تبریزبیدار
سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۲۸:۴۷ شناسه خبر : ۱۰۷۹۹۳۱

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در گفتگو با تبریزبیدار:

افزایش چند برابری سطح زیر کشت گلخانه های استان / طرح های صرفه جویی با اولویت دریاچه ارومیه

فتحی گفت: در راستای صرفه جویی آب در بخش کشاورزی سطح زیر کشت گلخانه های استان افزایش بیش از 3و نیم برابری دارد.

اکبر فتحی رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در گفتگو با  تبریز بیدار  با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه ما در استانی دارای بخش کشاورزی فعال هستیم و از آنجایی که بخش کشاورزی منابع آبی بالایی را برای توسعه نیاز دارد ما طرح های مهمی در صرفه جویی از آب در بخش کشاورزی در استان انجام می دهیم.

فتحی افزود : توسعه کشت گلخانه ای یکی از این راهکارها هم برای افزایش تولید امن و هم برای مدیریت منابع آبی بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد : در همین راستا  و با توجه به اینکه در گلخانه ها با حجم مشخصی از آ ب نسبت به فضای آزاد محصول بیشتری برمیداریم خوشبختانه سیاست جهاد کشاورزی استان توسعه گلخانه ها بود که اقدام خوبی در استان بنام نهضت ایجاد گلخانه ها و سطح زیر کشت گلخانه هایمان انجام شده است.

فتحی گفت: بر همین اساس  امروز سطح زیر کشت گلخانه ای استان از 65 هکتار به 220 هکتار رسیده است یعنی رشد بیش از 3ونیم برابری  را دارد که این رقم قابل توجه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت : با افزایش گلخانه ها در بهینه سازی مصرف آب میزان مصرف آب 40 درصد کاهش می یابد ولی میزان محصول کاهش نمی یابد زیرا در گلخانه میزان تولید در واحد سطح افزایش می یابد.

فتحی با اشاره به اینکه در بخش تامین تسهیلات برای گلخانه ها هم دستورالعمل های لازم برای سال جاری ابلاغ شده است افزود :با توجه به تقاضای بالا و ورود سرمایه گذاران به این بخش امسال هم رشد خوبی در کشت گلخانه ای خواهیم داشت.

وی آبیاری تحت فشار، بردن  آب به سر مزرعه از محل منبع آب طوری  که میزان تبخیر و نفوذ آب به زمین کم باشد ،بتنی کردن کانال های آبیاری که ما هرساله 5-6 کیلومتر کار می شود، را از جمله مهمترین طرح های صرفه جویی در بخش آب کشاورزی اعلام کرد و گفت :در این دو سال در مورد  دریاچه ارومیه هم قدم های خوبی برداشته شده است که این اقدامات با اولویت دریاچه ارومیه انجام شده البته از حوزه های  دیگر هم غافل نیستیم.

نظرات

ایبیش
IR

ایا سیستم های گلخانه ای قادر به تولید محصولات استراتژیک هستند ؟ در زمانی که آب مهمترین دغدغه تولید است و با توجه به میزان بالای اببری گلخانه ها نسبت به سطح و با عنایت به نوع تولیدات گلخانه ها به نظر میرسد که باید در گونه های تولید گلخانه ها تجدید نظر شود از سه محصول عمده و استراتژیک (گندم - دانه های روغنی - خوراک دام خصوصا ذرت دانه ای ) هیچکدام کشت گلخانه ای ندارد و عمتا خیار و گوجه فرنگی در گلخانه ها تولید میشود که آببری بالایی حتی در گلخانه ها دارند .