تبریزبیدار
سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ ۱۸:۱۹:۱۵ شناسه خبر : ۱۰۷۹۹۳۳

دبیر علمی کمیته درمان ستاد فرماندهی کرونا در استان در پاسخ به تبریزبیدار:

استقبال اندک از اهدای پلاسما در آذربایجان شرقی / تشریح میزان تاثیرپذیری دگزا بر مبتلایان به کوید19

دکتر تقی زادیه گفت: داروهای مکمل زیادی برای بیماران کرونایی تجویز می شود و تاکنون هیچ داروی ثابت شده ای برای کرونا وجود ندارد.

دکتر علی تقی زادیه دبیر علمی کمیته درمان ستاد فرماندهی کرونا در آذربایجان شرقی در حاشیه نشست خبری در پاسخ به تبریز بیدار  در خصوص میزان استقبال بهبود یافتگان از اهدای پلاسمای خون اظهار داشت: در استان ما برای پلاسما درمانی استقبال خوبی صورت نگرفته است.

وی تاکید کرد: جهت درمان مبتلایان به کرونا، به پلاسمای خون افرادی که مبتلا به کرونا شده و بهبود یافته اند، داریم.

تقی زادیه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تبریزبیدار در خصوص میزان تاثیر داروی دگزامتازون در درمان بیماران مبتلا به کوید 19 گفت: آمپول دگزامتازون جزو داروهای کورتیکو استروییدی است و اگر بیماری کورتون مصرف کند، به عنوان بیمار پرخطر محسوب می شود و در صورت بروز علایم باید بصورت جدی بررسی شود.

وی افزود: مرحله اول در بیماری، تکثیر اولیه ویروس بوده، در مورد کرونا در هفته دوم آبشار التهابی در بدن اتفاق می افتد و استفاده از کورتون ممکن است در مرحله ای که بیمار با تب بالا و کاهش میزان اکسیژن مواجه است، موثر باشد.

دبیر علمی کمیته درمان ستاد فرماندهی کرونا در استان ضمن تاکید بر عدم مصرف بی رویه هر دارویی، افزود: داروهای قوی تر از دگزا را برای بیماران کرونایی استفاده می کنیم. داروهای مکمل زیادی برای بیماران کرونایی تجویز می شود و تاکنون هیچ داروی ثابت شده ای برای کرونا وجود ندارد.