تبریزبیدار
یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ ۱۳:۱۶:۲۷ شناسه خبر : ۱۰۷۹۹۷۷

در ارتباط با تبریز مطرح شد؛

انتقاد وزیر جوان از «شاد» ی آموزش و پرورش

آذری جهرمی با لحنی منتقدانه خطاب به مدیرعامل همراه اول گفت: کاری که در سامانه «شاد» صورت گرفت قابل تقدیر است اما باید دیگر قابلیت‌های آموزشی هم به آن اضافه شود.

به گزارش تبریز بیدار ،  محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه افتتاح بزرگ‌ترین مرکز داده منطقه غرب و شمال غرب کشور در تبریز بصورت ویدئوکنفرانسی اظهار داشت: این نقل و انتقالات مرکز داده‌ها به شمال و شمال غرب کشور، باعث فراگیری داده‌های نقاط شمالی و شمال غربی کشور است. همچنین دستور رهبر معظم انقلاب برای تکمیل برنامه‌های شبکه ملی اطلاعات در اولویت قرار گرفته و اقدامات شروع شده است و هشت بخش دیگر را برای سرویس‌دهی خدمات دیجیتال تا پایان سال در نظر گرفته‌ایم.

آذری جهرمی افزود: با همه تنگناهای اقتصادی که داشتیم، شرکت زیرساخت سرمایه چشمگیری را به میان گذاشته است و طبق یک برنامه‌ریزی دقیق تا پایان سال پیش خواهیم رفت.

وزیر ارتباطات ضمن قدردانی از شبکه اپراتوری همراه اول، اظهار کرد: شرکت همراه اول به عنوان بزرگ‌ترین موتور راهبری دیگر بنگاه‌های حوزه اقتصاد دیجیتال است و اگر در جریان قرار بگیرد، دیگر بنگاه‌های اقتصاد دیجیتال کشور هم به دنبال او خواهند رفت.

آذری جهرمی از افتتاح دیگر مرکز داده‌ها خبر داد و گفت: تا دو هفته آینده دیگر مرکز داده‌ها، مرکز داده‌های اقماری شماره سه افتتاح خواهد شد. 

وی عنوان کرد: سرمایه‌گذاری در حوزه کودک و نوجوان سرمایه‌گذاری روی نسل آینده است چرا که امروزه کودکان و نوجوانان ما مجبور هستند برای آموزش وارد دنیای مجازی شوند و با این فضا در ارتباط هستند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه درب‌های همراه اول آنچنان که باید به روی تولیدکنندگان باز نیست، گفت: اگر شما مسیر را برای تولیدکنندگان باز کنید، سهم خود شما هم بیشتر خواهد شد و اگر ترافیک شبکه بالا رود، خیلی سریع‌تر به اهدافتان خواهید رسید.

آذری جهرمی با لحنی منتقدانه خطاب به مدیرعامل همراه اول گفت: کاری که در سامانه «شاد» صورت گرفت قابل تقدیر است اما باید دیگر قابلیت‌های آموزشی هم به آن اضافه شود.

چالش پیامک های مذهبی با مراجع تقلید

وی ادامه داد: ما باید نگاهی به اصل کار و حمایت از تولید کنندگان داشته باشیم. زمانی گفتند که پیامک‌های دینی را ارزان کنید، آن کسی که پیامک را ارسال می‌کرد، چون برایش ارزان تمام می‌شد، دیگر پیامک نفرستاد و پس از آن شاهد بودیم که صدای مراجع تقلید درآمد. بحث گران و یا ارزان کردن نیست، بلکه به نیت ترویج اپراتور باز می‌گردد. این امری طبیعی است که اپراتورها کالای لوکس و گران را می‌فروشند، اما ما بیایم به جای اینکه دست تو جیب مردم کنیم، سهم تولیدکننده را به جیبش برگردانیم.

آذری جهرمی با تقدیر از نهادهایی چون مجلس شورای اسلامی، شورای عالی فضای مجازی و پلیس فتا، گفت: دیروز در تماسی با پلیس فتا متوجه شدم که خوشبختانه میزان شکایت مردم بیست درصد کاهش یافته است، چرا که رمز پویا اجرا شد. البته بسیاری از دوستان جرایم فضای مجازی را به استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی سوق می‌دهند، اما نباید تکلیف مشکل کشور را با پیام‌رسان‌های داخلی حل کنیم. در واقع پیشگیری از جرایم به اصلاح رویه نیاز دارد که ان‌شالله در مجلس جدید پیگیری شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به حواشی پیش آمده از حضورش در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: مجلس جای گفت‌وگو است و نمایندگان مطالباتی دارند که وزرا باید پاسخگو باشند. در واقع تا جایی که گفت‌وگو وجود دارد نباید نگران بود و اینکه از حواشی فضای مجازی دو قطبی درست کنیم، امر صحیحی نیست و باید برای رسیدن به موضع اصلی با هم پیش برویم.

آذری جهرمی در پایان یادآور شد: ما نگرانی‌های اخلاقی جامعه و نگرانی فرهنگی جامعه و بحران هویت را رد نمی‌کنیم، همه باید تعامل کنیم.  انتقادات وارده در مجلس شورای اسلامی سازنده است، مجلس ما هم این رویکرد را دارد و ما باید از وجود این دغدغه حداکثر استفاده را ببریم. برای ما فرصتی ایجاد شده است که به حتم از آن استفاده خواهیم کرد.

گفتنی است مرکز داده منطقه غرب و شمال غرب کشور در محیطی به مساحت ۳۰۰۰ مترمربع در سه‌طبقه با ظرفیت ۲۵۰ رک و قابل توسعه تا ۳۵۰ رک و با قابلیت نصب تعداد ۱۵۰۰ سرور فیزیکی و ۱۶۰۰۰ سرور مجازی امروز در تبریز به بهره‌برداری رسید.