تبریزبیدار
یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۳۲:۵۸ شناسه خبر : ۱۰۷۹۹۶۵

سرویس اقتصادی تبریزبیدار؛

طول انتظار هر شهروند برای خانه دار شدن به 23 سال رسید

کلامی اقتصاد دان تبریزی می گوید: هر خانوار ایرانی با لحاظ «نرخ متعارف پس‌انداز» که حدود ۳۰ درصد درآمد است، می‌تواند پس از حداقل ۲۲ سال، صاحب یک واحد مسکونی ۱۰۰ متر مربعی شود.

به گزارش تبریز بیدار ، محمد کلامی اقتصاددان تبریزی و عضو هیات علمی دانشگاه طی یادداشتی عنوان کرد که  شاخص «طول انتظار برای خانه دار شدن» در کشور به حدود ۲۳ سال و در تهران به ۵۰ سال رسید.

در ادامه یادداشت آمده است:

در کل کشور با احتساب میانگین قیمت خانه و درآمد سالانه در سال ۹۸ شاخص «طول انتظار برای صاحب خانه‌شدن» به ۸/ ۲۲ سال رسیده است.

مفهوم این شاخص آن است که هر خانوار ایرانی با لحاظ «نرخ متعارف پس‌انداز» که حدود ۳۰ درصد درآمد است، می‌تواند پس از حداقل ۲۲ سال، صاحب یک واحد مسکونی ۱۰۰ متر مربعی شود.

 البته این شاخص با فرض ثابت ماندن قیمت مسکن یا برابری میزان افزایش دستمزدها با تورم سالانه مسکن محاسبه شده است. اما مطابق روند گذشته، معمولا به دلیل غفلت سیاست‌گذار از تعدیل به موقع توان خرید مسکن، این شاخص همواره افزایش یافته است.

 در بازار اجاره‌نشین‌ها نیز به‌طور میانگین ۲۷ درصد از مخارج ماهانه مستاجرها برای اجاره‌بها هزینه می‌شود. ماراتن خانه‌دار شدن در تهران، نیم‌قرن طول می‌کشد.