تبریزبیدار
چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۹ ۲۱:۳۱:۵۱ شناسه خبر : ۱۰۷۹۹۴۷

نیکوخصلت خبر داد؛

بررسی امکان انتقال آرامگاه پروین اعتصامی از قم به تبریز

دبیر شورای اسلامی شهر تبریز گفت: شورای شهر در طول سال اول شورا پیگیر بررسی انتقال آرامگاه پروین اعتصامی به تبریز بوده است.

به گزارش تبریز بیدار ،سعید نیکوخصلت در آیین افتتاح پروژه های عمرانی فرهنگی شهرداری منطقه یک و ایجاد پیاده راه کوچه پروین اعتصامی همزمان با روز دختر با بیان اینکه امروز توانمندی‌های شهر‌ها را در حوزه فرهنگ، افزایش پیاده راه ها و فضای سبز می‌سنجند‌ گفت: شهرهای خلاق پیاده راه ها را افزایش می دهند؛ از هویت و فرهنگ خود مراقبت می‌کنند و بزرگترین‌ فستیوال‌ها را برای نمایش فرهنگ خود به جهانیان تدارک می‌بینند.

وی با بیان اینکه اگر زبان ایران لاتین بود امروز پروین اعتصامی از شناخته شده ترین شاعران بانوی جهان بود گفت: باید سعی کنیم قدر داشته‌های فرهنگی خود را بدانیم تا در آینده از آنها به نحو احسن استفاده کنیم.

دبیر شورای شهر تبریز با اشاره به اینکه اندکی از خاک مقبره دو کمال تبریز را به کشور تاجیکستان برده  و به محلی توریستی و زیارت گاه تبدیل کرده اند؛ گفت: ما نیز باید قدردان داشته‌های فرهنگی خود باشیم چراکه این دارایی‌های فرهنگی آینده ما را رقم خواهد زد.

وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده از استانداری قم برای بررسی امکان انتقال مقبره بانوی شاعره تبریز و ایران گفت: بارها از استان قم پی گیر بوده ایم و این مهم را از استاندار جدید قم دکتر سرمست نیز پی گیر خواهیم بود.

سعید نیکوخصلت با بیان اینکه اگر بتوانیم هویت واقعی پروین اعتصامی را به مردم معرفی کنیم؛ می‌توانیم تبریز را به مرکز برگزاری همایش ها و فستیوال‌های مرتبط با بانوان در سطح ملی و بین المللی تبدیل کنیم گفت: جایگاه ادبی پروین اعتصامی بسیار بیشتر از آن چیزی است که ما می‌شناسیم.

این عضو شورای شهر تبریز با بیان اینکه پروین در آن زمان با وجود خفگان این چنین شگفت آفرینی کرده و مفاهیم عمیقی را در اوج زیبایی سروده است؛ گفت: برما واجب است تا مقام فرهنگی این بانوی شاعره را به جهانیان بشناسانیم.

وی با بیان اینکه تبریز شهری است که متعلق به ۱۰۰ سال آینده است؛ گفت: اگر ما بتوانیم شمس، شهریار، مقبره العرفاء، هنر، تاریخ و میراث فرهنگی تبریز را به دنیا بشناسانیم این شهر در گردشگری و ثروت آفرینی نقش بزرگی را ایفا خواهد نمود.

نیکوخصلت اظهار کرد: اجرای پروژه‌های عمرانی همسو با بافت تاریخی، فرهنگی موجب ارتقاء جایگاه فرهنگی شهر خواهد شد  و با این وجود باید گفت تبریز امروز می تواند در آینده کم کم به شهری خلاق تبدیل شود؛ که در این زمینه باید  به شهر هوشمند نیز حرکت کنیم.

وی با اشاره به تصمیمات خوب اعضای شورای شهر تبریز در دوره پنجم گفت: اعضای شورای پنجم همواره با اتخاذ رویکردهای بلند مدت موجبات افزایش رضایت مندی و پیشرفت تبریز در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، هنری و عمرانی را مد نظر قرار داده اند.

نظرات

قادر
IR

با قبور ستار خان و باقر خان و شهریار و چهارصد شاعر و عارف چه کردید که حال به دنبال انتقال جسد پروین اعتصامی به تبریز هستید.راه دیگری برای گرفتن رای بیابید و دست از سر مردگان بردارید