تبریزبیدار
یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۵:۴۰ شناسه خبر : ۱۰۷۹۹۶۸

تبریزبیدار بررسی می کند:

آخرین وضعیت بیکاری در آذربایجان شرقی / ریزش پاییزی مشاغل در سال 98

آمار ارائه شده از سوی وزارت کار نشان می دهد نرخ بیکاری در آذربایجان شرقی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ کاهش یافته است. اما همچنان نرخ بیکاری در استان دو رقمی است.

به گزارش تبریز بیدار ،  بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ سال به بالا در ۳۱ استان کشور طی سال ۹۸ (پیش از شیوع ویروس کرونا) نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در کل کشور ۱۰.۷ درصد بوده است اما همچنان ۱۸ استان نرخ بیکاری دو رقمی دارند.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که نرخ بیکاری در ۲۵ استان از جمله آذربایجان شرقی طی سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ علی رغم کاهش، همچنان دو رقمی است.

بر اساس داده های آماریاز سوی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نرخ بیکاری آذربایجان شرقی در سال گذشته ۱۰ درصد بوده و از این حیث استان هجدهم کشور بوده است.

در جدول زیر شرح کامل نرخ بیکاری در ۳۱ استان کشور به تفکیک فصول مختلف آمده است که بر اساس آن آذربایجان شرقی بیشترین نرخ بیکاری در سال 98 را در فصل پاییز گذرانده و فصل تابستان نیز نسبت به سایر مقاطع سال وضعیت بهتری داشت.

Image title

گفتنی است  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال گذشته با سه رویکرد «تثبیت اشتغال»، «ایجاد اشتغال جدید» و «اشتغال حمایتی»، ۸ برنامه اشتغال را در دستور کار قرار داده بود که توسعه کسب‌وکارهای پراشتغال، اجرای برنامه‌های فعال بازار کار از جمله طرح کارورزی فارغ التحصیلان، ساماندهی و تثبیت اشتغال موجود، اصلاح نظام آموزشی و مهارتی و توسعه کارآفرینی، اشتغال حمایتی و خرد، استفاده از فرصت‌های خارجی و نهادسازی و اطلاعات بازار کار و نظارت بر طرح‌ها و برنامه‌ها هشت اقدام اشتغالزایی و کارآفرینی در سال ۹۸ بود.

دولت برای اجرای برنامه‌های تولید اشتغال‌محور در سال گذشته، ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات با هدف ایجاد یک میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی در قالب بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۸ کل کشور پیش‌بینی کرده بود که البته در اواخر سال گذشته مسئولان وزارت کار اعلام کردند که «از آنجایی که تحقق اشتغال یک‌میلیون‌نفری در سال ۹۸ غیرممکن است از این رو اصلاحیه‌ای با عنوان برنامه واقع‌بینانه ارائه شده است که در این برنامه ۵۳۷ هزار اشتغالزایی برای سال ۹۸ در نظر گرفته شده است.»