تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۰۱:۰۴ شناسه خبر : ۱۰۸۰۱۷۶

زخم کهنه‌ای که هرازگاهی سر باز می‌کند؛

تشدید تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره ‌باغ

اخیرا جمهوری آذربایجان و ارمنستان با آتش توپخانه به نبرد با یکدیگر پرداخته و حالت جنگی میان دو کشور تشدید شده است.

به گزارش تبریز بیدار ، باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ نوشت: تشدید تنش و درگیری بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان، نگرانی‌های بین‌المللی را افزایش داده است.

فضای بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان بسیار پرتنش شده است. این شبکه می‌افزاید از روز یکشنبه دو کشور با آتش توپخانه به نبرد و رویارویی با یکدیگر پرداخته و حالت جنگی میان دو کشور تشدید شده است و دو طرف یکدیگر را به آغاز درگیری و تجاوز به خاک هم متهم می‌کنند.

در این درگیری‌ها دستکم ۱۶ تن از هر دو طرف جان باخته‌اند. اتحادیه اروپا و سازمان ملل، ضمن دعوت دو کشور به خویشتنداری، خواهان برقراری فوری آتش‌بس میان طرفین شدند.

خبرنگار فرانس ۲۴ اظهار داشت: «روز سه شنبه، ارمنستان نیرو‌های نظامی آذربایجان را متهم کرد که شهروندان غیرنظامی این کشور را در مناطق مرزی هدف قرار داده است. حملات به زیرساخت‌های غیرنظامی نیز خساراتی وارد کرده است.»آرتسرون هُوانیسیان، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان در کنفرانسی مطبوعاتی گفته «شهروندان غیرنظامی مورد هدف قرار گرفته‌اند. خوشبختانه در میان شهروندان، کشته‌ای نداشته‌ایم.»

Image title


دو کشور بیش از ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک در منطقه مورد نزاع قره باغ دارند. منطقه قره باغ که به عنوان منطقه متعلق به جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود، با فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، با حمایت ارمنستان اعلام استقلال و خودمختاری کرد. این اعلام خودمختاری، آغازی برای شروع جنگ و درگیری با جمهوری آذربایجان بود که تا زمان برقراری آتش بس در سال ۱۹۹۴ میلادی ۳۰ هزار تن جان باختند.

نظرات

AZ

از برادران آذربایجانی انتظاری بیش از این می رود. به ویژه می دانیم اکثر گردانندگان این سایت از رزمندگان و دین باورانی هستند که ایمانشان برای ما روشن و معلوم است. اولاً حمله را ارمنستان آغاز نموده نه آذربایجان. ارمنستان با دورویی تمام همانند بچه ی لوس چون هر چه گفته مسؤولین سیاسی ما تکرار کرده اند این بار هم همان بود. دوماً درگیری در فاصله حداقل 200 کیلومتر از قراباغ و در مرز بین المللی دو کشور روی داده نه قراباغ. سوماً قراباغ یک سرزمین مورد مناقشه نیست اراضی اشغال شده مسلمانان شیعه ی آن منطقه است که به قیمت آوارگی یک میلیون مسلمان شیعه، تخریب کلیه ی مساجد، تکایا، قبور مسلمین و آثار تاریخی آن تمام شده و ده ها هزار کشته بر جای گذاشته است و یک پاکسازی دینی و قومی به تمامی معناست (جهت اطلاع مسلمانان با ایمان). برای اثبات اشغال قراباغ لازم نیست چیزی از خودتان بنویسید که فردا پیش ارامنه شرمنده باشید فقط کافی است به چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل اشاره نمایید (یا دست کم آنها را کتمان ننمایید). جهت اطلاعتان باید عرض کنم که مساجد قراباغ از جمله مسجد آغدام هم اکنون برای نگهداری خوک استفاده می شود. رابعاً خودمختاری پس از اشغال چه معنایی دارد؟ برادران من بهتر از من می دانند که این مثل کردستان ما و اعلام خودمختاری توسط گروه های وابسته به خارج است. حتی این بدتر است در آن زمان نیروی خارجی حضور فیزیکی نداشت و اینجا یک کشور خارجی خاک کشور دیگری را اشغال کرده و بعد اعلام خودمختاری از زبان ساکنین اقلیت ارمنی آن نموده است.