تبریزبیدار
شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۲۹:۵۱ شناسه خبر : ۱۰۷۹۹۵۰

گزارش تبریزبیدار از یک اتفاق جالب در شهر

کوتاه قامتانی با اراده های بلند

خانم اسکندری هنرمند کوتاه قامت و یک چهره ملی که امروز با اراده اش اقدام به فعالیتی اجتماعی کرده است. او از مشکلاتشان می گوید و از انتظاراتش از مسئولان که ....

سرویس اجتماعی تبریز بیدار 

اول صبح  یک روز تابستانی در هوای مطبوع تبریز گذرم به ائل گلی این شهر کهن افتاد.

آنقدر هوا خوب و دلچسب است که در کنار دریاچه ای کوچک که فراهم کرده اند هوای یک پیاده روی به سرم می زند چرخ در دور اطرف زده ام که آن دور و برها صحنه ای توجهم را به خود جلب می کند.

کمی نزدیکتر می شوم چند زن و مرد کوتاه قامت با لباس های سنت ظرف سرو نوشیدنی در دست سر میز مهمانان با لبخندی در حال پذیرایی هستند.

کافی شاپی با مدیر و خدمه کوتوله

آنچه که دیدم برایم جذاب بود، می روم و وارد مجموعه کافی شاپی که این کوتاه قامتان آنجا در رفت و آمدند می شوم.

Image title

میزبانان با شور و نشاط خاصی در حال سرو سفارشات مشتریان هستند من هم به وجد می آیم وسفارش یک استکان قهوه را می دهم.

با چشمان کنجکاوم دور و بر را دید می زدم که چشمم به خانم اسکندری هنرمند معروف تبریز می افتد، از دیدنش خوشحال شده ام سراغش می روم و از او خواهش می کنم با من هم صحبت باشد.

Image title

از این مجموعه از او سوال می کنم.

با همان لبخند همیشگی که دارد می گوید من مدیر اینجا هستم.

معلوم است خیلی ذوق و شوق کار دارد. می پرسم چطور به فکر راه اندازی همچین جایی به سرتان زد؟

شورای شهر محل متروکه ای داده بود

می گوید:  از مدت ها پیش باز کردن یک رستوران در فکرم بود و در شورای شهر هم مطرح و مصوب شد که  محلی برای رستوران در اختیارم قرار بدهند. در عتیق یک رستوران به ما دادند جای خوبی نبود به نظرم شبیه  متروکه بود آن جا را قبول نکردم و قرار شد یک خانه تاریخی به ما بدهند آن هم نشد و یک روز دیدم این جا را به مناقصه گذاشتند و یک مبلغ بیشتر پیشنهاد کردم و در نهایت برنده شدم و امیدوارم دوام بیاوریم و کارمان بگیرد.

Image title

تضییع حقوق شهروندی کوتاه قامتان

او ادامه می دهد: الان 6 نفر از کوتاه قامتان در اینجا مشغول به کار هستند اما چون سرمایه کافی نداریم از آینده اینجا نگران هستم.

از انگیزه اش در مورد راه اندازی این مجموعه پرسیدم که گفت: صرفا این کار را شروع کردم تا بچه ها به چشم بیایند تا مردم ببینند این ها هم می توانند کار کنند. در هیچ جایی به این ها کار نمی دهند و هر جا می روند دست خالی بر می گردانند. باید همه باور کنند این ها می توانند کار کنند. با اینکه فشار زیادی به ما وارد می کنند اما همه را برای اثبات توانایی هایمان تحمل خواهیم کرد.

Image title

خانم اسکندری ادامه می دهد: مشکل ما این است که از افراد عادی جامعه متفاوت هستیم ما هیچ معلولیتی نداریم ولی با افراد عادی هم متفاوت می باشیم و این باعث شده کسی توانایی ما را باور نکند. مثلاً وقتی شما در منزل در جای بلندی وسایل می گذارید مثلاً اگر خواهر یا برادر تان از شما قد بلند می شود به او می گویید آن کار را برایتان انجام دهد برای شما گاها این مشکل وجود دارد ولی برای ما در بیرون و در خانه همه چیز در بلندی هست و همیشه مشکل داریم.

این هنرمند بنام تبریزی می گوید: در حقوق شهروندی به هیچ وجه حقوق کوتاه قامتان رعایت نشده است کارت های خودپرداز، بانک ها و در سنگک پزی و در همه مکان ها با مشکل مواجه می شویم.

