تبریزبیدار
چهارشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۵:۳۸:۲۷ شناسه خبر : ۱۰۸۰۰۰۴

معاون وزیر بهداشت در تبریز مطرح کرد:

اضافه شدن ۴۰ تخت ویژه به امکانات درمانی آذربایجان شرقی / تجهیز بیمارستان مردانی آذر

جان بابایی در جلسه استانی ستاد مبارزه با کرونا اظهار داشت: امسال ۴۰ تخت ویژه اضافه نیز به امکانات درمانی استان اضافه و تجهیز بیمارستان مردانی آذر آغاز می شود.

به گزارش تبریز بیدار ، دکتر قاسم جان بابایی امروز چهارشنبه در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا در آذربایجان شرقی افزود: اگر توسعه زیرساخت های درمانی و بهداشتی در دولت های یازدهم و دوازدهم اتفاق نمی افتاد، مدیریت کرونا به این خوبی انجام نمی گرفت و وضعیت بد می شد.

وی با تاکید بر لزوم هم افزایی برای مدیریت و کنترل شیوع کرونا اظهار کرد: اگر مهار بیماری اتفاق نیفتد، هر قدر هم زیرساخت ها را زیاد کنیم، وقتی بار بیماری زیاد شود، قدر مطلق مرگ و میر و سوز و داغ خانواده ها بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه کرونا بیماری ای نیست که وضعیت ابتلا به آن امروز قرمز و فردا سفید شود، بلکه هنوز در پیک اولش است، ادامه داد: تجربه جهانی نشان می دهد هر ساختاری که در جامعه آزاد می شود، این بیماری به شکل سینوسی افزایش می یابد.

جان بابایی با اشاره به اینکه این بیماری تا آخر امسال با ماست، گفت: تعریف وضعیت های قرمز، نارنجی و سفید برای استان ها و شهرستان ها از نظر ابتلا به کرونا نیز نسبی است و اتفاقاً نگرانی ما در مورد استان های سفید بیشتر است، زیرا اوج شیوع در آنها هنوز اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیشترین خطر این بیماری برای سالمندان است و کودکان نیز از نظر چرخه انتشار مهم می باشند، هر استان باید با توجه به رفتارشناسی خاص خود، نسخه متفاوتی برای مدیریت شیوع ویروس بپیچد. 

وی با تاکید بر لزوم اعمال دقیق پروتکل های بهداشتی در اماکن و مجتمع های تجاری و واحدهای کسب و کار اضافه کرد: اگر کسی کسب کاری را راه انداخته که پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی کند، باید تعطیل شود تا برای دیگران الگوسازی رفتاری شود. 

معاون درمان وزیر بهداشت تاکید کرد: باید تغییر رفتارها به عنوان شاخص تاثیرگذار در افزایش آمار مبتلایان مدیریت شود.

وی گفت: زمانی که کشور آلوده است، هیچ استانی نمی تواند بگوید که سفید هستم و سفید باقی می مانم.

وی همچنین با ابراز رضایت از اقدامات انجام گرفته در زمینه توسعه زیرساخت های درمانی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: امسال ۴۰ تخت ویژه اضافه نیز به امکانات درمانی استان اضافه و تجهیز بیمارستان مردانی آذر آغاز می شود.