تبریزبیدار
یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ ۱۳:۵۳:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۷۹۹۸۰

کارشناس ارشد مامایی در گفتگو با تبریزبیدار تشریح کرد؛

تصمیم به فرزندآوری در شرایط کرونایی، آری یا نه؟

برای تصمیم گیری صحیح باید چند نکته را مد نظر قرار دهید به عنوان مثال میزان دسترسی شما به مراکز بهداشتی و درمانی برای دریافت خدمات دوران بارداری و زایمان.

غفوره غفاری لاله کارشناس ارشد مامایی با ارسال مقاله ای به تحریریه تبریزبیدار در خصوص تصمیم به فرزندآوری در شرایط کرونایی، آری یا نه؟ نوشت: «واقعیت این است با توجه به جدید و ناشناخته بودن این ویروس و پژوهش های محدودی که تابحال در این خصوص انجام گرفته است ما هنوز اطالعات جامع و بسط یافته ای در مورد جنبه های مختلف ابتال به این ویروس نداریم و در حال حاضر هیچ راهنمای رسمی و قطعی برای پاسخ به این سوال وجود ندارد.

اینکه آیا تصمیم به بارداری در شرایط کرونایی اقدامی درست هست یا خیر، باید گفت تصمیم به بارداری، یک انتخاب بسیار شخصی و تنها مربوط به خود زوجین هست و بیماری همه گیر کروناویروس نمی تواند ذات انتخاب آزادانه و البته آگاهانه آن را تغییر بدهد ما می گوییم این فقط شما و شریک زندگی تان هستید که با اتکاء به نکاتی که در زیر ذکر می شود آگاهانه باید در این مورد تصمیم بگیرید. 

همانطور که گفته شد این ویروس جدید و ناشناخته است ما هنوز درباره اثراتی که ممکن است ابتلا به این ویروس در بارداری داشته باشد چیزهای زیادی نمی دانیم و هنوز هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد کرونا ویروس خطر سقط جنین را در بارداری افزایش می دهد.
همچنین شواهدی مبنی بر اثبات تاثیر این ویروس بر رشد داخل رحمی جنین و یا ایجاد اختالالت جنینی و نوزادی وجود ندارد.

با این حال برای تصمیم گیری صحیح باید چند نکته را مد نظر قرار دهید به عنوان مثال میزان دسترسی شما به مراکز بهداشتی و درمانی برای دریافت خدمات دوران بارداری و زایمان.

آیا شیوع این بیماری در دسترسی شما به خدمات مراقبتی و درمانی تغییری محسوس  ایجاد کرده است؟ آیا منطقه ای که شما در آن زندگی می کنید توان ارائه مراقبتهای از راه دور را دارد؟

آیا شما برای خود مراقبتی به ماسک، دستکش و... دسترسی دارید؟ آیا شرایط زندگی شما طوری هست که بتوانید فاصله گذاری اجتماعی و اصول بهداشتی مرتبط با پیشگیری از ابتلا به کروناویروس را رعایت کنید؟

همچنین باید درباره تاریخچه پزشکی خودتان فکر کنید. به عنوان مثال، اگر در بارداری های قبلی عارضه ای داشته اید یا بیماری طولانی مدت داشته باشید به این معنی است که در  دوران بارداری به مراقبت بیشتری احتیاج خواهید داشت آیا فراهم آوردن امکاناتی که شما را به سمت بارداری ایمن سوق دهد برایتان مقدور هست؟

از سوی دیگر سلامت روان شما نیز مسئله مهم دیگری است که میتواند بر میزان باروری و سلامت دوران بارداری تان تاثیر بگذارد.. این امکان وجود دارد که شما با توجه به شرایط  موجود، از نظر عاطفی احساس خوبی نداشته باشید و شیوع این بیماری در جامعه و احیانا ابتلا   یا فوت یکی از بستگانتان شما را دچار استرس و اضطراب کرده باشد فلذا این امکان وجود دارد که شما ترجیح بدهید فعال با زندگی عادی خود به جلو بروید و تصمیم به بارداری نگیرید چرا  که اگر بخواهید با احساس نگرانی در مورد آنچه که ممکن است در دوران بارداری برایتان  بوقوع بپیوندد این دوران را سپری کنید بارداری بر شما سخت و دشوار می شود.

لذا با در نظر گرفتن موارد مطروحه در صورتی که آمادگی و امکانات الزمه را در اختیار دارید  قطعا قادر خواهید بود دست به انتخاب آگاهانه بزنید و برای فرزندآوری تصمیم بگیرید و در  پایان همواره به یاد داشته باشید که کارشناسان و متخصصان متعهد بهداشت و درمان برای  مراقبت از شما در تالش و تکاپو هستند تا شما فرزندتان را در سالمت کامل بدنیا بیاورید.