسی بیشتر موضوع سراغ عباس  پورحسن مدیر کل بنیاد شهید و  امور ایثارگران استان را هم گرفتیم.

مدیرکل بنیاد شهید استان در گفتگو با تبریزبیدار رابطه با فاز دوم گلزار شهدای وادی رحمت اظهار داشت: اخیراً جلسه‌ای در این خصوص با حضور سرپرست جدید آرامستان‌های شهرداری تبریز و کارگروه فرهنگی که شامل افراد دغدغه مند در این حوزه است، برگزار شد و در این جلسه مصوب و صورت جلسه شد و به امضای بنیاد شهید و سازمان آرامستان هم رسید و قرار شد ابتدا نواقص فاز دوم که مهم‌ترین آن‌ها عبارت است از نواقص مربوط به سقف این قسمت تکمیل شود و بعد از تکمیل سقف فاز دوم، مرحله بعدی انجام شود.

پورحسن بیان داشت: مطمئناً هر تصمیمی که اتخاذ شود ابتدا باید در کارگروه فرهنگی که تعیین شده است، تایید و تصویب شود و هر گونه تغییری هم اعمال شود مطمئناً مانند فاز اول وادی رحمت نخواهد بود و به شکل دیگری خواهد بود و هر تصمیمی که گرفته شود ابتدا توسط کارگروه فرهنگی تأیید و سپس توسط شهرداری اجرا خواهد شد.

Image title

بلایی که در دوره های گذشته بر سر گلزار شهدای وادی رحمت تبریز آمده همه اهل فرهنگ و عاشقان شهدا را نگران می کند که مبادا باقی مانده های آثار این گنجینه های معنوی در شهر هم با خاک یکسان شوند و اشتباهات گذشته تکرار شود.

لازم به ذکر است از اواسط سال 80 طرح ساماندهی گلزارهای شهدای تبریز کلید خورده اما اکنون که در سال 99 هستیم هنوز هم طرح جامعی برای این گنجینه های معنوی که هویت ما هستند از سوی هیچ کدام از نهادهای فرهنگی و متولی ارایه نشده است و سردرگمی ها و توپ را به میدان دیگری انداختن ها، همچنان ادامه دارد. موضوعی که مطالبه اهل فرهنگ و دلسوزان آرمان های شهدا است.

به امید روزی که نسل جدید شهر تبریز از مزارهای شهدای مان هویت و فرهنگ مردان ایثار را الگو بگیرند و مطالعه کنند....


نظرات

IR

جالب این هست که به بهانه کرونا حتی وقتی نماز جمعه نیز برپا میشود در حسینیه وادی رحمت همچنان قفل هست تا مبادا کسی نماز اول وقت بجا آورد! اما در قهوه خانه ها مشکلی نیست چراغ را خاموش میکنند و قلیان میکشند یا در BRT مردم تنفس دهان به دهان میدهند!