تبریزبیدار
یکشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۵:۳۹ شناسه خبر : ۱۰۸۰۲۰۳

یادداشت تبریزبیدار؛

قره باغ و آن 150 نفر

با این وجود اصولا نباید به شعارهای تو خالی تجزیه طلبان برای آزادی سازی قره باغ توجه کرد چون اصولا میلی در باکو برای آزادسازی وجود ندارد مگر اینکه علی اف سر عقل بیاید و ...

یادداشت تبریز بیدار  / نوید مستفیضی

در روزهای گذشته که آتش زیر خاکستر قفقاز جنوبی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان دوباره زبانه کشید، در خبرها آمد که الهام علی رئیس دولت باکو در واکنش به درخواست ها و تجمع ها مردم جمهوری آذربایجان برای حضور در جبهه های نبرد و مقابله با رژیم اشغالگر ارمنستان با طعنه گفته تنها ۱۵۰ نفر ثبت نام کرده اند!

ثبت نام ۱۵۰ نفر در کشوری با ۱۱ میلیون نفر جمعیت در حالی یک پنجم خاکش در اشغال همسایه اشغالگر است حکایت از یک حقیقت تلخ و غیر قابل اغماض دارد.

این طعنه علی اف بیش از انکه به مردم این برگردد به حکومت علی اف ها برمیگردد چرا که مردم بر آیین حاکمانشان هستند، شاید بپرسید چرا؟! برای پی بردن به این نکته کافی است به عنوان مثال وضعیت ایران را دو رژیم قبلی و نظام حاضر بررسی کنیم، ایران هم روزگاری بر اساس اندیشه های ناسیوانالیستی پان ایرانیستی رضا خانی اداره میشد تا مثلا جلال و شکوه ایران باستان را دوباره کسب کند،اما در همین رژیم، مردم سرزمین ایران با آن سابقه فرهنگ سلحشوری و مقاومت در برابر بیگانگان،در جنگ های جهانی خصوصا در جنگ دوم با بی تفاوتی شاهد اشغال ایران از شمال و جنوب بودند و اقدامی نکردند ، اما همان مردم به فاصله کمتر از ۴۰ سال وقتی صدام مست از دلارها و تجهیزات غربی و شرقی بود و میل اشغال بخشی از ایران کرد ۸ سال ایستاد حتی به بهای دادن بیش از ۲۰۰ هزار شهید و ده ها هزاران نفر جانباز و اسیر اما یک وجب خاک نداد!

ایران بی تفاوت بی اشغال جنگ دوم جهانی با وجود داشتن ارتش قدرتمند و ایران مقاوم ۸ سال جنگ با عراق بدون داشتن ارتش تفاوت عمده شان در نوع اندیشه های حکومتی است که در دو دوره تاریخی معاصر بر ملت ایران حکمرانی کرده اند، جمهوری اسلامی با همه ایرادات و نقصها در تقویت روحیه وطن پرستی و هویت بخشی به ایرانیان در افق حکومت دینی شیعی موفق بوده است.

امروز هم انحطاط اندیشه ناسیونالیسم ترکی دقیقا در همین بی تفاوتی مردم آنسوی ارس رقم خورده است، جایی که مردم آران هویت خود را در اندیشه حکومت علی اف نمی بینند که بخواهند برای آن هزینه بدهند دقیقا مثل مردم سال ۱۳۲۰ ایران

البته وجه دیگر این انحطاط را باید شعار های تو خالی رجب پاشا اردوغان و پیشنیانش برای کمک به دولت باکو در آزادسازی قره باغ دید، چگونه است که پاشای امروز ترکیه برای لیبی و سوریه و شمال عراق تمام قد وارد می شود اما حتی حاضر نیست برای قره باغ روابط تجاری با ارمنستان را قطع کند.

با این وجود اصولا نباید به شعارهای تو خالی تجزیه طلبان برای آزادی سازی قره باغ توجه کرد چون اصولا میلی در باکو برای آزادسازی وجود ندارد مگر اینکه علی اف سر عقل بیاید و به نسخه شفا بخش اندیشه سیدالشهدا و فرهنگ شیعی مردم این منطقه رجوع کند.

نظرات

خ الف
IR

ایران اول خودش با ارمنستان غاصب ، قطع رابطه بکنه ، بعد از ترکیه ایراد بگیره. همه میدانند که ایران مانع محاصره کامل ارمنستان شده وگرنه تا حالا ، ارمنستان عبد وار غلام شده بود.