Image title

وی می افزاید: خیلی از کوتاه قامتان آرزو دارند ماشین برانند نه ایران خودرو و نه سایپا برای کوتا قامتان طراحی نمی کند. در حالیکه  در کشورهای دیگر برای کوتاه قامتان کلاچ و ترمز مخصوص تدارک دیده اند. در اینجا کاری بلد نیستند و اگر هم بلد باشند زود خراب می شود البته تا بحال اقدامی برای حل مشکلاتمان نکردند و در وعده بوده است. الان این کافی شاپ را که باز کردیم هر روز زیر پایم سنگ می اندازند عوض اینکه حمایت کنند هر روز گیر می دهند غافل از اینکه باید این قشر حمایت شوند.

او با ابراز نگرانی از وجود مشکلات اشتغال و ازدواج کوتاه قامتان استان می گوید: در استان ۲۰۰ نفر از کوتاه قامتان در انجمن عضو هستند. اکثر آنها دست فروشی می کنند و یا در روستا ها چرخ دوزی می کنند که این برایشان سخت است و هیچ درآمد مناسبی عایدشان نمی شود.

به او می گویم از مسئولان شهر چه انتظاری دارید؟

از همه مسئولان جلوترم

با آهی برآمده از دلش می گوید: از مسئولان هیچ انتظاری ندارم باور کنید الان  خودم در تلاش هایم از مسئولان جلوتر هستم اگر می خواستند کاری انجام دهند تا الان انجام داده بودند. از برخی آقایان  تشکر و قدردانی می کنم. آنها  قول دادند از مجموعه بازدید کنند و قرار است آقای زنوزی و بازیکنان تراکتور هم بیایند و از مجموعه حمایت کنند.

Image title

می می گوید: در شورا تصویب کرده بودند تا به ما رستوران بدهند. حالا که رستوران ندادند حداقل باید اجاره اینجا را بدهند و یا وام بلاعوض بدهند تا بتوانیم اینجا را سرپا نگه داریم. اگر مرد عمل هستند  بسم الله.....

رویای ساخت مینی شهر لی لی پوت 

او از آرزوهایی که در سرش دارد می گوید: در ذهنم ساختن  شهرک لی لی پوت هست و به زودی اگر موانع دیگر نباشد پیش می بریم و به زودی خبر کلنگ زنی آن را می دهیم. حدود ۱۳ هکتار برای طرحم لازم دارم و مثل مینی شهر خواهد شد و به یک مکان گردشگری تبدیل خواهد شد تا گردشگران از آنها بازدید کنند و اگر مسولان حمایت نکنند با یک سرمایه گذار خصوصی این کار را شروع می کنم.

از این کوتاه قامت بلند اراده می خواهم بیشتر خودش را معرفی کند و از کارهای هنریش بگوید که از سن و سال و سوابق هنریش گفت.

او می گوید: فریبا اسکندری هستم ۴۳ سال دارم و متولد تبریز و خرداد ماهی هستم، از اواخر سال ۸۷ فعالیت هنری را آغاز کردم و در اوایل با برنامه الگوی مطرح آغاز کردم و بعد به گروه هنری بابک نهرین رفتم و با آقای محمد یاری (خالا اوغلی) کار کرده ام.

اسکندری ادامه می دهد: از کودکی به کارهای هنری علاقه زیادی داشتم وقتی کودک بودم همیشه یک نمایش درست می کردم کارگردانی می کردم و بعد هم برنامه غنچه های اسلام بود. خیلی دوست داشتم مجری آن برنامه باشم و پدرم نگذاشت بروم گفت اگر بروی از درس هایت عقب می مانی با تمام علاقه ای که داشتم نرفتم و درسم را خواندم تا زمانی که در یک جایی شاغل شدم چون با روحیه ام سازگار نبود گفتم چکار کنم رفتم صدا و سیما یک فرم پر کردم و گفتم به کاراکتر های طنز علاقه دارم و گفتم اگر نیاز داشته باشید از من استفاده کنید و کلا ما نا امید شده بودم اما یک روز دیگر زنگ زدند گفتند بیا قرار است از تو تست بگیریم. رفتم در آنجا اجرا کردم و  اولین اجرای من شد و بعدها آقای نهرین پیشنهاد همکاری دادند و بعد با آقای رنجی پور در تیزرهای تبلیغاتی و طنز همکاری کردم و در حال حاضر خودم هم در طنز مستقل کار می کنم.

Image title

او گفت از اول دوست داشتم مدیر باشم و دستور بدهم برای همین دنبال راه اندازی جایی برای کار بودم که بعد از کلی تلاش این کافی شاپ را راه انداختم و امیدوارم هرچه زودتر به نتیجه برسیم.


تهیه گزارش: الهه مهدوی، فائزه زینالی

تنظیم: سیده صفورا موسویلر