AZ

جهت اطلاع شما عرض می شود که فقط در یک روز بعد از ظهر بعد از اعلام نام نویسی 4000 نفر و فردای آن 23000 نفر ثبت نام کرده اند. احتمالاً تا الان از مرز 100 هزار نفر گذشته است. همین علی اف که کینه از او به دل داری در دوران اوج کرونا تمام مخاطرات از جمله تحریم امریکا را به جان خرید و 5 میلیون دلار کمک بلاعوض به ایران کرد. ارمنستان چه؟ همیشه سربار سیاسی و مالی کشور ما بوده است. سیاست دوگانه ی ما در خصوص ارمنستان همیشه مایه ی سرافکندگی ما بوده و هست و حتماً بعد از نخواهد بود. چون دیگر همه آگاه شده اند. وقتی سردار شهید اسلام سلیمانی به شهادت رسید اولین کسی که تسلیت گفت الهام علی اف بود و ارمنستان ترور او را به ترامپ تبریک گفت. کجا بودی که اخبار آن را هم بخوانی. امروز در جای جای باکو برای شهید سلیمانی مجلس می گیرند. عکس او را مردم پروفیل خود می کنند کسی با آنها کاری ندارد، شما در همسایگی هم تحمل علی اف را ندارید. حتی حاضرید برای متجاوز به خاک یک کشور دیگر که تصادفاً مسلمان و شیعه است رسمیت داده و برایش از جان مایه گذاشته حقانیت بخری. برو اگر معتقدی بیانات مقام معظم رهبری، امام جمعه تبریز، امام جمعه اردبیل، نماینده اردبیل و دیگر بزرگان را بخوان. امروزه الهام علی اف یک سیاست بسیار متعادل در منطقه در پیش گرفته است. به ایران و ایرانی احترام زایدالوصفی قائل است. ولی افسوس برخی از ما در کنار متجاوز ایستاده ایم و در پاکسازی دینی و قومی مسلمانان و ترک های آذربایجانی در کنار متجاوز و جنایتکار جنگی ایستاده ایم.

AZ

(1) ملی گرایی در هیچ کشوری ضامن بقای کشور نبوده بلکه بر عکس به تجزیه ی کشورها کمک کرده. این ایدئولوژی زاییده غرب است و برای تجزیه ی کشورهای مسلمان از آن استفاده کرد. (2) کشور آذربایجان متشکل از ملل مختلف است: ترک آذربایجانی، تالش، آوار، لزگی، کرد و حتی روس. همه ی آنها وطن پرست هستند و در راه کشور خود حاضر به جانفشانی هستند ولی افسوس که وضعیت ژئوپلیتیک آذربایجان به ویژه حمایت های پنهان و آشکار همسایگان از کشور متجاوز اجازه ی اقدام نظامی را نمی دهد. (3) حمایت ترکیه صرفاً برای فروش تسلیحات است و بس. ترکیه فعلاً درگیر جغرافیای اعراب است و در سودای احیای امپراتوری عثمانی که عاقبتش کاملاً معلوم است. (4) اگر کسی دلش برای یک میلیون آواره ی اکثراً مسلمان شیعه ی قراباغ می سوزد، اگر تخریب مساجد، تکایا و قبول مسلمین اندکی غیرت وی را تکان می دهد بهتر است بر سر سیاسیون به ویژه سردمداران و نظریه پردازان سیاست خارجی خارجی ما نهیب بزند که چرا در کنار متجاوز ایستاده اید؟ چرا اجازه می دهید ارامنه ی متجاوز علی رغم تجاوز آشکار به خاک کشور مسلمان گردهمایی داشته و علیه ترک ها (که اکثریت مردم کشور ما را هم تشکیل می دهند) شعار دهند؟ (4) یک از مشکلاتی که سبب شد در کشور ما سیاست پیشدستانه در پیش گرفته شود اقدامات بیخردانه یک عده پان ترک در آذربایجان بود که ادعای تشکیل کشوری با مرکزیت تبریز را داشتند در حالی که در همان زمان مردم تبریز راست قامت به پا خواسته و در مقابل متجاوز در جهبه های جنگ در حال نبرد بودند. مشکل دوم هم تجزیه طلبانی است که دست کم بزرگان آنها اجیر و مزد بگیر رژیم هایی هم چون امریکا، اسرائیل و عربستان سعودی هستند و متأسفانه یک عده جوان بی خبر از همه جا همیشه به دام آنها می افتند و خوراک تبلیغاتی آنها را فراهم می سازند.

علی سعادتی
IR

کاملا با متن مقاله ی مغرضانه و یک جانبه گرایانه مخالفم.ایران برای آزاد سازی قره باغ شیعه و مسلمان چه اقدام و حمایتی کرده و یا نکنه مسلمان فقط در فلسطین هست؟؟؟مگر رهبر مگر مقام معظم رهبری ب نفرمو ده اند قره باغ سرزمین اسلام است.

AZ

بهتر است نویسنده این مقاله یک بار دیگر در نوشته های خود نگاه کرده و آنگاه بداند تا چه اندازه در غفلت بوده است.